خرید پالت پلاستیکی

لیست ابزار های ضروری لوله کشی در خانه

لیست ابزار های ضروری لوله کشی در خانه
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/05 0 نظر

برای اینکه در تعمیرات سیستم لوله کشی ساختمان متحمل خسارات نشوید، بهتر است حتما برای لوله کشی از تجهیزات مناسب استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم با لیست ابزارهای ضروری لوله کشی ساختمان آشنا شویم.

لوله کشی ساختمان یکی از مهم ترین بخش های آن است که در صورت درست انجام نشدن، می تواند بسیار مشکل ساز شود. در واقع اگر سیستم لوله کشی ساختمان اصولی و درست انجام نشود، احتمالا می بایست برای ترمیم و تعمیرات آن زمان و هزینه زیادی صرف کرد. برای اینکه در این مورد متحمل خسارات نشوید، بهتر است حتما برای لوله کشی ساختمان از تجهیزات مناسب استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم با لیست ابزارهای ضروری لوله کشی ساختمان آشنا شویم.

معرفی انواع ابزار لوله کشی

برای اینکه عملیات لوله کشی ساختمان موفقیت آمیز باشد و با کیفیت بالایی انجام شود، لازم است با انواعی از پرکاربردترین و ضروری ترین تجهیزات و ابزار لوله کشی آشنا بوده و نحوه کار هرکدام را بدانید. در این بخش قصد داریم لیستی از ضروری ترین این ابزارها را معرفی کنیم.

متر

مترها از نظر نوع ساخت و میزان دقت انواع گوناگونی دارند و همانطور که می دانید یکی از ابزارهای مهم و کاربردی برای اندازه گیری هستند. افرادی که به عنوان متخصص لوله کشی فعالیت می کنند شناخت خوبی با انواع متر دارند. آن ها معمولا در انتخاب متر به فاکتورهایی مانند دقت اندازه گیری و میزان مقاومت آن در برابر آسیب توجه زیادی دارند. از این رو مترهای فلزی که بدنه ای پلاستیکی دارند جزء گزینه های ایده آل برای لوله کشی ساختمان به شمار می روند. این مترها علاوه بر انعطاف پذیری بالا از قدرت ضربه گیری خوبی نیز برخوردارند.

متر

گونیا

یکی دیگر از ابزارهای اندازه گیری لوله کشی ساختمان گونیاست که از آن برای اندازه گیری زوایا استفاده می شود. قطعات جوشکاری شده بایستی از نظر اندازه کاملا عمود و قائم باشند که صحت این موضوع به عهده گونیاست. در واقع به کمک گونیا می توان عملیات جوشکاری لوله ها به یکدیگر را با اطمینان و دقت بیشتری انجام داد.

گونیا

آچار لوله گیر

جزء به جزء فرایند لوله کشی ساختمان از حساسیت بالایی برخوردار است. برای اینکه لوله ها کاملا مقاوم باشند و محکم در جای خود قرار بگیرند به ابزاری به نام آچار لوله گیر نیاز است. آچار لوله گیر همانطور که از نامش پیداست برای گرفتن و چرخاندن لوله ها به کار می رود. معمولا آچار لوله گیر در میان لوله کشان به آچار شلاقی نیز معروف است.

آچار شلاقی

آچار فرانسه

در لیست ابزارهای ضروری لوله کشی ساختمان، آچار فرانسه نیز جزء تجهیزات پرکاربرد به شمار می رود. آچار فرانسه معمولا در سایزبندی های متنوعی به بازار عرضه می شود و متخصصین لوله کشی می توانند بسته به نیاز خود هر کدام از انواع آن را تهیه و استفاده کنند. یکی از مزایای آچار فرانسه این است که اندازه دهانه آن قابلیت تنظیم دارد و بدنه فلزی آن در مقابل هر نوع ضربه مقاوم است. پس برای اتصالات لوله کشی ساختمان حتما به یک آچار فرانسه نیاز خواهید داشت.

آچار قرانسه

قیچی لوله بر

قطعا از نام این محصول متوجه شده اید که کارایی آن چیست. معمولا برش زدن لوله نیاز به ابزار خاصی دارد و نباید برای این کار از هر وسیله ای که بدست می آید استفاده کنید. قیچی لوله بر ابزاری است که دقیقا برای برش زدن لوله ها تهیه شده است. این قیچی به پیچ هایی مجهز است که پس از قرار دادن دهانه قیچی روی لوله می توانید به کمک این پیچ ها، قیچی را بر روی لوله ثابت نگهدارید تا عملیات برش زدن با دقت و کیفیت بیشتری انجام شود. قیچی های لوله بر نیز با جنس ها و مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند و لوله کش ساختمان می تواند بسته به کاربرد هرکدام، مناسب ترین نوع آن را برای عملیات لوله کشی ساختمان انتخاب کند.

قیجی لوله بر

حدیده

برای ایجاد رزوه روی لوله ها به ابزاری به نام حدیده نیاز خواهید داشت. از آن جایی که لوله ها در ضخامت ها و قطرهای مختلفی موجود هستند، برای رزوه کردن هر کدام از آن ها نیاز به حدیده خاصی است. حدیده ها براساس دنده به سه نوع تک پارچه، دو پارچه و چهار پارچه تقسیم می شوند. همچنین از نظر نوع کاربرد در دو گروه دستی و برقی قرار می گیرند که نمونه برقی آن معمولا کارایی و قیمت بیشتری داشته و برای رزوه کردن لوله هایی با قطر زیاد استفاده می شود.

حدیده

لوله خم کن

اگر در فرایند لوله کشی نیاز به خم کردن، شکل دهی یا تغییر فرم لوله ها باشد، از ابزاری به نام لوله خم کن استفاده می شود.

لوله خم کن

برقو

معمولا پس از برش لوله ها به کمک ابزار لوله بر، در نواحی برش خورده مقداری ناهمواری یا برجستگی ایجاد می شود. این ناهمواری ها و تیزی در سطح لوله را می توان به کمک ابزاری مانند برقو برطرف کرد.

برقو

گیره لوله

معمولا لوله کشان برای اینکه در عملیات برش زدن یا رزوه کردن، لوله ها را در جای خود بی حرکت و ثابت نگه دارند تا آسیبی به بدنه آن ها وارد نشود، از ابزاری همچون گیره لوله استفاده می کنند.

کولیس

برای اندازه گیری قطر داخلی و خارجی لوله ها بهترین ابزار، کولیس است که از دقت بسیار بالایی برخوردار است. معمولا برای اندازه گیری، ابزارهای زیادی وجود دارند که در میان آن ها کولیس از متنوع ترین و دقیق ترین تجهیزات به شمار می رود. این ابزار همچنین قابلیت خواندن ضخامت و عرض کار را دارد.

کولیس

روغن دان

روغن دان وسیله ای برای نگهداری روغن است. روغن یکی از ضروریات برای عملیات لوله کشی ساختمان است. معمولا از روغن برای روانکاری و عدم ایجاد اصطکاک میان قطعات استفاده می شود تا طول عمر لوله ها افزایش پیدا کند.

روغن دان

انبر قفلی و انبردست

انبر قفلی به دلیل ساختاری که دارد، می تواند هر نوع اتصال و پیچ سفت را باز کند. اگر می خواهید در تعمیرات لوله کشی ساختمان، لوله های جدید را جایگزین لوله های قدیمی و فرسوده کنید، می توانید از انبر قفلی برای باز کردن پیچ های رسوب گرفته استفاده کنید. انبردست نیز یکی دیگر از ابزارهای کاربردی است که استفاده های گوناگونی در تعمیرات و اتصالات لوله کشی دارد.

انبر دست

کمان اره آهن بر

کمان اره بر به یک کمان و یک تیغه مجهز است که می توان به کمک آن، انواعی از لوله ها را با ضخامت و قطرهای مختلف برش داد.

کمان اره

راهنمای خرید بهترین ابزار لوله کشی

از آن جایی که عملیات لوله کشی ساختمان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، لازم است حتما در انتخاب تجهیزات و ابزار لازم برای آن نهایت دقت را به خرج دهید. در این بخش قصد داریم به چند نکته مهم در خرید ابزار لوله کشی ساختمان اشاره کنیم. این موارد به شرح زیر هستند:

  • خرید ابزار لوله کشی از برندهای معتبر و شناخته شده
  • خرید ابزارآلات باکیفیت که از جنس بادوام و مقاومی برخوردار باشند.
  • توجه به کاربردی بودن ابزار و دقت در انتخاب نوع محصولات
  • توجه به قیمت ابزار و بررسی این موضوع که قیمت در نظر گرفته شده با کیفیت، جنس و میزان کاربرد ابزار کاملا همخوانی داشته باشد.

لوله کشی ساختمان نوساز یا تعمیر سیستم لوله کشی فرسوده و جایگزین کردن تجهیزات جدید نیاز به ابزار خاصی دارد. در صورتی که برای عملیات لوله کشی از ابزار کاربردی و مناسب استفاده نشود، قطعا فرایند لوله کشی با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد. معمولا افرادی که در حوزه لوله کشی تجربه و مهارت کافی بدست آورده اند، با انواعی از بهترین ابزار لوله کشی آشنا بوده و از باکیفیت ترین و کاربردی ترین نوع این ابزار استفاده می کنند. شما عزیزان میتوانید جهت تهیه بهترین ابزار لوله کشی ساختمان به فروشگاه ابزار ماتریس مراجه کنید و ابزار آلات مورد نیاز خود را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp