جایزه 50 میلیون تومانی
مرتب سازی :

گیج رینگی

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع گیج رینگی برو نرو

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

در کارگاه های تولیدی، در برسی قطعات جهت کنترل پیچ ها و رزوه های خارجی از ابزاری بنام گیج رینگی استفاده می شود. این ابزار ساختاری شبیه مهره دارد که شامل دو قطعه مجزا گیج برو (GO) و گیج نرو (NOT GO) است. در این مقاله در مورد گیج رینگی بیشتر توضیح می دهیم و آن را برسی می کنیم.

درباره گیج رینگی

گیج رینگی (Ring Gauge) ابزاری با ظاهری شبیه رینگ است که علت نام گذاری آن هم به همین دلیل می باشد. کاربرد این ابزار در صنعت تولید قطعات، جهت اندازه گیری و کنترل میزان گام و عمق رزوه، بصورت دستی است.

در این پروسه برسی قطعات، قطعه طی برسی دقیق در محدوده تلرانس، بر خلاف اندازه گیری های سنتی یک سایز یا اندازه را نشان نمی دهد ، بلکه وضعیت قطعه را نشان می دهد که یا مورد تایید است (قطعه در محدوده تلرانس می باشد) یا غیر قابل قبول است (که قطعه باید مردود شود)

این گیج ها در اندازه های مختلف و اغلب با جنس فولادی تولید می شوند و با دقت بسیار دقیق، معمولاً با دقت چند میکرون طراحی شده اند. این ابزار شامل سه مشخصه قطر، گام رزوه و میزان تلرانس می باشد. که برای برسی دقیق باید کاملا با مشخصات قطعه کار یکی باشند.

گیج رینگی شامل مجموعه دو عددی گیج برو و گیج نرو می باشد که معمولا این مدل روی آن ها نوشته شده است. که اگر نوشته نشده بود به راحتی میتوانید از طریق میزان رزوه تشخیص دهید، به این صورت که گیج نرو دارای میزان رزوه کمتری نسبت به گیج برو میباشد. در ادامه برای تعریف بهتر هر کدام جداگانه توضیح می دهیم.

گیج برو (GO)

این گیج بصورت دقیق میزان قطر قطعه، رزوه قطعه و گام آن را برسی می کند و در صورت درستی قطعه به آن اجاز عبور می دهد. به این صورت که این گیج باید بصورت دستی و بدون استفاده از زور زیاد از تمام رزوه قطعه عبور کند. اگر گیج تا انتهای رزوه قطعه بسته نشود یعنی رزوه ایجاد شده معیوب است.

گیج نرو (NOT GO)

گیج نرو با برسی دقیق قطر قطعه و گام رزوه آن، مشخص می کند قطعه کار سالم یا معیوب است ( اصطلاحا اجازه عبور به قطعه کار را نمی دهد) به این گونه که گیج رینگی نرو، با کمک نیروی دست و بدون استفاده از نیروی زیاد در بهترین حالت نباید بیشتر از سه دور پیچ شود. اگر گیج بیشتر از سه دور پیچ شود قطعه دارای عیب است.

تاریخچه گیج رینگی

استفاده از گیج های رینگی را می توان به اواخر قرن هجدهم، زمانی که رزوه زنی در اروپا معرفی شد، دنبال کرد. در آن زمان رزوه زنی به صورت دستی انجام می شد و دستیابی به رزوه های دقیق و استاندارد را دشوار می کرد. در اوایل دهه 1800، هنری مادسلی، مخترع بریتانیایی، دستگاهی برای رزوه زنی اختراع کرد که انقلابی در ساخت رزوه ایجاد کرد. این امر نیاز به ابزارهایی را برای اندازه گیری دقیق اندازه و گام رزوه ایجاد کرد و که باعث شد گیج های رینگی به عنوان راه حل معرفی شوند.

گیج رینگی برای اولین بار در اواسط قرن هجدهم در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به طور عمده برای اندازه گیری رزوه پیچ در قطعات استفاده شد. در اواخر قرن نوزدهم، گیج های رینگی به یک ابزار استاندارد در صنعت تولید تبدیل شده بودند و اطمینان حاصل می کردند که محصولات رزوه دار به درستی تولید شده اند.

اهمیت گیج رینگی در تولید

گیج های رینگی نقش مهمی در تضمین کیفیت محصولات رزوه ای دارند. و در تولید برای بررسی اندازه و شکل رزوه های خارجی استفاده می شود. این گیج ها نیز برای تشخیص عیوب تولیدی مانند رزوه های بیش از حد یا کمتر که می تواند منجر به خرابی محصول یا مشکلات ایمنی شود، ضروری هستند.

گیج رینگی نیز برای حفظ راندمان تولید بسیار مهم است. با استفاده از گیج رینگی برای اطمینان از کیفیت محصولات رزوه ای، تولیدکنندگان می توانند از دوباره کاری جلوگیری کنند، در زمان صرفه جویی کنند و هزینه های تولید را کاهش دهند. گیج رینگی نیز با شناسایی زودهنگام مشکلات و به حداقل رساندن خرابی کمک می کند تا سازندگان بتوانند قبل از اینکه به مشکلات بزرگتری به وجود آید، آنها را برطرف کنند.

هنگام استفاده از گیج های رینگی دقت داشته باشید که این ابزار ها اندازه گیری قطر را انجام نمی دهند بلکه برسی می کنند که قطر قطعه و گام رزوه در محدوده تعیین شده باشد.

جمع بندی

به طور خلاصه، گیج رینگی ابزار دقیقی است که در فرآیند سوراخ کاری، ماشینکاری و تراشکاری برای برسی اندازه رزوه های خارجی استفاده می شود. این ابزار به تولید کنندگان و مهندسین اجازه می دهد تا با استفاده از گیج برو و گیج نرو قطعات مختلف را در کمترین زمان تست کنند. گیج رینگی نیز نقش مهمی در توسعه محصولات جدید و حفظ دقت آن ها دارد و از اندازه گیری های اضافی، دشوار و پر هزینه تر مانند میکرومتر، جلوگیری می کند. و باعث افزایش سرعت و کیفیت در تولید با حجم انبوه، همراه با استاندارد های صنعتی می شود.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید گیج رینگی و بزرگترین مرکز خرید ابزارهای صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp