جایزه 50 میلیون تومانی
مرتب سازی :

ابزار جوشکاری

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع ابزار و لوازم جوشکاری

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر
سیم جوش co2 کلاف 15 کیلویی برند EDEN جدید

سیم جوش co2 کلاف 15 کیلویی برند EDEN

  • 890,000 - 1,299,000 تومان
سیم جوش co2 کلاف 15 کیلویی برند آما جدید

سیم جوش co2 کلاف 15 کیلویی برند آما

  • 960,000 - 1,350,000 تومان
فندک جوشکاری

فندک جوشکاری

  • 72,000 تومان
انبر جوش 650 آمپر مهدوی

انبر جوش 650 آمپر مهدوی

  • 810,000 تومان
قلع کش SOMO مدل SM101

قلع کش SOMO مدل SM101

  • 244,800 تومان

جوشکاری فرآیندی حیاتی در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، تولید، خودروسازی و هوافضا است. این فرآیند شامل اتصال دو یا چند قطعه فلزی به یکدیگر با استفاده از گرما و فشار است. برای اطمینان از دقت، کارایی و ایمنی در حین عملیات جوشکاری، طیف گسترده ای از ابزارهای تخصصی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم درباره ابزار جوشکاری و سپس انواع دستگاه های جوشکاری توضیحاتی دهیم.

انواع ابزار جوشکاری

انواع مختلفی از تجهیزات جوشکاری در فرآیندهای مختلف جوشکاری مورد استفاده قرار  می گیرد. برخی از انواع رایج عبارتند از:

1. ماشین های جوشکاری: تجهیزات اصلی مورد استفاده برای جوشکاری هستند و نیروی الکتریکی لازم برای فرآیند جوشکاری را تامین می کنند. آنها را می توان به انواع مختلفی مانند جوشکار قوس الکتریکی، جوشکار MIG، جوشکار TIG و جوشکار نقطه ای طبقه بندی کرد.

2. مشعل های جوشکاری: دستگاه های دستی هستند که حرارت و شعله مورد نیاز برای جوشکاری را تامین می کنند. آنها معمولاً در فرآیندهایی مانند جوشکاری و برش با سوخت اکسی استفاده می شوند.

3. الکترودهای جوشکاری: میله ها یا سیم هایی هستند که جریان الکتریکی را برای ایجاد قوس الکتریکی در حین جوشکاری حمل می کنند. آنها بسته به نوع فرآیند جوشکاری در مواد و اندازه های مختلف موجود هستند.

4. کلاه های جوشکاری: این کلاه های محافظ، ایمنی صورت، چشم ها و گردن جوشکار را در برابر جرقه، گرما و تشعشعات مضر ساطع شده در حین جوشکاری تضمین می کند.

5. دستکش های جوشکاری: این دستکش ها هنگام دست زدن به مواد داغ یا استفاده از تجهیزات جوشکاری از دست ها در برابر سوختگی، جرقه و شوک الکتریکی محافظت می کنند.

6. پیش بند جوشکاری: مانند دستکش، پیش بند از بدن در برابر جرقه، گرما و پاشش فلز مذاب در حین جوشکاری محافظت می کند.

7. گیره های جوشکاری: این ابزارها قطعات را در حین جوشکاری به طور ایمن در کنار هم نگه می دارند تا از تراز نامناسب و جلوگیری از حرکت یا اعوجاج قطعه جلوگیری کنند.

8. چکش جوشکاری: برای حذف سرباره یا مواد اضافی جوش پس از تکمیل جوش استفاده می شود.

9. برس های سیمی جوشکاری: برای تمیز کردن اتصالات جوش داده شده با از بین بردن زنگ، رسوب، پلیسه یا سرباره قبل یا بعد از جوشکاری استفاده می شود.

10. سیلندرهای گاز: حاوی گازهای مختلفی مانند اکسیژن، استیلن، آرگون یا CO2 هستند که در انواع مختلف فرآیندهای جوشکاری مانند سوخت اکسیژن یا گاز محافظ در جوشکاری MIG/TIG استفاده می‌شوند.

اینها تنها چند نمونه از انواع رایج تجهیزات جوشکاری هستند. بسیاری از ابزارهای تخصصی دیگر برای کاربردهای جوشکاری خاص در دسترس هستند.

انواع دستگاه های جوش

انواع مختلفی از دستگاه های جوش وجود دارد که عبارتند از:

1. دستگاه جوش استیک (جوشکاری قوس فلزی محافظ یا SMAW): این رایج ترین نوع دستگاه جوش است که از الکترود مصرفی با پوشش فلاکس برای ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود و قطعه کار استفاده می کند.

2. دستگاه جوش MIG (جوشکاری با گاز بی اثر فلز یا گاز قوس فلزی): این دستگاه از الکترود سیم ممتد و گاز محافظ برای ایجاد قوس الکتریکی بین سیم و قطعه کار استفاده می کند.

3. دستگاه جوش TIG (جوشکاری با گاز بی اثر تنگستن یا جوشکاری با گاز تنگستن): این دستگاه از یک الکترود تنگستن غیر مصرفی و یک گاز محافظ برای ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود و قطعه کار استفاده می کند.

4. دستگاه جوش قوسی با هسته شار  FCAW):  ) ین دستگاه شبیه به جوشکاری MIG است اما به جای سیم جامد از سیم لوله ای پر شده با فلاکس استفاده می کند.

5. دستگاه جوش قوس در زیر آب SAW):  )این دستگاه از یک الکترود تغذیه مداوم و یک فلاکس دانه ای استفاده می کند که ناحیه جوش را می پوشاند و یک لایه محافظ ایجاد می کند.

6. دستگاه جوش قوس پلاسما PAW): ) این دستگاه از یک جت پر سرعت گاز یونیزه شده (پلاسما) برای ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود و قطعه کار استفاده می کند.

7. دستگاه جوشکاری پرتو لیزر LBW):  ) این دستگاه از یک پرتو لیزر بسیار متمرکز برای ذوب و اتصال قطعات فلزی استفاده می کند.

8. ماشین جوشکاری پرتو الکترونی  EBW):  ) این دستگاه از یک پرتو الکترونی با سرعت بالا برای ذوب و اتصال قطعات فلزی در محیط خلاء استفاده می کند.

9. دستگاه جوشکاری نقطه ای مقاومتی RSW):  ) این دستگاه فشار و جریان الکتریکی را از طریق الکترودهای آلیاژ مس اعمال می کند تا ورق های فلزی را در نقاط خاصی به هم متصل کند.

10. دستگاه جوش گل میخ: از این دستگاه برای اتصال ناودانی یا پیچ و مهره به سطوح فلزی با ایجاد قوس الکتریکی بین گل میخ و قطعه کار استفاده می شود.

اینها برخی از رایج ترین انواع ابزار و دستگاه های جوش هستند که هر کدام برای کاربردها و مواد جوشکاری مختلف مناسب هستند.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp