خرید پالت پلاستیکی
مرتب سازی :

ساعت لنگ گیری

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع ساعت لنگ تراشکاری

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

از مهم ترین ابزارها در صنعت تراشکاری، قالب سازی، فرزکاری و تولید قطعات، ساعت لنگ گیری است که تاب یا تغییرات سطح قطعه را اندازه گیری می کند و ناهمواری ها را نشان می دهد. از انواع ساعت لنگ گیری می توان به ساعت اندیکاتور و ساعت شیطانکی اشاره کرد، که بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

ساعت اندیکاتور :

یک ابزار اندازه گیری با دقت بالا، به شکل ساعت عقربه ای است که این سیستم عقربه ای باعث مشاهده دقیق تر تغییرات می شود. در ساعت اندیکاتور یک پایه میله ای و یا بازویی شکل وجود دارد که سر این میله، کروی و صیقلی است که در تماس با سطح جسم مورد نظر قرار می گیرد و با حرکت این میله به سمت پایین و بالا تغییرات سطح قطعه را در ساعت نشان می دهد.

در مدل های ساعت های اندیکاتور مدل دیجیتال آن هم وجود دارد که به جای ساعت عقربه ای دارای یک پنل دیجیتال است که اندازه را نشان می دهد؛ همین مورد باعث سهولت در خواندن دقیق اندازه گیری می شود اما از قیمت بالاتری نسبت به نوع آنالوگ آن برخوردار می باشد.

این ساعت ها معمولا در دقت های از 0.01 تا 0.001 میلی متر تولید و در بازار قابل ارائه هستند.

کاربرد ساعت اندیکاتور :

کاربرد ساعت اندیکاتور در ماشین کاری و تولید قطعات با دقت بالا می باشد. به این صورت که از این ابزار می‌توان برای تشخیص میزان لنگی یک میله یا محور استفاده کرد. برای اینکار پس از اتصال ساعت به پایه و ثابت کردن آن، میله ساعت اندیکاتور را به صورت عمود بر سطح میله، تماس می دهیم و پس از چرخش و حرکت میله میزان لنگی آن در ساعت اندیکاتور نشان داده می شود.

از ساعت های اندیکاتور می توان برای میل لنگ هم استفاده می شود تا از فاصله ی درست بین قطعات روی میل لنگ و بلبرینگ کف گرد مطمئن شد.

به منظور تولید قطعات با دقت بالا و کنترل کیفیت در خطوط تولید از ساعت اندیکاتور در جهت اندازه گیری قطعات و تشخیص میزان تلرانس آنها استفاده می شود.

ساعت شیطانکی :

یکی دیگر از ابزارهای دقیق اندازه گیری ساعت شیطانکی است. از ساعت شیطانکی برای هم راستا کردن و همچنین اندازه گیری اختلاف سطح دو قطعه استفاده می شود، که باعث هم تراز شدن دو قطعه می شود.

به نوعی کاربرد آن بسیار شبیه به ساعت اندیکاتور است. اما اندازه گیری در ساعت شیطانکی، بسیار دقیق و برای اندازه های بین 0.2 تا 1 میلیمتر انجام می شود که این اندازه با یک حرکت دورانی و با چرخش صفحه متحرک محاسبه می شود.

تفاوت ساعت اندیکاتور با ساعت شیطانکی :

این دو ساعت اندیکاتور و شیطانکی دارای شباهت های بسیاری هستند و اصلی ترین تفاوت این دو ساعت، نوع میله شاخص و اندازه گیری آن است. که در ساعت شیطانکی بر خلاف نوع اندیکاتور که حرکت میله آن به صورت عمودی است، این میله دارای حرکت شعاعی می‌باشد. به عنوان مثال برای اندازه گیری میزان بیضی بودن یک محور گرد از ساعت شیطانکی استفاده می کنند

 به علت نوع طراحی ساعت شیطانکی می توان در موقعیت های محدود فضا از آن استفاده کرد. همچنین ساعت های شیطانکی دارای محدوده اندازه‌گیری کمتری نسبت به ساعت های اندیکاتور هستند اما معمولا دقت بالاتری دارند.

پایه ساعت :

برای استفاده از ساعت های لنگ گیری نیاز به ابزاری برای نگه داری و ثابت کردن ساعت ها است که به آن پایه ساعت نیز می گویند. این پایه ها در طول های مختلف بسته به نیاز کاربر قابل تولید هستند. این پایه ساعت دارای مفصل هایی است که باعث تنظیم ساعت در زاویه و حالت مناسب، می شود.

برخی از پایه های ساعت دارای قابلیت آهنربایی هستند که با شاخصی قابل کنترل می باشند. بصورتی که می توان آن را در حالت فعال یا غیرفعال قرار داد. این ویژگی پایه ساعت اندیکاتور که قابل اتصال به سطح آهنی می باشند، قیمت بالاتری نسب به مدل معمولی دارند. این نکته قابل ذکر است که که سطحی که پایه ساعت را به آن متصل می کنید باید ثابت و بدون لرزش باشد تا عملیات اندازه گیری دقیق انجام شود.

نحوه اندازه گیری ساعت های لنگ گیری :

قبل از اندازه گیری برسی کنید که ساعت کالیبره باشد و سپس پایه ساعت را مستقر کرده و ساعت را به آن متصل کنید و میله ساعت را در زاویه مناسب قرار دهید به طوری که نوک آن در تماس با سطح کار باشد. در اینجا دقت کنید که فشردگی میله ساعت نه آنقدر زیاد باشد که در حین کار به اندازه آخرین درجه برسد و نه آنقدر کم باشد که در حین کار نوک ساعت از سطح جدا شود.

سپس باید ساعت را صفر کنید، برای اینکار صفحه ساعت را بچرخوانید تا عقربه به طور کامل با خط صفر در یک امتداد باشد. یا در ساعت های دیجیتال دکمه صفر شدن را بزنید؛ پس از این مراحل، ساعت شما آماده اندازه گیری خواهد شد.

نحوه خواندن ساعت های لنگ گیری :

قبل از خواندن به دقت ساعت که بر روی صفحه آن درج شده توجه کنید. که بر اساس آن، صفحه ساعت آنالوگ (عقربه ای) شما تقسیم بندی شده است. و عقربه بزرگ آن را نشان می دهد. که پس از یک بار دوران کامل این عقربه، عقربه کوچک حرکت میکند. به عنوان مثال اگر عقربه بزرگ یک دور دوران کند، عقربه کوچک روی عدد یک قرار میگیرد که نشان دهنده 1 میلی متر جا به جایی میله ساعت است.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید ساعت لنگ گیری ، ساعت اندیکاتور و ساعت شیطانکی و بزرگترین مرکز خرید ابزارهای صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp