مرتب سازی :

انواع مته تراشکاری و دریل

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع مته تراشکاری مته دریل و مته سوراخ کاری

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر
ست مته 13عددی جنس HSS با جعبه

ست مته 13عددی جنس HSS با جعبه

% 9
 • 636,709 تومان
 • 579,405 تومان
ست مته 28 عددی دهم دار جنس HSS با جعبه

ست مته 28 عددی دهم دار جنس HSS با جعبه

% 5
 • 1,253,605 تومان
 • 1,190,924 تومان
ست مته 54 عددی دهم دار جنس HSS با جعبه

ست مته 54 عددی دهم دار جنس HSS با جعبه

% 6
 • 1,743,588 تومان
 • 1,638,972 تومان
ست مته 13عددی جنس HSS-CO کبالت

ست مته 13عددی جنس HSS-CO کبالت

% 6
 • 2,393,685 تومان
 • 2,250,063 تومان
ست مته 13عددی جنس HSS برند ایزار

ست مته 13عددی جنس HSS برند ایزار

% 5
 • 3,819,879 تومان
 • 3,628,885 تومان
ست مته 13عددی جنس HSS-E برند وای جی

ست مته 13عددی جنس HSS-E برند وای جی

% 8
 • 6,156,511 تومان
 • 5,663,990 تومان

برقو HSSE کد 8990 برند گورینگ

 • 613,431 - 1,473,151 تومان
مته پنچ شیار سایز 500×22 کد RH 5013 برند رونیکس

مته پنچ شیار سایز 500×22 کد RH 5013 برند رونیکس

% 5
 • 523,845 تومان
 • 498,900 تومان
مته چهار شیار 12*160 کد RH 5008 برند رونیکس

مته چهار شیار 12*160 کد RH 5008 برند رونیکس

% 23
 • 77,608 تومان
 • 59,800 تومان
مته چهار شیار 8*110 کد RH 5003 برند رونیکس

مته چهار شیار 8*110 کد RH 5003 برند رونیکس

% 21
 • 52,794 تومان
 • 41,900 تومان
مته چهار شیار 7*110 کد RH 5002 برند رونیکس

مته چهار شیار 7*110 کد RH 5002 برند رونیکس

% 21
 • 52,794 تومان
 • 41,900 تومان

برای سوراخ کردن قطعات و سطوح مختلف روش ها و ابزار متنوعی وجود دارد. یکی از روش های مناسب، استفاده از دستگاه دریل و مته تراشکاری برای سوراخکاری است. ابزار اصلی در سوراخ کاری، مته نام دارد که وظیفه ی سوراخ کاری و براده برداری قطعه کار را به عهده دارد.

مته ها از پرکاربردترین ابزارها چه در صنعت و چه در امور خانگی می باشند. آن ها در ساخت و ساز، نجاری، فلزکاری و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. مته ها در اشکال، جنس ها و اندازه های مختلف تولید می شوند و برای سوراخکاری انواع مواد طراحی شده اند. در این مقاله، با انواع مته‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها را آشنا می شویم.

مته چیست؟

در تعریفی ساده مته ابزاری استوانه ای شکل و اغلب مارپیچ است که برای سوراخ کاری استفاده می شود. مته ها بسته به نوع سوراخ کاری در شکل های مختلفی تولید می شوند که از این نظر مته ها را می توان به چند دسته طبقه بندی کرد، از جمله مته HSS_HSSE، مته الماسه، مته ته کونیک، مته کونیک، مته پخ زن، مته سرالماس، مته خزینه، مته گل پیچ، مته گازر، مته برگی، مته مرغک و برقو.

انواع مته

مته ها بسیار متنوع هستند، به گونه ای که برای هر کاربرد یک مته خاص وجود دارد. در ادامه به چند مورد از پراستفاده ترین آن ها اشاره می کنیم.

مته HSS_HSSE

 این مته ها رایج ترین و پرمصرف ترین نوع مته هستند که برای سوراخکاری انواع مواد کاربرد دارند. آنها به شکل یک استوانه مارپیچ هستند؛ که این خاصیت مارپیچ باعث می شود که در حین سوراخکاری، براده ها از شیارهای مارپیچ خارج شوند. این مته ها در دو جنس HSS و HSSE تولید می شوند که بسته به نوع موادی که می خواهید روی آن عملیات سوراخکاری انجام دهید، باید آن را انتخاب کنید.

این مته ها در اندازه های مختلفی وجود دارند، از ریزترین نوع مته ها که در صنایعی مانند ساخت جواهرات استفاده می شوند تا مته های بزرگ که برای سوراخ کردن ورق های فلزی ضخیم استفاده می شوند.

مته الماسه

مته الماس یک از انواع مته ها است که برای ساخت آن از الماس و یا تنگستن کارباید استفاده شده است. استفاده از الماس برای ساخت مته باعث شده که سختی آن به میزانی باشد که برای انجام عملیات سوراخکاری روی انواع قطعات سخت فولادی مناسب باشد. کارباید 5 برابر قوی تر از فولاد است و معمولا برای سوراخکاری سطوح بتنی، مصالح ساختمانی، کاشی و یا سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

مته ته کونیک

مته ته کونیک همانطور که از اسم آن کم و بیش معلوم است؛ انتهای آن به شکل کونیک است که به آن اصطلاحا ته کونیک می گونید. این مته به دلیل ته کونیک بودن مناسب نصب بر روی انواع دریل ستونی، دستگاه های تراش و دستگاه رادیال است. از این مته برای سوراخکاری انواع فلزات از جمله فلزات آلیاژی و یا استیل، استفاده می شود.

مته کونیک

این مته به گونه ای طراحی شده که خود مته به شکل کونیک است. در واقع مته شامل یک اندازه واحد نیست و طیفی از اندازه را شامل می شود به عنوان مثال مته کونیک 2 به 3، یک مته کونیک است که از سایز 2 تا 3 میلی متر را سوراخکاری می کند.

مته پخ زن

مته پخ زن، مته ای به شکل مخروط است که برای ایجاد یک فرورفتگی مخروطی روی سطح کار استفاده می شود؛ به گونه ای که به پیچ اجازه می دهد، پس از بسته شدن، همسطح سطح قرار گیرد. مته های پخ زن دارای لبه های زاویه دار هستند که شکل مخروطی را ایجاد می کنند. این نوع مته در اندازه ها و زاویه های مختلف تولید می شوند و می توان آنها را برای اندازه های مختلف پیچ استفاده کرد.

مته سرالماس

مته دیوار مخصوص سوراخکاری انواع دیوارهای سخت است و با استفاده از آن می‌توان هر نوع دیواری را سوراخ کرد. تفاوت مته دیوار با مته آهن، وجود یک الماس مخصوص در نوک آن است. بسته به نوع کار شما این مته ها در سایز های مختلفی وجود دارند.

مته خزینه

این مته در واقع همان مته پخ زن است با تفاوت که این مته مخصوص چوب می باشد؛ و برای خزینه کاری انواع چوب از این مته استفاده می شود . وظیفه مته خزینه چوب این است که قسمت ورودی سوراخ را بزرگتر می کند تا گل پیچ در هنگام بسته شدن هم سطح چوب قرار گیرد و از چوب بیرون نزند.

مته گل پیچ

یکی دیگر از انواع مته، مته گل پیچ است که در واقع نوعی مته پخ زن محسوب می شود. مته گل پیچ در واقع نوعی مته با دو یا چند پره برای براده برداری می باشد که با استفاده از آن می توان دهانه سوراخ را تا عمق مورد نظر بزرگ تر کرد. تا قسمت گل پیچ هم سطح کار قرار بگیرد.

تفاوت این مته با مته پخ زن این است که مته گل پیچ مانند مته پخ زن دارای زاویه نبوده و بصورت استوانه ای سوراخ را ایجاد می کند. از این جهت از این پیچ معمولا برای قرارگیری پیچ های آلن و یا بستن مهره درون جسم استفاده می کنند.

مته گازر

مته گازر از دیگر انواع مته های دریل است که وظیفه ایجاد سوراخ در چوب، خصوصا در کابینت را دارد. در صنایع مثل کابینت سازی از این ابزار برای ایجاد سوراخ هایی با سطح مقطع صاف و یکدست استفاده می شود. این مته به گونه ای طراحی شده است که باعث شکستگی در چوب نشود.

مته برگی

مته برگی همانطور که از اسم آن مشخص است شبیه برگ طراحی شده و برای ایجاد سوراخ های بزرگ و عمیق در چوب استفاده می شود. کاربرد مته برگی در سیم کشی و لوله کشی است.

مته مرغک

مته مرغک در واقع یک ابزار کمکی برای مشخص کردن محل دقیق سوراخ کاری است؛ و در سوراخ کاری هایی که نیاز به دقت بالایی دارند، استفاده می شود. به گونه ای که در صنعت ساخت قطعات، قبل از انجام سوراخکاری محل دقیق سوراخکاری را مشخص می کند.

برقو

سوراخ های که مته های مارپیچ ایجاد می کنند صاف و یکدست نیست از این رو باید با ابزاری بنام برقو عملیاتی انجام داد تا سوراخ ها تلرانس مشخصی داشته باشند. در واقع برقو به ابزاری گفته می شود که برای گرد کردن و یا بزرگ تر کردن سوراخ ایجاد شده به کار می رود. سوراخ های ایجاد شده با برقو سوراخ های دقیق و منظمی می باشند.

راهنمای خرید مته

قبل از خرید مته بهتر است که چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید، به طوری که در ابتدا مشخص کنید که چه نوع مته ای از مته های نام برده شده نیاز دارید و سپس جنس قطعه کار و جنس مته مورد نظر را مشخص کرده و در نهایت با انتخاب اندازه مناسب مته، یک خرید مناسب را داشته باشید. در ادامه درباره جنس مته و قطعه کار و اندازه مته بیشتر صحبت می کنیم.

جنس مته و قطعه کار

هنگام انتخاب مته، توجه به جنس قطعه ای که می خوایم روی آن سوراخکاری انجام دهیم، ضروری است. جنس های مختلف برای دستیابی به نتیجه مطلوب به نوع مته مخصوص به خود نیاز دارند. به عنوان مثال، هنگام سوراخ کردن فلز نرم، چوب و یا پلاستیک؛ از مته های فولادی پر سرعت (HSS) استفاده می شود. این مته ها از ماده سخت تری ساخته شده اند که می تواند گرمای تولید شده از سوراخ کردن فلز را تحمل کند.

اما اگر به جنس سخت تری احتیاج دارید، مته های HSSE، نوع دیگری از مته ها هستند که می توانند برای سوراخ کردن فلزات سخت تر مانند فولاد ضد زنگ استفاده شوند.

اندازه مته

علاوه بر نوع مته و جنس قطعه کار، توجه به اندازه مته هم مهم است. استفاده از مته با اندازه مناسب برای دستیابی به اندازه سوراخ مورد نظر و جلوگیری از ترک خوردن یا شکستن قطعه کار، بسیار مهم است. همچنین مهم است که از مته ای استفاده کنید که با اندازه سه نظام مورد استفاده شما، مطابقت داشته باشد. اگر اندازه نامناسبی از مته را انتخاب کنید، می تواند به سه نظام یا خود مته نیز آسیب برساند.

در نهایت اگه فاکتورهای بالا را مشخص کردید و قصد خرید مته را دارید، به راحتی می توانید که تنوع انواع مته ها را در فروشگاه اینترنتی ماتریس مشاهده کنید و نسبت به نیاز خود آن را انتخاب کنید.

جمع بندی

به طور خلاصه، مته ها ابزاری ضروری برای سوراخکاری هستند که در صنایع مختلف، برای سوراخ کردن مواد مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در اشکال، اندازه ها و جنس های متنوع تولید می شوند که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده اند. هنگام انتخاب مته، لازم است نوع مته، اندازه مته و جنس مته را در نظر بگیرید. در نتیجه با استفاده از مته مناسب برای کار، علاوه بر افزایش عمر مته می توانید به نتایج دلخواهتان برسید.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید مته و بزرگترین مرکزخرید انواع ابزار تراشکاری و ابزارهای صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp