جایزه 50 میلیون تومانی
مرتب سازی :

آچار تخت و رینگی

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع آچار تخت و رینگی یکسر و دوسر

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

خرید آچار دستی


ابزارهای دستی در کارها و مشاغل مختلف، کاربردهای فراوانی دارند. یکی از انواع ابزارهای دستی، آچار آلات می باشند که به کمک آن ها می توان پیچ ها و مهره های مختلف را باز یا بسته کرد. امروزه از آچار آلات، چه برای امور صنعتی و چه برای کارهای روزمره، استفاده می شود. از پر کاربرد ترین خانواده آچارها، آچار تخت است. آچارهای تخت یکی از رایج ترین انواع آچار آلات است که در کاربردهای مختلف از خودروسازی و ساختمانی گرفته تا لوله کشی و تعمیرات مورد استفاده قرار می گیرد.

آچارهای تخت شامل آچار یکسر تخت، آچار دو سر تخت و آچار دو سر رینگی هستند. در ادامه برای برسی انواع آچار تخت، کاربرد و استفاده آن با فروشگاه ابزار ماتریس همراه باشید.

انواع آچار تخت

آچارهای تخت در مدل های مختلفی تولید می شوند که هر کدام نیز دارای اندازه های متفاوتی است. برای بیان کردن انواع آچارهای تخت دسته بندی های متنوعی وجود دارند؛ اما به طور کلی خانواده آچار تخت شامل آچارهای یکسر تخت، دوسر تخت و دوسر رینگی است؛ که در ادامه هر کدام را بیشتر توضیح می دهیم.

آچار یکسر تخت، یکسر رینگ (Combination Wrenches)

این آچار تشکیل شده از یک سر صاف و یک سر حلقه ای یا رینگی است. که معمولا به یک اندازه می باشند. قسمت صاف یا تخت این آچار تشکیل شده از دو فک ثابت (U شکل) است، این فک ها معمولا در زاویه 15 یا 30 درجه نسبت به دسته قرار دارندکه امکان دسترسی بهتر به نقاط تنگ را فراهم می کند. دسته آچارهای تخت معمولاً از فولاد یا سایر مواد بادوام ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که در دست گرفتن آن راحت باشد.

قسمت رینگی آچار به صورت حلقه ای بسته طراحی شده است. این حلقه از داخل چند ضلعی (معمولا 6 ضلعی) می باشد که مناسب برای باز یا بسته کردن پیچ های چهار یا شش ضلعی است. به این دلیل که این نوع آچار دارای دو سر متفاوت است، به آن آچار ترکیبی هم می گویند.

در برخی از مدل های این آچار، قسمت رینگی آن به صورت جغجغه ای طراحی شده تا در هنگام چرخاندن آچار، نیازی به جدا کردن آچار از پیچ نباشد، که این کار علاوه بر کارکرد آسان، سرعت کار را نیز افزایش می دهد.

آچار دوسر تخت (Open-End Wrenches)

این آچار تشکیل شده از دو سر تخت با دهانه U شکل است که هر کدام اندازه های متفاوت دارد. شکل این آچار باعث می شود، در وضعیت هایی که امکان حرکت محدود آچار وجود دارد، جابه جایی آچار راحت تر صورت بگیرد.

فک های این نوع آچارها ثابت است و با دسته آچار زاویه 15 یا 30 درجه تشکیل می دهند. این آچار برای باز یا بستن انواع پیچ ها و مهره ها کاربرد دارد.

آچار دوسر رینگی (Box-End Wrenches)

آچار دوسر رینگی، دارای دو سر حلقه ای یا رینگی با اندازه های متفاوت است. از آچار رینگی برای باز یا بسته کردن انواع پیچ های چهار یا شش ضلعی استفاده می شود. همچنین از ویژگی های مفید این آچار این است که از گرد شدن لبه هایی که ممکن است در طی استفاده از آچار دوسر تخت، اتفاق بیوفتد، جلوگیری می کند.

آچار دوسر رینگی معمولا برای مواقعی استفاده می شود که به محدوده بیشتری در اطراف مهره دسترسی وجود داشته باشد و آچار بتواند دور تا دور مهره را در بر گیرد. این نوع آچار برای مهره ها یا پیچ هایی که به علت فشار و شرایط محیطی دچار فرسودگی شدند، هم نیز استفاده می شود. در برخی از مدل ها، دو قست رینگی آن به شکل جغجغه ای است که در طی بستن مهره یا پیچ نیاز به جدا کردن آچار ندارید.

انتهای آچار دوسر رینگی معمولا بصورت زاویه دار است تا دسته از انتهای آچار فاصله داشته باشد، تا در مواقعی که مهره یا پیچ هم سطح بقیه قطعات است، آچار به راحتی بچرخد.

برخی از کاربرد های آچار تخت

خودرو: آچارهای تخت معمولاً در تعمیر و نگهداری خودرو استفاده می شوند، جایی که از آنها برای شل کردن یا سفت کردن مهره ها و پیچ ها روی موتورها، گیربکس ها و سایر قطعات استفاده می شود.

ساخت و ساز: آچارهای تخت همچنین در کاربردهای ساختمانی و تاسیساتی مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که از آنها برای سفت کردن یا شل کردن مهره ها و پیچ ها روی داربست، براکت های داربست و سایر تجهیزات استفاده می شود.

لوله کشی: آچارهای تخت در کاربردهای لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند، جایی که از آنها برای سفت کردن یا شل کردن مهره ها و پیچ ها روی لوله ها، اتصالات و سایر اجزای لوله کشی استفاده می شود.

آچارهای تخت نسبت به انواع دیگر ابزارهای دستی مزایای متعددی دارند. آنها همه کاره هستند و می توان از آن ها برای طیف وسیعی از پیچ ها یا مهره ها استفاده کرد. استفاده از آنها آسان است و به حداقل آموزش نیاز دارند همچنین این آچارها، مقاوم و با دوام می باشند.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید آچار تخت و بزرگترین مرکز خرید ابزارهای صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
دسته بندی ها

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp