مرتب سازی :

انواع کولیس

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع کولیس معمولی و کولیس دیجیتال

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

کولیس جزو ابزارهای اندازه گیری بسیار پر استفاده و کاربردی در صنعت می باشد که برای اندازه گیری طولی مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی بیشتر با کولیس به ادامه مطلب مراجعه کنید.

از قدیم الایام ابزارهای مختلفی برای اندازه گیری اجسام مختلف وجود داشته که هر یک از نظر کاربرد با دیگری متفاوت می باشد. برای اندازه گیری طولی ، متر و خط کش جزو ابزارهای بسیار رایج بود اما به دلیل مشکل در اندازه گیری و همچنین دقت پایین در اندازه گیری برای اندازه گیری های دقیق مناسب نبودند. برای حل این مشکل ، ابزار کولیس ساخته شد.

انواع کولیس

کولیس ورنیه

کولیس درواقع ابزاری برای اندازه گیری طولی است با این تفاوت که دقت اندازه گیری آن بسیار بیشتر از متر و خط کش می باشد. کولیس به طور کلی دارای یک فک ثابت و یک فک متحرک می باشد که به وسیله ی این دو فک عمل اندازه گیری را انجام می دهد. کولیس دستی یا کولیس ورنیه جزو مدل های قدیمی و پر استفاده کولیس می باشد.

کولیس دیجیتال

با پیشرفت تکنولوژی و علم، و تولید ابزارهای پیشرفته، ابزارهای اندازه گیری نیز دچار تغییر شدند.ثمره این پیشرفت در ابزارهای اندازه گیری، ساخت ابزار کولیس دیجیتال می باشد.

کولیس پایه دار

برای اندازه گیری ابزارهای بزرگ و یا اندازه گیری در تعداد دفعات بالا، استفاده از کولیس معمولی می تواند باعث کند شدن عمل اندازه گیری شود، برای حل این مشکل می توان از کولیس پایه دار استفاده کرد.

کولیس پایه دار همان طور که از نام آن مشخص می باشد دارای پایه بوده و به حالت ایستاده قرار می گیرد. از این نوع کولیس معمولا در محیط های صنعتی مثل صنایع تراشکاری، قالب سازی و غیره استفاده می شود. کولیس پایه دار نیز دارای دو نوع دیجیتال و ورنیه می باشد. که بسته به کاربرد می توان آن را انتخاب کرد.

تفاوت کولیس ورنیه و کولیس دیجیتال

مشکل کلی کولیس ورنیه یا دستی، دشواری و احتمال خطا در هنگام خواندن عدد و اندازه می باشد.این مشکل با تولید کولیس دیجیتال برطرف شد.در کولیس دیجیتال برای نمایش اندازه از مانیتور استفاده می شود که می تواند عدد را به خوبی نمایش دهد.

همچنین به دلیل استفاده از مدارهای الکتریکی در کولیس دیجیتال، دقت این ابزار به طور چشم گیری بالا بوده و می تواند به خوبی اندازه گیری را انجام دهد.

اما مزیت کولیس ورنیه نسبت به کویس دیجیتال، استحکام و مقاومت آن در برابر ضربات احتمالی می باشد.در کولیس دیجیتال به دلیل استفاده از برد الکتریکی و حساسیت بالا ، با وارد شدن ضربه های نسبتا شدید کولیس دچار خرابی خواهد شد.

امروزه شرکت های مختلفی اقدام به تولید و ساخت کولیس کرده اند.محصولات تولید شده توسط شرکت های مختلف دارای کیفیت های مختلفی می باشد این مورد سبب ایجاد مشکل در انتخاب کولیس و همچنین خرید کولیس شده است.تفاوت در کیفیت کولیس، سبب ایجاد تفاوت در قیمت کولیس شده است به طوری که کولیس هایی با کیفیت بالاتر دارای قیمت بالاتری نیز می باشد.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید کولیس های ساده و کولیس دیجیتال و بزرگترین مرکز خرید ابزار های صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp