آنچه ما می شناسیم تنها یک درصد از واقعیت است

امروزه اینترنت به بخش جدایی ناپذیری از زندگی تبدیل شده است در حقیقت اینترنت آنقدر در بطن زندگی ما رسوخ کرده که اگر لحظه ای به هردلیل از دسترس خارج شود، احساس می کنیم که ارتباطمان را با جهان قطع کرده اند. در واقع انگار زندانی شده ایم

ما هر روز پیغام هایمان را در واتس اپ، عکس هایمان را در اینستاگرام و نیازهایمان را در گوگل جستجو می کنیم اما این دنیای عظیم که ما می شناسیم تنها یک درصد از اینترنت است و بخش عمده آن یعنی 99 درصد آن Deep Weep تشکیل شده است.

darkweb00

به مناسبت 1 آگوست (11 مرداد ) روز جهانی وب در مجله ماتریس نگاهی گذرا انداخته یم به دنیای پنهان و مرموز اینترنتی یعنی دارک وب.

 دارک وب چیست؟ چطور می توان به آن دسترسی داشت و در آن چه خواهید یافت؟

دارک وب بخشی از اینترنت است که مخفی بوده و در دسترس موتورهای جستجو نیست و به مرورگرهای ناشناسی به نام TOR جهت دسترسی نیاز دارد.

darkweb01

 تعریف دارک وب

دارک وب بخشی از اینترنت است که توسط موتورهای جستجو ایندکس نمی شود. بدون شک همه ی ما شنیده ایم که دارک وب سرچشمه و محلی برای فعالیت های مجرمانه و خلاف است؛ خب واقعا همینطور است. دو محقق به نام های دانیل مور و توماس رید از کالج کلینگ در لندن، محتوای 2.723 وبسایت فعال دارک وب را در یک بازه ی 5 هفته ای در سال 2015 دسته بندی کردند و دریافتند که 57 درصد این سایت ها میزبان موارد غیرقانونی و مجرمانه هستند.

darkweb02

  در سال 2019 پژوهشی توسط دکتر مایکل مک گایرس در دانشگاه سِری در انگلستان صورت گرفت که نشان می دهد اوضاع بدتر شده است. تعداد سایت های فعال در دارک وب نسبت به سال 2016 بیست درصد افزایش داشته است. از تعداد کل این سایت ها (به غیر از سایت های فروش مواد مخدر)، 60 درصد قابلیت آسیب زدن به شرکت ها و سازمان ها را دارا هستند.

darkweb03

شما می توانید اطلاعات کارت های اعتباری، انواع مواد مخدر، اسلحه، اسکناس جعلی، اسناد هویتی جعلی و سرقتی، اطلاعات حساب های کاربری هک شده نتفلیکس و نرم افزارهایی که به شما کمک می کند تا به کامپیوتر افراد دیگر نفوذ کنید را خریداری کنید. با 500 دلار می توانید اطلاعات ورودی به حساب های بانکی آمریکا با بیش از 50.000 دلار را بدست آورید. 3000 دلار اسکناس جعلی 20 دلاری در ازای 600 دلار خرید کنید. 7 کارت اعتباری پیش پرداخت شده هرکدام با اعتبار 2.500 دلار تنها با 500 دلار، حساب کاربری دائمی Netflix با 6 دلار و بسیار موارد دیگر. می توانید هکرهایی را استخدام کنید که به کامیپوتر دیگران وارد شده و اطلاعات آن ها را به سرقت ببرند. خرید و فروش نام کاربری و پسورد حساب های کاربری سایت های مختلف از جمله دیگر تجارت های مجرمانه دارک وب است.

darkweb04

 

با اینحال همه چیز غیرقانونی نیست. در دارک وب بخش قانونی نیز وجود دارد. بعنوان مثال، می توانید به یک باشگاه شطرنج یا شبکه ی اجتماعی فیس بوک مخصوص TOR بپیوندید.

  تفاوت Deep Web و Dark Web

گاهی اوقات اصطلاح deep web و dark web بصورت جایگزین استفاده می شوند، ولی معنای مشابهی ندارند. Deep Web به هرچیزی می گویند که در اینترنت ایندکس نمی شود و در دسترس موتورهای جستجو نیست بنابراین با استفاده از موتور جستجویی مانند گوگل در دسترس نخواهند بود. محتوای Deep Web تنها با داشتن مجوزهای پولی یا هویتی قابل دسترس خواهد بود. همچنین محتواهایی در Deep Web وجود دارند که مالک آنها نمی خواهد که بوسیله ایندکس شدن در دسترس همه باشد.

darkweb05

 گزارش های پزشکی، محتواهای آزاد، سایت های عضویت و شرکت ها و سازمان های مخفیانه تنها نمونه هایی از سایت های Deep Web هستند. تخمین زده می شود که حجم محتوای Deep Web بین 96 تا 99 درصد اینترنت است. تنها بخش کوچکی از اینترنت با مرورگرهای عادی در دسترس همگانی است که به آن clear web یا اینترنت پاک می گویند.

darkweb06

 دارک وب را می توان زیرمجموعه ای از deep web نامید که که عمدا از دسترس خارج و مخفی شده است و برای ورود به مرورگر خاص نیازمند است. کسی از حجم واقعی دارک وب خبر ندارد ولی اکثر تخمین ها به چیزی حدود 5 درصد از فضای اینترنت رسیده است.

  darkweb07

ابزارهای تهدید کننده دارک وب

گزارش ارائه شده از دانشگاه لندن، خطرهای احتمالی و تهدید کننده دارک وب را در 12 دسته بندی معرفی نموده است :

 • حملات سایبری مانند بدافزارها، که توازن توسعه ترافیکی را به هم میریزد
 • دسترسی که شامل تروجان ها، keylogger ها
 • جاسوسی شامل سرویس های اطلاعاتی، تعقیب و هدفیابی
 • خدمات آموزشی محرمانه
 • اطلاعات هویتی و اعتباری
 • فیشینگ پول و دزدی
 • پول شویی
 • اطلاعات مشتریان
 • اطلاعات و داده های عملیاتی
 • اطلاعات مالی
 • اسرار تجاری شرکت ها
 • و سایر تهدیدهای نوظهور

 darkweb08

  این گزارش همچنین 3 ریسک برای هر دسته معرفی می کند :

 

 • کاهش ارزش و اعتبار بنگاه های اقتصادی که می تواند شامل تضعیف اعتماد به نفس برند و واگذاری زمین به رقیب تجاری باشد.
 • مختل کردن شرکت، شامل حملات DDoS یا سایر بدافزارهایی که عملکرد شرکت ها را در زمینه های مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.
 • کلاهبرداری، که می تواند شامل سرقت IP یا جاسوسی باشد و باعث کاهش شدید عملکرد شرکت و یا ضرر مستقیم مالی می شود.

darkweb09

 مرورگر دارک وب

تمام این فعالیت ها، ممکن است باعث شود تا فکر کنید وب گردی در دارک وب ساده خواهد بود. خوشحال نباشید! اینطور نیست! این فضا به حدی بی نظم و دارای هرج و مرج است و وقتی بخواهید به عنوان یک فرد ناشناس در آن اقدامی انجام دهید خواهید دید که همه در حال کلاهبرداری و فریب هستند.

دسترسی به دارک وب نیاز به استفاده از یک مرورگر ناشناس به نام TOR دارد. مرورگر TOR درخواست های شما را از طریق یکسری سرورهای پروکسی که توسط هزاران داوطلب در سراسرجهان اداره می شود، مسیریابی کرده و IP شما را غیرقابل دسترسی و غیرقابل ردیابی می کند. TOR مانند جادو کار می کند ولی نتیجه کار آن مانند خود دارک وب است : غیرقابل پیش بینی، غیرقابل اعتماد و دیوانه کننده.

 

به دلیل آنکه مرورگر TOR بدون ردیابی و شناسایی و کاملا ناشناس امکان دسترسی به محتوای دارک وب را برای افراد فراهم می آورد، اکثر هکرهای حرفه ای از کشورهای مختلف استفاده گسترده ای از این فضا دارند.

darkweb10