02146811043 - 02146804982

0 تومان 0 مورد

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

 

انواع مته ته کونیک

مقایسه، مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع مته ته کونیک

تنظیم جهت نزولی
صفحه:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

تنظیم جهت نزولی
صفحه:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

معرفی کامل مته ته کونیک

مته ته کونیک یکی از انواع مختلف مته است که به دلیل شکل فیزکی سمت انتهایی آن به این نام شناخته می‌شود. از مته ته کونیک معمولا در دستگاه‌های دریل ستونی یا دستگاه فرزCNC  استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با مته ته کونیک به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مته جزو ابزارهای بسیار کاربردی و پر استفاده برای سوراخ کاری و براده برداری در محیط‌های صنعتی و کارگاهی است که با چرخش با دور بالا عمل براده برداری و سوراخ کاری را انجام می‌دهد. مته دارای تنوع بسیار زیادی از نظر مدل می‌باشد که از مدل‌های مختلف آن می‌توان به مواردی مثل مته ته کونیک ، مته کبالت ، مته گازور و غیره اشاره کرد که هر یک برای کاری خاص استفاده می‌شود.

همان طور که گفته شد مته ته کونیک یکی از انواع مته است و همان طور که از نام آن مشخص است دلیل نام گذاری آن ، شکل فیزیکی قسمت انتهایی آن است. از مته ته کونیک معمولا در دستگاه دریل ستونی و دستگاه CNC استفاده می‌شود.

برای بیان اندازه و نوع قسمت دنباله مته ته کونیک از استانداری مشخص به نام مورس استفاده می‌شود که میزان شیب یا زاویه بدنه (میزان مخروطی بودن) را مشخص می‌کند. امروزه مته ته کونیک با مورس‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود که طبق گلویی دستگاه باید انتخاب شود.

برای ساخت مته ته کونیک معمولا از فلزات سخت مثل فولاد ، تنگستن کاربایت و متریال‌های این چنینی استفاده می‌شود که پر استفاده ترین آلیاژ برای ساخت مته ته کونیک فولاد تند بر یا HSS می‌باشد. تا علاوه بر بیشینه بودن میزان مقاومت آن در برابر فشار و میزان سختی آن نیز تا حد بالایی مناسب باید تا بتواند روی متریال‌های مختلف مثل فولاد ، چدن ، استیل و غیره اثر گذار باشد.

مته ته کونیک از سه بخش اصلی تشکیل شده است :

 • دنباله مورس که محل اتصال به گلویی دستگاه است
 • بدنه یا سطح شیار دار برای خارج شدن ذرات جدا شده
 • فاز یا قسمت براده برداری

نکته‌ای که در هنگام استفاده از مته ته کونیک باید به آن دقت کرد، قرار دادن سرعت دریل روی دور کند و همچنین استفاده از مایع خنک کننده در حین استفاده از مته ته کونیک می‌باشد تا حرارت و دمای مته بالا نرود و دچار سوختگی یا سیاه شدن نشود. و همچنین بهتر است عمل سوراخ کاری به آرامی و به صورت مرحله به مرحله انجام شود تا فشار و حرارت وارده به مته بالا نرود.

مته ته کونیک امروزه در اندازه‌های مختلف با طول ، قطر و مورس‌های مختلف تولید می‌شود که بسته به کاربرد (اندازه سوراخ و یا سطح مورد نظر برای براده برداری ) باید انتخاب شود.

مته ته کونیک محصول تولید شده توسط بسیار از کمپانی‌های مختلف داخلی و خارجی می‌باشد که دارای کیفیت و کارایی مختلفی است که این اختلاف در کیفیت باعث ایجاد اختلاف قیمت مته ته کونیک شده است.

در هنگام خرید مته ته کونیک علاوه بر دقت به قیمت مته ته کونیک باید به موارد زیر نیز دقت کرد تا ابزار خریدای شده کیفیت و کارایی لازم را داشته باشد:

 • جنس بدنه
 • شماره مته
 • نوع مورس
 • طول فاز
 • طول دنباله
 • طول کل
نمایش بیشتر