02146811043 - 02146804982

0 تومان 0 مورد

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

 

انواع مته پخ زن

مقایسه، مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع مته پخ زن یا خزینه فلز

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی انواع مته خزینه فلز

مته خزینه فلز که با نام مته پخ زن نیز شناخته می‌شود یکی از ابزارهای کمکی برای مته محسوب می‌شود که از آن برای بزرگ کردن قطر سوراخ ایجاد شده استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با مته خزینه فلز یا  مته پخ زن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

برای سوراخ کاری قطعات مختلف یکی از روش‌هایی که به ذهن می‌رسد استفاده از ابزار مته و دریل است که به دلیل سهولت در استفاده و همچنین تسریع در انجام کار ، توانسته طرفداران زیادی را در بین صنعتگران پیدا کند.

مته نیز همانند دیگر ابزارها دارای تنوع زیادی از نظر مدل و شکل ظاهری است که قبل از انتخاب آن باید ابتدا نوع متریال را شناخت تا مطابق با جنس قطعه ، مته و ابزارهای کمکی مته انتخاب شود.

یکی از ابزارهای کمکی برای سوراخ کاری قطعات فلزی ، مته خزینه فلز یا مته پخ زن می‌باشد که از آن برای بزرگ کردن سوراخ ایجاد شده توسط مته استفاده می‌شود.

کاربرد مته پخ زن یا کاربرد مته خزینه

گاها اتفاق افتاده که بخواهیم گل پیچ یا سری پیج یا مهره درون سطح جسم یا قطعه قرار بگیرد. اما به دلیل یکسان بودن قطر سوراخ امکان این کار وجود ندارد. برای حل این مشکل از ابزار کمکی مته خزینه استفاده می‌شود. با استفاده از مته خزینه می‌توان تا عمق مورد نظر از سوراخ را گشاد تر کرد.

از مته خزینه فلز که با نام مته پخ زن نیز شناخته می‌شود برای سوراخ کاری قطعات فلزی استفاده می‌شود و می‌توان با استفاده از آن ، فلزات آهنی ، آلومینیومی ، چدنی و غیره را سوراخ کرد.

برای ساخت مته پخ زن معمولا از فلزات سخت مثل فولاد یا تنگستن کاربایت یا گاها از هر دوی آن‌ها به صورت ترکیبی استفاده می‌شود تا میزان مقاومت آن در برابر فشار، ضربه و اصطکاک افزایش یابد. یکی از آلیاژهای بسیار پر استفاده برای ساخت مته خزینه فلز ، فولاد تند بر یا HSS می‌باشد که برای براده برداری با دور بالا و همچنین حرارت زیاد مناسب است.

با استفاده از مته پخ زن HSS می‌توان با سرعت بالا عمل سوراخ کاری قطعات سخت را انجام داد. برای مثال با استفاده از مته خزینه آهن می‌توان روی قطعات آهنی کار کرد.

مته پخ زن دارای دو یا چند پره برای براده برداری از روی جسم است که معمولا با زاویه‌های مختلف تولید می‌شود اما زاویه 90 درجه جزو متداول ترین نوع آن است. به بیان دیگر مته پخ زن 90 درجه جزو مته‌ خزینه‌های بسیار پر استفاده می‌باشد.

مته پخ زن نیز همانند انواع دیگر مته دارای تنوع بسیار بالایی از نظر شماره یا قطر  است که مطابق با نیاز باید انتخاب و خریداری شود.

امروزه مته خزینه فلز توسط شرکت‌های داخلی و خارجی مختلف با کیفیت‌های مختلف تولید می‌شود. این تفاوت در کیفیت باعث ایجاد اختلاف قیمت مته پخ زن یا اختلاف قیمت مته خزینه فلز می‌شود.

در هنگام خرید مته پخ زن یا خرید مته خزینه فلز باید به موارد زیر دقت کرد تا ابزار خریداری شده کارایی لازم را داشته باشد:

  • جنس بدنه
  • قطر کارگیر یا فاز
  • قطر دنباله
  • ارتفاع کارگیر یا فلز
نمایش بیشتر