جایزه 50 میلیون تومانی
مرتب سازی :

کف تراش

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع کفتراش تراشکاری.

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

برای فرم دهی، برش، تراش و اعمالی از این دست بر روی فلزات می توان از ابزار تراشکاری و یا فرزکاری استفاده کرد. شاخه فرزکاری خود به دسته های متنوعی نظیر کف تراشی، گونیاکاری، پیشانی تراشی، بغل تراشی و پله تراشی و غیره تقسیم می شود.

کارایی بالای ماشین فرز عملیات مختلف را روی آن انجام پذیر می سازد. با مطالعه دقیق نقشه کار می توان روش فرزکاری و نوع ابزار مناسب را تعیین کرد. عملیات مختلفی را می توان جهت ایجاد قطعات بر روی ماشین فرز انجام داد. سطوح تخت، شیب دار، سطوح منحنی و انواع شیارها با استفاده از ماشین فرز تولید می شوند.

کف تراش

به طور معمول قبل از شکل دهی به یک قطعه کار، سطوح آن را صاف و عاری از ناصافی می کنند. براده برداری از سطوح رویی قطعه کار را کف تراشی می گویند. این فرایند می تواند با ماشین فرز عمودی، افقی و انیور سال (معمولی و نیمه سنگین) صورت گیرد.

کف تراشی با ماشین فرز افقی

با استفاده از ماشین فرز افقی می توان سطوح قطعه را کف تراشی کرد. برای این کار پیش نیازهایی را می بایست فراهم کرد نظیر تنظیمات دستگاه و قطعه کار.

کف تراشی با ماشین فرز عمودی

عملیات کف تراشی علاوه بر ماشین فرز افقی با استفاده از ماشین فرز عمودی امکان پذیر است. ابزارهای کف تراشی در ماشین فرز عمودی شامل ابزار کف تراش تیغچه دار و تیغه فرزهای انگشتی می باشد.

نکات قابل توجه در کف تراشی با ماشین های فرز عمودی :

در فرایند کف تراشی با استفاده از تیغه فرزهای پیشانی تراش در ماشین های فرز عمودی باید دقت کنیم که بیشترین حجم براده با لبه های محیطی تیغه فرز برداشته می شود و لبه های کف تیغه فرز عمومأ براده های کمی را برداشته و جهت تمیزکاری سطح و دور کردن براده ها به کار می روند.

نحوه مماس کردن ابزار با سطح قطعه کار

پس از اطمینان از انجام صحیح بستن گیره و تنظیم دستگاه فرز و کنترل نکات ایمنی با روشن کردن ماشین می توان به روش زیر ابزار را با سطح قطعه کار مماس کرد :

استفاده از کاغذی نازک (مثلأ کاربن) بین سطح مورد نظر و تیغه فرز و نزدیک کردن آهسته تیغه فرز به سطح کار، که به محض تماس تیغه فرز با کاغذ می توان گفت که تیغه فرز با کار مماس شده است و یا حداقل فاصله که به اندازه ضخامت کاغذ می باشد وجود دارد.

روش های براده برداری

در عملیات فرزکاری جهت حرکت ابزار بر روی قطعه کار، باعث ایجاد روش های براده برداری می شود. این روش ها عبارتند از :

 1. همراه (نوع فشاری)
 2. معکوس (مخالف)

روش براده برداری همراه

در این روش جهت حرکت پیش روی میز دستگاه (قطعه کار) و دوران تیغه فرز هم جهت با هم می باشد. در روش همراه براده ها با ضخامت زیاد از سطح قطعه کار شروع به جدا شدن کرده و در انتها با حداقل ضخامت از کار جدا می شوند. نیروی برشی در این حالت سعی در چسباندن قطعه به میز ماشین را دارد.

مزایا

 1. عدم سر خوردن لبه های برنده تیغه فرز که باعث صافی سطح بهتری نسبت به روش معکوس می شود.
 2. به علت فشرده شدن قطعه به سطح میز می توان قطعات نازک را براده برداری نمود.
 3. در این روش بدلیل هم جهت بودن حرکت میز و تیغه فرز کاهش حدود 20 درصد در توان مصرفی به منظور براده برداری را خواهیم داشت.

معایب

 1. این روش براده برداری در ماشین هایی که لقی میز گرفته نشده است، قابل استفاده نیست و ممکن است تیغه فرز به علت کشیده شدن قطعه کار به زیر لبه های برنده آن و افزایش سطح براده بشکند.
 2. این روش در براده برداری از قطعات ریخته گری شده و قطعاتی که دارای سطح سخت کاری شده هستند استفاده نمی شود.

روش براده برداری معکوس

در این روش جهت پیشروی قطعه کار مخالف جهت دوران تیغه فرز بوده و نیروی برشی سعی در جدا کردن قطعه کار از میز را دارد. بنابراین سطح قطعه کار کمی موج دار خواهد شد. این روش باعث می شود لقی بین پیچ و مهره میز دستگاه گرفته شود. در ماشین های فرز معمولی باید از روش براده برداری معکوس استفاده کرد.

 معایب

 1. در شروع کار، براده برداشته شده به قدری نازک است که تیغه فرز تمایل به سر خوردن بر روی قطعه کار را دارد.
 2. سر خوردن های پی در پی در سطح کار علائمی را ایجاد می کند (خطوط برجسته) که بعد از اتمام فرزکاری با چشم قابل مشاهده است.

 به نکات زیر توجه کنید.

 1. جهت گردش ابزار در هر دو روش معکوس و همراه ثابت است و نحوه حرکت قطعه نسبت به ابزار نوع معکوس یا همراه بودن را تعیین می کند.
 2. در مورد تیغه فرزهای غلطکی جهت قرار گرفتن آن ها روی میله فرزگیر بایستی به گونه ای باشد تا با جهت دوران میله فرزگیر هماهنگ شود در غیر این صورت پشت تیغه فرز با کار درگیر شده و ابزار آسیب می بیند.
 3. با تنظیم صحیح اهرم های محکم کننده میز ماشین می توان کیفیت سطح ایجاد شده (خطوط برجسته) در روش معکوس را به حداقل رسانید.
 4. در مورد تراشیدن سطوح به وسیله تیغه فرز کف تراش اگر تیغه فرز را در مرکز سطح مورد تراش قرار دهیم و کل ابزار با قطعه درگیر باشد، سطح کار نامطلوب خواهد شد.

خرید اینترنتی کف تراش 

 فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید کف تراش و بزرگترین مرکز خرید ابزار های صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

 
مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp