قیمت انواع سنبه

معرفی انواع سنبه در قالب

یکی دیگر از اجزای مهم قالب سنبه است. این محصول در دو نوع سنبه پران و سنبه برش وجود دارد.

سنبه برش

در قالبسازی برای سوراخ کردن ورق های فلزی از سنبه برش استفاده می شود. این وسیله به عنوان نری در قالب قرار میگیرد.

سنبه به دلیل دارا بودن استحکام بالا از فولاد SPK  ساخته می شود. البته بعد از ساخت ، طی عملیات حرارتی سختکاری می شود تا استحکام سایشی آنها بالا رود.  

در اثر کار طولانی مدت ، سنبه برش تیزی خود را از دست می دهد . می توان با ماشین های صنعتی لبه ی آن را مجددا تیز کرد.

در بیشتر مواقع سنبه بر روی صفحه بالای کفشک نصب می شود.

برای نصب سنبه بر روی صفحه کفشک از پین استفاده می شود. اما اگر سایز سنبه بزرگ باشد از پیچ و پین باهم استفاده می شود.

در مواردی امکان نصب سمبه بر روی صفحه کفشک وجود ندارد میتوان از سنبه گیر استفاده کرد. ابتدا سنبه گیر بر روی کفشک نصب شده سپس سنبه برش درون ان قرار میگیرد

 سنبه پران

در صنعت قالب سازی برای تهیه قالب های پلاستیکی از سنبه پران استفاده میشود. این محصول یکی از اساسی ترین قسمت های قالب است. پس از تزریق پلاستیک درون قالب ، برای جدا کردن محصول فرم گرفته از سطح قالب ، از سنبه پران یا سنبه بیرون انداز استفاده می شود.

قسمت بالایی سنبه از پله درست شده است تا بتواند توسط سنبه گیر در جای خود قرار گیرد. سنبه پران بعد از ساخت توسط عملیات حرارتی آبکاری می شود. جنس سنبه پران عموما از فولاد سخت کاری شده می باشد.

ضمنا در قالب های سنبه - ماتریس هنگامی که ورق درون ماتریس می رود، به دلیل خاصیت ورق ، قطعه به دیواره ی ماتریس می چسبد که بیرون آوردن آن دشوار است. در چنین مواقعی از قطعه ای به نام سنبه بیرون انداز یا پران استفاده می شود که معمولا درون ماتریس تعبیه میشود. نیروی این سنبه بیرون انداز قطعه توسط فنر تامین میشود.

خرید انواع سنبه