مرتب سازی :

دستگاه پرس دستی

مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع پرس اهرمی دستی (پرس لنگ)

مشاهده بیشتر

پرس دستی ابزاری بسیار کابردی که در فرایند تولید قطعات استفاده می شود. در حقیقت متراکم کردن مواد مختلف و شکل دهی آنها از جمله کارهایی است که به وسیله دستگاه پرس می توان انجام داد. این دستگاه همان گونه که از نامش مشخص است  ، دستگاهی است که از آن به جهت وارد آوردن فشار بر روی یک جسم  استفاده می گردد و در واقع شرایط  متراکم نمودن و شکل دهی آن را مهیا می کنند. لازم به ذکر است که این دستگاه ها در همه شرایط جهت متراکم کردن استفاده نمی شوند، در برخی موارد عمل شکل دادن و نگه داشتن نمونه برای تغییر را انجام می دهند.

پرس دستی ابزاری است که از نیروی دست اپراتور برای اعمال فشار بر قطعه کار استفاده می کند و برای کارگاه های نمونه سازی یا مراکز آموزشی انتخاب مناسبی به حساب می آید.

پرس کاری چیست؟

پرس کاری یکی از روش های قدیمی و پر استفاده برای تولید قطعه ها می باشد. پرسکاری فرایندی با تحت فشار قرار دادن فلزات به منظور شکل دهی بهتر آنها است. فرآیند پرس کاری با عبارت انگلیسی pressing یا stamping بیان می شود. این عملیات هم به صورت دستی قابل اجرا است و هم می توان از ماشین آلات مخصوص پرس فلزات استفاده کرد.

تاریخچه پرسکاری

بیش یک قرن  از تاریخچه معرفی عملیات پرسکاری به دنیای صنعت گذشته است. این عملیات صنعتی را در دهه 80، حدود سال 1880 روی کار آمده است. در همان سال ها بود که فناوری شکل دادن فلزات بر روی پایه های آهنگری با استفاده از چکش و سندان انجام می شد. آهنگران در دهه 80 میلادی، فلزات سرد را با ضربات چکش شکل می دادند.

به تدریج، فناوری ها به گونه ای تغییر پیدا کرد که برای آهنگری فلزات، ابتدا آنها را حرارت می دادند تا نرم تر شود و سپس با استفاده از ابزارهای محکم دیگر، آنها را شکل می دادند.

امروزه که می توان آن را عصر صنعت نامید، پرسکاری با استفاده از ماشین های پرس که با تکنولوژی های پیشرفته تولید شده اند انجام می گیرد. آنچه امروزه از این صنعت قابل رویت است ، با تکیه بر روند تکاملی دانش فلزکاری، پرس کردن فلزات و طراحی ماشین آلات مخصوص شکل دهی انواع فلزات به وجود آمده است.

پیشرفت صنعت پرسکاری باعث تولید محصولات با کیفیت شده است ؛ و همچنین این عملیات موجب گشته سرعت کار و کارایی و راندمان نهایی بسیار افزایش پیدا کند.

روش پرس کاری

دستگاه های پرس یک سطح به عنوان میز به عنوان نگه دارنده قطعه کار  دارند و در طرف دیگر، یک ابزار تعبیه شده است که با استفاده از یک اهرم، فشار لازم را به سطح قطعه کار وارد می نماید. که این اعمال نیرو در پرس های دستی ، به صورت دستی میباشد و توسط نیروی انسانی انجام می پذیرد که با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه های جدید، امروزه از دستگاه های هیدرولیک و یا پنوماتیک جهت اعمال فشار استفاده می گردد. لازم به ذکر است که میزان فشار وارده قابل اندازه گیری و قابل کنترل و قابل نظارت می باشد. معمولا نیروی مورد نیاز برای کار کردن انواع دستگاه پرس از طریق دست ، باد، برق یا فشار روغن تامین می شود.

جنس دستگاه های پرس

معمولا دستگاه پرس های دستی را از فلز های مقاوم مثل چدن و فولاد می سازند تا مقاومت مناسبی داشته باشند.

تقسیم بندی پرس های دستی

اغلب برای کارهای سبک و تولید قطعات کوچک استفاده می شود. این پرس ها معمولا در کارگاه های کوچک ، تعمیر گاه ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.

پرس ها دستی به دو دسته قابل تقسیم هستند :

  • پرس لنگ : فک ثابت ، ارتفاع غیر قابل تنظیم
  • پرس اهرمی : فک متغیر ، ارتفاع قابل تنظیم

با توجه به شرایط و نوع کسب و کار می توان مورد مناسب از پرس دستی را انتخاب کرد.

کاربرد دستگاه پرس دستی

به دلیل اینکه این دستگاه از انواع طبقه بندی دستگاه پرس دارای تجهیزاتی مثل پیچ ها، اهرم ها و چرخنده ها هستند؛ برای افزایش نیروی رابط در کارهایی مثل سوراخ کاری، مونتاژ، برشکاری ، برش فلزات ، شکل دهی و … مورد استفاده قرار می گیرند. اما به دلیل محدویت ظرفیت دستگاه پرس و سرعت پایین آن برای کارخانجات و تولیدی هایی که انتظار بهره وری بالا را دارند کاربردی نیستند. اما با توجه به قیمت مناسب و ابعاد کوچک آن، وسیله ای مناسب جهت کارگاه ها و مراکز آموزشی است.

مزایای پرس دستی

  • به دلیل ابعاد کوچک تر فضای کمتری را اشغال می کنند.
  • قیمت خرید و تعمیر و نگه داری آنها کمتر می باشد.
  • احتمال بروز حوادث و خطرات در آنها کمتر است.
  • جا به جایی آن ها آسان و کم هزینه می باشد.

معایب پرس دستی

  • سرعت آن ها پایین است از این رو نیز برای پروژه های بزرگ با راندمان کاری بالا مناسب نیستند.
  • ممکن است برای انجام بسیاری از فرایند ها کاربرد نداشته باشند.

بهترین قیمت خرید دستگاه پرس

نوع و اندازه دستگاه پرس دستی تأثیر زیادی بر قیمت آن دارد. به همین دلیل ، بهتر است بسته به نوع مورد نیاز خود مدل دستگاه پرس خود را مشخص کنید. علاوه بر این ، مواد و کیفیت آنها ، اندازه دهانه دستگاه و نوع و طراحی بدنه عواملی هستند که بر قیمت پرس دستی تأثیر می گذارند.

فروشگاه ابزار ماتریس مرجع تخصصی خرید پرس دستی و بزرگترین مرکز خرید ابزار های صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

مشاهده بیشتر
دسته بندی ها

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp