جایزه 50 میلیون تومانی
مرتب سازی :

تسمه صنعتی

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع تسمه سایز های مختلف

ارسال رایگان

مشاهده بیشتر
تسمه B 103 اطلس

تسمه B 103 اطلس

 • 273,156 تومان
تسمه A 46 اطلس

تسمه A 46 اطلس

 • 71,760 تومان
تسمه A 87 اطلس

تسمه A 87 اطلس

 • 125,280 تومان
تسمه A 83 اطلس

تسمه A 83 اطلس

 • 129,480 تومان
تسمه A 24 اطلس

تسمه A 24 اطلس

 • 46,800 تومان
تسمه A 74 اطلس

تسمه A 74 اطلس

 • 115,440 تومان
تسمه A 76 اطلس

تسمه A 76 اطلس

 • 118,560 تومان
تسمه A 78 اطلس

تسمه A 78 اطلس

 • 121,680 تومان
تسمه A 79 اطلس

تسمه A 79 اطلس

 • 123,240 تومان
تسمه A 81 اطلس

تسمه A 81 اطلس

 • 126,360 تومان
تسمه A 82 اطلس

تسمه A 82 اطلس

 • 127,920 تومان
تسمه A 84 اطلس

تسمه A 84 اطلس

 • 131,040 تومان
تسمه A 85 اطلس

تسمه A 85 اطلس

 • 132,600 تومان
تسمه A 86 اطلس

تسمه A 86 اطلس

 • 134,160 تومان
تسمه A 66 اطلس

تسمه A 66 اطلس

 • 102,960 تومان
تسمه A 70 اطلس

تسمه A 70 اطلس

 • 109,200 تومان
تسمه A 72 اطلس

تسمه A 72 اطلس

 • 112,320 تومان
تسمه B 85 اطلس

تسمه B 85 اطلس

 • 225,420 تومان
تسمه B 91 اطلس

تسمه B 91 اطلس

 • 241,332 تومان
تسمه B 57 اطلس

تسمه B 57 اطلس

 • 151,164 تومان
تسمه A 105 اطلس

تسمه A 105 اطلس

 • 163,800 تومان
تسمه B 30 اطلس

تسمه B 30 اطلس

 • 79,560 تومان
تسمه A 88 اطلس

تسمه A 88 اطلس

 • 137,280 تومان
تسمه A 57 اطلس

تسمه A 57 اطلس

 • 88,920 تومان

تسمه ها از دیرباز تاکنون یک عضو جدا نشدنی از صنعت می باشند. تسمه صنعتی رابطی بین دو عضو یک دستگاه برای انتقال نیرو یا انتقال انرژی می باشد. این تسمه ها به دلیل داشتن تنوع بالا، دارای کاربردهای منحصر به فردی هستند که مهم ترین آنها عبارت است از مقاومت کششی بالا، میزان اصطکاک و همچنین انعطاف پذیری.

تسمه های صنعتی انواع مختلفی دارند اما از معروفترین و پر مصرف ترین نوع تسمه در صنعت، تسمه‌های V شکل هستند. که موضوع اصلی این مقاله هم همین تسمه های V شکل هستند. در ادامه برای برسی و آشنایی بیشتر تسمه های صنعتی (V شکل) با ابزار ماتریس همراه باشید.

درباره تسمه صنعتی ( V شکل)

تسمه های V شکل (V BELT) از تسمه های انتقال قدرت هستند که برای انتقال نیرو بین دو شفت استفاده می شود. این تسمه ها از این جهت تسمه های V شکل نامیده می شوند که زیرا دارای سطح مقطع ذوزنقه ای یا V شکل هستند که باعث می شود به خوبی در شیارهای روی قرقره ها قرار بگیرند و به جلوگیری از لغزش کمک کند.

تسمه V شکل، به نام تسمه پروانه ای یا تسمه ذوزنقه ای هم شناخته می شود. این تسمه ها از یک ماده لاستیکی انعطاف پذیر ساخته شده اند که با الیاف مصنوعی و رشته های فولادی، تقویت شده است. این رشته های فولادی در کل تسمه کشیده شده اند که استحکام و انعطاف پذیری آن را فراهم می کند. این مواد لاستیکی همچنین در برابر حرارت، روغن و سایش مقاوم هستند که آن را برای استفاده در انواع کاربردهای صنعتی ایده آل می کند.

محاسبه سایز تسمه V شکل

سایز تسمه را چگونه محاسبه کنیم؟ محیط تسمه را چگونه بفهمیم؟ و دیگر سوال هایی از این قبیل ممکن است برای شما پیش بیاید که در این مقاله به طور کامل به آن پاسخ می دهیم.

 شاید تسمه ای داشته باشید که سایز آن به علت فرسودگی پاک شده باشد یا بر اساس سایز پولی های دستگاهتان، یک تسمه مناسب می خواهید. در همه این موارد به راحتی می توانید سایز تسمه مورد نظر را بفهمید.

انواع روش فهمیدن سایز تسمه: مراجعه حضوری به فروشگاه های ابزار/ محاسبه آنلاین/ محاسبه دستی

مراجعه حضوری به فروشگاه های ابزار

شما به راحتی می توانید تسمه خود را به این فروشگاه ها ببرید و تسمه مشابه تسمه قبلی خود بخرید. لازم به ذکر است که همه فروشگاه ها، ابزار لازم را ندارند تا تسمه مورد نظر شما را اندازه بگیرند.

در ابزار ماتریس اگر به صورت حضوری تشریف بیارید با ابزار لازم محیط داخلی تسمه شما اندازه گیری می شود و تسمه مشابه آن خدمت شما ارائه می گردد. اما اگر کنجکاو باشید که با چه ابزاری این اندازه گیری انجام می شود؛ بدانید که یکی از این ابزارهای اندازه گیری محیط داخل، خط کش اندازه گیری تسمه می باشد.

محاسبه آنلاین

اما اگر تسمه خود را ندارید و با سایز پولی ها می خواهید سایز تسمه را بفهمید؛ شما باید ابتدا قطر هر پولی و فاصله بین آن ها را اندازه بگیرید. سپس این اندازه گیری ها را به خاطر بسپارید یا در جایی یادداشت کنید.

سایت های زیادی وجود دارند که می توانند با گرفتن قطر پولی کوچک، قطر پولی بزرگ و فاصله بین آن ها؛ سایز تسمه مورد نظر شما را اعلام کنند. که از این سایت ها می توانید استفاده کنید.

ابزار ماتریس صحت هیچ کدام را تایید نمی کند. اما روشی است که می تواند در بدست آوردن سایز تسمه، بسیار کارآمد باشد.

محاسبه دستی

این روش کمی پیچیده می باشد و نیاز به محاسبات ریاضی دارد اما جهت درک بهتر شما از نحوه محاسبه، بیان می شود.

می توانیم از طریق فرمول زیر سایز تسمه مورد نظر را بیابیم:

L = ((2C + (D-d)²/4C) / π) * ((π - arcsin((D-d)/2C)) / 2) + (D-d)/2

مقادیر بالا به شکل زیر تعریف می شود:

 • L: سایز تمسه
 • C: فاصله بین مراکز دو فولی
 • D: قطر فولی دوم
 • d: قطر فولی اول
 • π: مقدار ثابت با ارزش 3.14159
 • arcsin: تابع سینوس معکوس

برای محاسبه مقدار L، باید مقادیر C، D، و d را در فرمول جایگزین کنید.

با یک مثال جلو می رویم تا بهتر متوجه شوید، مقادیر فرضی ما به شکل زیر است

C = 450 میلی‌متر /D = 190 میلی‌متر /d = 100 میلی‌متر

L = ((2 * 450 + (190-100)²/4 * 450) / π) * ((π - arcsin((190-100)/2 * 450)) / 2) + (190-100)/2

حالا کافی است مقدار این فرمول را محاسبه کنید و جواب را بدست بیاورید. در این مثال، حدود سایز تسمه برابر با 1346.2 میلی‌متر است. که اگر تبدیل به اینچ کنیم ما نیاز به یک تسمه 53 اینچ داریم.

لازم به ذکر است که اندازه بدست آمده را می توانید به پایین یا بالا گرد کنید. با توجه به این مثال ما اگر دستگاهی داشته باشیم که پولی اول به قطر 100 میلی متر، پول دوم به قطر 190 میلی متر و فاصل بین دو مرکز پولی 450 میلی متر باشد، ما به یک تسمه سایز 53 نیاز داریم.

ویژگی های تسمه صنعتی ( V شکل)

تسمه های V شکل نسبت به سایر انواع تسمه های انتقال قدرت دارای مزایای متعددی هستند. آنها نسبتا ارزان هستند، نصب آنها آسان است و عمر مطلوبی دارند. آنها همچنین ظرفیت انتقال قدرت بالایی دارند که به آنها اجازه می دهد تا مقادیر زیادی نیرو را با حداقل لغزش انتقال دهند.

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی که در اثربخشی تسمه های V شکل کمک می کند، توانایی آنها در حفظ کشش است. تسمه های V شکل برای جلوگیری از لیز خوردن نیاز به کشش دارند، اما کشش بیش از حد می تواند باعث سایش بیش از حد تسمه و قرقره ها شود. که این تنظیم را می توان با جابه جا کردن موتور یا قرقره انجام داد.

انواع تسمه V شکل

تسمه های V شکل، بر اساس سطح مقطع، دارای استاندارد سایز بندی به صورت A, B, C, D, E, M هستند که هر قدر از A به سمت E می رویم قطر تسمه طبق یک استاندارد بیشتر می شود. این نام گذاری در تمامی برندها یکی بوده و ابعاد و اندازه یکسانی دارد. تسمه های V شکل در اندازه ها و طرح های مختلفی تولید می شوند و بر اساس شکل مقطع، ابعاد و توان کششی طبقه بندی می شوند. از این جهت تسمه های V شکل را می توان به شکل زیر هم تقسیم بندی کرد:

تسمه های V شکل ساده:

رایج ترین تسمه های V شکل هستند و برای کاربردهای سبک تا متوسط ​​طراحی شده اند. آنها شکل ذوزنقه ای استاندارد دارند و در اندازه ها و طول های مختلف موجود هستند.

تسمه V شکل دنده ای:

این تسمه ها دارای سطح مقطعه دندانه ای هستند که روی شیارهایی قرقره، سوار می شوند می شوند. این کار ظرفیت انتقال قدرت بیشتری را فراهم می کند و لغزش را کاهش می دهد.

تسمه های V شکل دو طرفه:

این تسمه ها دارای سطح مقطع V شکل دو طرفه هستند که دو برابر ظرفیت انتقال نیرو نسبت به یک تسمه V شکل استاندارد ارائه می دهد. آنها در کاربردهایی که نیاز به قدرت بالا و انتقال توان بالا دارند استفاده می شوند.

تسمه های V شکل چند خطی:

این تسمه تشکیل شده از چند تسمه ساده هستند که با یک نوار به یکدیگر متصل شده اند. این تسمه در انواع دستگاه های سنگین موجود در کشاورزی، خودروسازی، ساخت و ساز و تولید استفاده می شود. به طوریکه این مدل تسمه ها، بخش ضروری بسیاری از انواع ماشین آلات هستند.

استفاده و کاربرد تسمه V شکل

برای اطمینان از عملکرد مناسب و طول عمر این تسمه ها، انتخاب اندازه و نوع صحیح تسمه برای کار مورد نظر و عدم کشش بیش از حد و همچنین تراز مناسب تسمه نیز مهم است. لازم به ذکر است که بازرسی و تعویض به موقع تسمه های فرسوده یا آسیب دیده نیز برای جلوگیری از خرابی و فرسودگی تجهیزات مهم است.

تسمه های V شکل علاوه بر کاربرد در کارهای صنعتی، در مصارف خانگی هم نیز کاربرد گسترده ای دارند. آنها برای تغذیه دینام، پمپ آب و سایر لوازم جانبی در خودروها و همچنین در لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، تهویه مطبوع و کولر آبی استفاده می شوند. تسمه V شکل به قدری در کولر آبی مصرفی است که به آن ها گاها تسمه کولر آبی هم می گویند.

جمع بندی

به طور خلاصه، تسمه‌های V بخش مهمی از بسیاری از انواع ماشین‌آلات و دستگاه های صنعتی هستند. سطح مقطع V شکل آنها چسبندگی مناسبی روی قرقره ها را فراهم می کند که از لغزش جلوگیری می کند و برای انتقال نیرو انتخابی مناسب است.

این تسمه ها با انواع و اندازه‌های مختلف موجود هستند. انتخاب، نگهداری و تعویض صحیح تسمه V شکل برای عملکرد درست تسمه و ماشین آلات بسیار مهم است. در ضمن با استفاده از راهکارهای ارائه شده، می توانید سایز تسمه مورد نظرتان را بیابید.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید تسمه صنعتی و بزرگترین مرکز خرید انواع ابزار و دستگاه های صنعتی و ابزارهای صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
فیلتر ها
فقط نمایش کالاهای موجود
از تا

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp