جایزه 50 میلیون تومانی
مرتب سازی :

کاتر و تیغ کاتر

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع کاتر و تیغ کاتر

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

کاتر ابزاری است که شاید در خانه بیشتر از دیگر ابزار های مثل پیچ گوشتی مورد استفاده باشد. کاتر یک ابزار برش دستی است و برای برش، خط کشی و یا تیز کردن اجسام دیگر استفاده می شود. اما استفاده از کاتر نه تنها در این موارد خاتمه نمی یابد، بلکه در صنعت و کارگاه ها نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کاتر ابزاری ساده اما در عین حال بسیار کاربردی با تنوع زیاد است. در ادامه با کاتر و اجزای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

کاتر چیست و اجزای کاتر کدام اند؟

کاترها نوعی تیغ است که هم استفاده خانگی و هم استفاده صنعتی دارد. از جمله کاربردهای کاتر می توان به بازکردن جعبه ها، تراشیدن پلاستیک، برش دادن موکت، برش دادن وسایل ضخیم و .... اشاره کرد. کاتر انواع مختلفی دارد و با توجه به کاربردی که دارد، تیغه های آن نیز متفاوت است.

ساختار کاتر ساده بود و محدود به بدنه و تیغه می شود. با توجه به اینکه کاتر از چه نوعی باشد، اندازه، شکل ظاهری و جنس سازنده آن متفاوت خواهد بود. روی تیغ کاترها خط هایی با فاصله های معین وجود دارد که در صورت کند شدن کاتر می توان تیغه را از قسمت این خط ها شکست. دسته کاتر می تواند در دو نوع پلاستیک یا فلز باشد. دسته بندی کاتر بر اساس دو مولفه شکل و ساختار کاتر و یا بر اساس نوع استفاده آن است.

انواع کاتر از نظر شکل

با پیشرفت تکنولوژی، این ابزار نیز از حالت ساده خارج شده و در انواع مدل ها عرضه شد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. کاترها از نظر شکل و ظاهر به چندین دسته تقسیم می شود.

 در ادامه به معرفی تعدادی از مدل های کاتر می پردازیم:

کاتر کلاسیک

به دلیل ظاهر ساده ای که دارد با نام کاتر ساده نیز شناخته می شود. این کاتر در دو نوع تیغه ثابت متحرک تولید می شود. دسته آن می تواند از دو جنس مختلف فلزی یا پلاستیکی باشد که نوع فلزی آن به کاتر فلزی معروف است. در بسیاری از آن ها تیغه به صورت ریلی بوده و توسط یک گیره که بر روی بدنه تعبیه شده می توان میزان بیرون آمدن نوک تیغه را تنظیم کرد.

کاتر چاقویی

ظاهر این کاتر شباهت زیادی به کاترهای کلاسیک دارد و ساده است و تنها فرق آنها مربوط به لبه تیغه آنهاست. لبه تیغه کاتر چاقویی به شکل چاقو است.

کاتر مینی

اندازه این کاتر بسیار کوچک بوده و بدنه آن از پلاستیک است. برای باز کردن و جمع کردن جهشی تیغه این کاتر، از یک قفل کشویی استفاده می شود. استفاده آن برای کارهای ساده ای مثل درست کردن کاردستی، برش دادن کاغذ و مقوا و مواردی از این قبیل است.

کاتر قلمی یا مدادی

این نوع کاتر شکلی شبیه به مداد و قلم دارد و تیغه آن با کاتر کلاسیک تفاوت زیادی دارد. از این نوع کاتر معمولا برای انجام کارهای هنری و یا برش های خیلی ظریف روی مقوا، فوم و مواردی از این قبیل و مخصوصا برای برش های گرد استفاده می شود. بدنه آن نیز از نوع پلاستیکی است.

کاتر غلتکی

به این ابزار، کاتر چرخان نیز گفته می شود و دارای تیغه گردی است که می تواند قطرهای مختلفی داشته باشد. تیغه گردان این کاترها 360 درجه است. این کاتر در کارهای صنعتی کاربرد دارد و معروف ترین نوع آن، کاتر پیتزاست.

کاتر گردبر

با استفاده از این کاتر می توان برش های صافی را مانند پرگار برش زد. این نوع کاتر از جنس شیشه بوده و تفاوت زیادی با کاترهای دیگر دارد. همچنین دارای تیغه برش دایره ای است که قطرهای برشی در دایره را تنظیم می کند. قطر این برش ها در 3 میلی متر است و نباید بیشتر باشد.

کاتر موکت بر

 این کاتر بسیار سفت بوده و از مقاومت بالایی برخوردار است که با توجه به سایزهای مختلفی که دارد می توان با آن ضخامت های مختلف را برش داد. پراستفاده ترین و شناخته ترین نوع کاتر است که با نام کاتر تیغه متحرک نیز شناخته می شود. تیغ این کاتر به وسیله یک تیغه اهرمی به جلو و عقب حرکت می کند و این قابلیت را دارد که بتوان در حین کار، تیغه را قفل کرد تا به هنگام برش نلغزد. از کابردهای این کاتر می توان به برش موکت، چرم، مقوا، انواع پاکت و ... اشاره کرد.

خرید اینترنتی کاتر از ابزار ماتریس

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید کاتر و بزرگترین مرکز خرید ابزارهای صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا
دسته بندی ها

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp