خرید ابزار رونیکس
مرتب سازی :

مته کبالت HSS-CO

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع مته کبالت (HSS-CO)

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

خرید مته دریل


مته کبالت معمولا برای سوراخ کاری استیل و فولاد استفاده می شود. همان طور که از نام آن مشخص می باشد در ساخت آن از کبالت استفاده شده است. برای آشنایی بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید:

 درواقع در ساخت این مته از فولاد تند برش یعنی HSS به علاوه Co استفاده شده است. درصد کبالت در این نوع متریال معمولا 5 یا 8 درصد است. و نام دیگر آن HSSE است.

همان طور که گفته شد در ساخت مته کبالت ، از آلیاژی از فولاد استفاده می شود که به آن فولاد تند بر گفته می شود و در کنار آن از فلز کبالت نیز استفاده می شود به همین دلیل مته کبالت ، به نسبت مته HSS دارای کبالت بیشتری است که این درصد را به صورت Co N% نمایش داده می شود هر چه میزان N بیشتر باشد میزان درصد کبالت موجود در متریال ساخت بیشتر خواهد بود.

مزایا و معایب مته کبالت :

وجود این کبالت در این نوع مته ، باعث افزایش مقاوت مته در برابر حرارت شده است. این عنصر دمای ذوب بسیار بالایی دارد. همچنین می تواند به سرعت گرمای حاصل از اصطکاک را در مته پخش کند در واقع رسانایی گرمایی خوبی نیز دارد. و در نتیجه از سوختن (سیاه شدن) مته کبالت جلوگیری کند . این مسئله به خصوص در هنگام کار با فولاد و استیل بسیار مناسب و مهم است.

از مته کبالت می توان برای سوراخکاری با دور بالا و همچنین اجسام سخت استفاده کرد. در واقع تحمل پذیری گرمایی در اینجا نیز اجازه دور های بالاتر را می دهد. بنابر این با ترکیب فولاد تند برش و کبالت می توان اجسام سخت تر را با دور بالاتر سوراخ کرد ضمن آنکه بر اثر گرما مته نسوزد و از حیض انتفاع خارج نشود.

اما در کنار تمام خوبی های کبالت باید در نظر داشته باشید که این عنصر خاصیت شکنندگی مته را افزایش می دهد. در واقع هر چه درصد کبالت بالاتر باشد خاصیت شکنندگی نیز بیشتر است. بنابر این علاوه بر قیمت باید به نوع کابرد نیز در هنگام انتخاب و خرید توجه کافی نمود.

نکاتی درباره قیمت و خرید مته کبالت :

مته کبالت دار نیز همانند دیگر مته ها دارای تنوع زیادی از نظر مدل ، شکل ظاهری و نوع شیار است که بسته به کاربرد و قیمت مته کبالت دار باید انتخاب شود. اصولا کبالت قیمت بالاتری نسبت به فولاد تند بر دارد. بنابراین لازم است که در انتخاب آن کاملا دقت شود. هر چند قیمت این نوع مته در سایز ها و اشکال متداول چندان بالا نیست اما در سایز های بزرگ و نوع های کونیک یا انواع دیگر این اختلاف قیمت می تواند بسیار قابل توجه باشد.

به طور کلی می توان گفت مته کبالت ارزان نیست.

در هنگام خرید ، علاوه بر توجه به لیست قیمت مته کبالت باید به موارد زیر نیز دقت کرد تا محصول انتخاب شده کارایی لازم را داشته باشد:

  • جنس بدنه
  • میزان درصد کبالت
  • شماره (سایز ) مته
  • طول فاز
  • طول و نوع دنباله
  • طول کل
  • نوع شیار

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید مته کبالت و بزرگترین مرکز خرید ابزار های صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
دسته بندی ها

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp