مرتب سازی :

تراز لیزری و دیجیتال

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع تراز لیزری

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر

امروزه شاهد هستیم که ابزار های اندازه گیری در هر شغلی و در هر صنعتی از صنایع سبک تا صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و بسیار کاربردی و در مواردی ضروری محسوب می شوند؛ تراز لیزی یکی از این ابزارهاست که آن را شرح می دهیم.

درباره تراز لیزری :

یک ابزار اندازه گیری و سنجش از خانواده ی ابزار آلات دستی می باشد که برای تراز نمودن و سنجش شیب و یا عمود کردن سطح ها کاربرد دارد.

به زبان ساده، تراز لیزری وسیله ای الکترونیکی است که یک پرتو قرمز یا سبز را در امتداد محورهای افقی و عمودی پخش می کند و با استفاده از اشعه لیزر عملیات تراز کردن و سنجش آن را انجام می دهد.

ابزارهای قدیمی مثل شاقول یا پاندول دارای خطا بودند از این جهت زمینه استفاده از ابزار آلات دقیق تری مانند تراز لیزری به وجود آمد. این ابزار با استفاده از پرتو لیزر و بدون نیاز به نخ یا سیم عملیات تراز کردن را در کسری از ثانیه انجام می دهد که بسیار کم خطا تر و سریع تر از روش های قدیمی است.

نحوه کار تراز لیزری :

تراز لیزری با ایجاد یک خط در جهت عمود ( محور Y ) و یا افق ( محور X ) عملیات تراز را بصورت اتوماتیک انجام می دهد. اکثر ترازهای لیزری دارای یک سیستم پیشرفته خود تراز اتومات هستند یعنی، اگر محل قرارگیری دستگاه تراز نباشند این سیستم، به صورت خودکار تراز را انجام می دهد، که از این منظر ویژگی فوق العاده ای محسوب می شود.

اما اگر تراز لیزری شما این سیستم را در اختیار نداشت می توانید با استفاده از حباب های تراز، که در تراز های بنایی هم استفاده می شود، و معمولا در تراز های لیزری هم وجود دارد این کار را به آسانی انجام دهید.

پرتو لیزری بعد از خروج از دستگاه تراز لیزری به صورت دو خط عمود بر هم که نسبت به هم زاویه 90 درجه دارند را تشکیل می دهد. همچنین تراز های لیزری امکان نمایش تنها یکی از خط های افقی یا عمودی بصورت تنها را دارا می باشند.معمولا تراز هایی که دارا سیستم خود تراز هستند از یک چراغ چشمک زن یا آلارام صدا برای اعلام تراز نبودن استفاده می کنند.

این نوع از ابزار آلات دارای قابلیت نصب بر روی پایه های دوربین و از این قبیل را دارا می باشند و به عنوان مثال به وسیله پایه های مگنتی بر روی دیوار های فلزی و یا به وسیله گیره بر روی دیوار ها و یا چارچوب های غیر فلزی قابل نصب است.

کاربرد تراز لیزری :

عملیات عمرانی و ساختمانی مختلفی را می توان با استفاده از تراز های لیزری انجام داد از جمله کاشی کاری و نصب سرامیک، نصب کابینت، تراز کردن ستون، نصب انواع کلید و پریز، پارتیشن بندی، اتصال تجهیزات به دیوار، نصب پنجره، اتصال کاغذ دیواری، فعالیت های مربوط به دکوراسیون، و سایر اموری که نیاز به تراز کردن و سنجش شیب دارد.

انواع تراز لیزری :

این محصول در سه نوع مدل طراحی و ساخته شده است. هر یک از این ترازها دارای ویژگی ها و کاربردهایی می باشند که برای انتخاب آنها باید ماهیت پروژه ای که قرار است انجام دهید را بدانید.

 • تراز لیزری نقطه ای یا نقطه ثابت

از پایه ای ترین نوع تراز لیزری است و یک نقطه یا یک اشعه لیزر را رو سطح مورد نظر نشان می دهد. این نوع تراز ها به دلیل داشتن عملکرد ساده تر نسبت به سایر تراز های لیزری ارزان تر هستند و عموما برای انجام ساخت و سازهای محدود مورد استفاده قرار می گیرد.

 • تراز لیزری دو خط ( ثابت )

با ایجاد خط در دو سطح افقی و عمودی عملیات تراز را انجام می دهد، از نظر کارکرد طول عمر بالاتری نسبت به تراز نقطه ای دارد و همچینین کار با آن آسان تر است.

معمولا برای متراژ های کمتر از 60 متر تولید می شوند. و در این دستگاه ها می توان از هر کدام از خطوط افقی یا عمودی به تنهایی استفاده کرد.

 • تراز لیزری سه خط ( سه بعدی )

این تراز دارای دو گونیا در سقف و کف که با ایجاد سه محور یا خط عملیات تراز را انجام می دهد. همچنین باعث دقت بیشتر و در عین حال داری قیمت بالاتر نسبت به تراز دو خط می باشد.

 • تراز چرخشی یا روتاری

این نوع تراز به وسیله یک موتور چرخشی خطوط نور را در محیط با سرعت بالا می چرخاند که باعث به وجود آمدن خط حول محور X و Y می شود.

این نوع تراز مناسب پروژه های بزرگ و پیچیده است به طوری که تا برد های 1000 متر را پوشش می دهد. همچنین از نظر قیمتی، گران تر از نوع تراز های قبلی می باشند.

 • تراز لیزری ترکیبی (خط و نقطه)

این تراز در واقع ترکیبی از دو تراز خطی و نقطه ای است، به طوری که از یک طرف دستگاه، خط و از طرف دیگر با نقطه عملیات تراز صورت می گیرد.

 • تراز لیزری کاشی و سرامیک

این تراز برای امور کاشی کاری، سرامیک کاری و نصب سنگ بسیار پرکاربرد است که کمک بسیار زیادی در افزایش دقت و سرعت عمل پیمانکاران می شود، همچنین باعث می شود کار بی عیب و نقصی در پایان ارائه شود.

 • تراز لیزری جیبی

تراز های کوچک و قابل حملی هستند که عملیات تراز را برای کارهای محدود انجام می دهند و اصطلاحا به آن تراز لیزری جیبی می گویند.

 • تراز لیزری پنج خط

این تراز داری تعداد گونیاهای بیشتر در کف و سقف می باشد که انجام عملیات تراز را بسیار دقیق تر انجام می دهد.

 • تراز هشت خط لیزری

دقیق ترین نوع تراز لیزری است به طوری که قابلیت انجام انواع عملیات ساختمانی و عمرانی را دارا می باشد و توانایی پوشش 360 درجه را دارد.

مزیت و معایب تراز لیزری :

 1. دقت بالاتری نسبت به ابزار های سنتی مانند شاقول یا تراز های معمولی دارند.
 2. خطای انسانی کمتری وجود دارد.
 3. سرعت کار بالاتر می رود.
 4. قابلیت انعطاف پذیری بالا در همه امور عمرانی دارند.

از معایب تراز های لیزری میتوان به هزینه های بالا و یادگیری آن اشاره کرد که اگر استفاده زیاد از تراز دارید پیشنهاد می شود از تراز لیزری بهره ببرید.

راهنمای خرید تراز لیزری :

در هنگام خرید تراز لیزری نکات زیر میتواند برای شما مفید باشد:

 • قابلیت تراز خودکار داشته باشد.
 • داشتن سیستم هشدار صدا یا نور برای عدم تراز بودن سطح، مزیتی قابل توجه است.
 • داشتن پایه آهنربایی برای تراز میتواند از جهت اتصال به سطح فلزی، مفید باشد.
 • سبک و قابلیت حمل و نقل آسان را داشته باشد.

در فروشگاه ابزار ماتریس می توانید تراز های لیزری در انواع مدل ها و برنده ها را مشاهده کنید. 

مشاهده بیشتر

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp