خرید پالت پلاستیکی

آموزش سنباده زنی با انواع مختلف سنباده

آموزش سنباده زنی با انواع مختلف سنباده
چکیده این مطلب : انتشار : 1402/04/01 0 نظر

سنباده ها بسته به شکل ظاهری، جنس و اندازه به گروه های مختلفی تقسیم می شوند. معمولا برای لایه برداری و سنباده زنی سطوح مختلفی همچون چوب، فلز، سنگ و... بایستی ابتدا با نوع سنباده و کارایی آن آشنا شد. در این مطلب قصد داریم با آموزش سنباده زنی با انواع مختلف سنباده در کنار شما باشیم و نکات مهم در پروسه آموزش را به علاقه مندان این حوزه ارائه کنیم.

یکی از کاربردی ترین ابزارهای صنعتی که می توان از آن برای سایش، هموار کردن و از بین بردن زبری سطوح استفاده کرد، سنباده است. معمولا صنعتگران در حوزه های مختلف صنعت، برای اینکه بتوانند در تولید محصولات، سطوحی یکدست و صاف داشته باشند از انواع سنباده استفاده می کنند. سنباده ها بسته به شکل ظاهری، جنس و اندازه به گروه های مختلفی تقسیم می شوند. معمولا برای لایه برداری و سنباده زنی سطوح مختلفی همچون چوب، فلز، سنگ و... بایستی ابتدا با نوع سنباده و کارایی آن آشنا شد. در این مطلب قصد داریم با آموزش سنباده زنی با انواع مختلف سنباده در کنار شما باشیم و نکات مهم در پروسه آموزش را به علاقه مندان این حوزه ارائه کنیم.

انتخاب صحیح سنباده

اولین قدم برای آموزش سنباده زنی، انتخاب صحیح سنباده است. همانطور که اشاره کردیم، سنباده ها از نظر نوع ساخت و کاربرد انواع گوناگونی دارند و بسیار متنوع هستند. بنابراین اگر می خواهید نتایج حاصل از سنباده زنی به بهترین شکل ممکن رقم بخورند، لازم است از سنباده مناسب با سطح کار استفاده کنید. معمولا در زمان انتخاب و خرید سنباده، یک سری فاکتورهای کلیدی هستند که می بایست حتما به آن ها توجه داشته باشید. این موارد که در واقع همان مشخصات سنباده هستند به شرح زیر می باشند:

 • جنس سنباده
 • قطر سنباده
 • میزان زبری یا گرید سنباده
 • برند تولیدکننده سنباده
 • نوع سنباده
 • نوع دانه بندی سنباده
 • ابعاد سنباده
 • ملزومات سنباده
 • کیفیت سنباده و...

این موارد جزء مهم ترین فاکتورهایی هستند که در زمان انتخاب سنباده می بایست آن ها را به طور دقیق بررسی کنید. هر چه سنباده مناسب تر و بهتری تهیه کنید، قطعا کارایی سنباده برای شما بیشتر بوده و سطوح موردنظر نیز با کیفیت بالاتری صاف و صیقلی خواهند شد. یک سنباده با میزان زبری متوسط یا کم برای یکدست کردن سطوح فلزی نمی تواند گزینه ایده آلی باشد. پس پیش از شروع به کار، حتما از تناسب جنس سنباده و مشخصات آن با قطعه موردنظر اطمینان حاصل کنید.

انواع سنباده و کاربرد آنها

سنباده الماسه پشت کرکی

این سنباده معمولا از جنس پارچه و کاغذ بوده و همانطور که از نام آن پیداست، قسمت پشتی سنباده از پارچه کرک دار پوشیده شده است. این نوع سنباده خود انواع گوناگونی دارد و از آن برای سنباده زنی انواع چوب و فلز می توان استفاده کرد.

سنباده پشت کرکی

سنباده چتری و هزارلا

سنباده چتری هزارلا از نظر میزان زبری و نرمی، گریدهای متنوعی دارند. صنعتگران می توانند برای صیقلی کردن، یکنواخت کردن و عملیات پرداخت نهایی بر روی فلزات مختلف از انواع سنباده چتری هزارلا استفاده کنند.

سنباده چتری

سنباده حلقوی

سنباده حلقوی قرمز و سبز نیز جزء پرکاربردترین و رایج ترین انواع سنباده در صنایع هستند. از جمله کاربردهای این نوع سنباده ها می توان به صنایع قالب سازی، خودروسازی، قطعه سازی، مدل سازی و... اشاره کرد.

سنباده حلقوی

سنباده متری

سنباده متری که با نام سنباده رولی نیز در بازار شناخته می شوند یکی از مقرون به صرفه ترین و اقتصادی ترین نوع سنباده هستند. طول و عرض هر رول از سنباده قابلیت سفارشی سازی دارد و افراد می توانند به تناسب نیاز خود سنباده رولی با اندازه دلخواه را تهیه کنند. درجه نرمی این سنباده ها نسبت به دیگر انواع سنباده کمی بیشتر است. می توان از این سنباده ها برای سنباده زنی سطوح گچی، چوبی و... استفاده کرد.

سنباده متری

سنباده فلاپی و دیسکی

معمولا سنباده فلاپی و دیسکی در زمان سایش سطوح از نظر دوام و استقامت نسبت به دیگر انواع سنباده شرایط ایده آل تری داشته و عملیات صیقلی کردن را سرعت و دقت بیشتری انجام می دهند.

سنباده فلاپیو دیسکی

سنباده پوست آب

سنباده پوست آب یا پوستاب یک نوع سنباده روکش دار است. در ساخت این نوع سنباده معمولا از کاغذ گرافت ضدآب یا کاغذ لاتکس ضدآب استفاده می شود. از این سنباده اغلب برای حذف خراش ها و پرزهای موجود در سطوح استفاده می شود.

سنباده پوست آب

روش صحیح سنباده زنی

در خصوص روش صحیح سنباده زنی نکات بسیار زیادی وجود دارد که بهتر است قبل از استفاده از سنباده این نکات را به خاطر داشته باشید. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، مهم ترین اقدام، انتخاب یک سنباده مناسب برای شروع سنباده زنی است. سنباده ای که از نظر میزان زبری، قطر و... شرایط استانداردی داشته باشد. اما در ادامه یک سری نکات مهم در خصوص روش صحیح سنباده زنی را ارائه می کنیم:

 • برای تاثیر بیشتر عملیات سنباده زنی، بهتر است قبل از شروع کار، سطح موردنظر به طور دقیق پرداخت شده باشد.
 • حتما قبل از انتخاب سنباده، میزان پرز، برجستگی و ناهمواری سطح موردنظر را بررسی کنید. معمولا برای صیقلی کردن سطوحی که پرز زیادی دارند پیشنهاد می شود از سنباده های 80 الی 220 استفاده شود.
 • برای سنباده زنی چوب یکی از فاکتورهای مهم تشخیص درست راه چوب است. لازم است حتما اطلاعات کافی در خصوص الیاف چوب و راه چوب داشته باشید و سنباده زنی را دقیقا هم جهت با الیاف چوب انجام دهید.
 • برخی از سطوح به دلیل داشتن خطوط و برجستگی های زیاد نیاز دارند تا چند بار عملیات سنباده زنی را روی آن ها تکرار شود.
 • در زمان سنباده زنی به فشار دست خود دقت کنید. بهتر است برای یکنواخت تر شدن کار، حتما در تمامی مراحل کار، فشار دست یکسان و برابر باشد.
 • سنباده زنی را در یک محیط روشن انجام دهید. نور کافی باعث می شود تا شما بتوانید برجستگی ها و جزئیات کار را بهتر ببینید و سنباده زنی را دقیق تر انجام دهید.

نکات مهم نگهداری از سنباده

بهتر است بدانید که سنباده ها روش نگهداری خاصی دارند. دمای محیط و رطوبت از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر روی کیفیت کار سنباده زنی هستند. خشکی بیش از اندازه محیط نیز می تواند سبب ترد شدن و افزایش حالت شکنندگی در سنباده شود. بهترین شرایط دمایی برای نگهداری سنباده دمای بین 16 الی 18 درجه سانتی گراد است. همچنین استاندارد رطوبت نیز چیزی بین 35 تا 50 است. از نگهداری بسته بندی سنباده در نزدیک رادیاتور، دیوارهای نم دار، زمین خنک، لوله های انتقال آب گرم و.... خودداری کنید.

جمع بندی

سنباده زنی جزء عملیات مهم پیش از رنگ کاری قطعات است. سنباده ها از نظر ویژگی های ساختاری، ضخامت، میزان زبری و کاربرد انواع گوناگونی دارند و می توان از آن ها برای سایش و یکنواخت کردن سطوح مختلف استفاده کرد. برای استفاده از سنباده بایستی ابتدا از کارایی سنباده اطمینان حاصل کرد و مطمئن شد که نوع سنباده و گرید آن قابلیت صاف کردن سطح موردنظر را دارد. بنابراین بهتر است همه افرادی که به نوعی در کار خود با عملیات سنباده زنی سروکار دارند، با انواع سنباده و کاربرد هریک آشنا باشند.

در این مقاله به آموزش سنباده زنی و معرفی انواع سنباده پرداختیم. شما میتوانید جهت خرید ابزار های پرداخت کاری و پروفروش ترین ابزارآلات، به فروشگاه ابزار ماتریس مراجعه کنید و ابزار مورد نظر خود را با بهترین قیمت و کیفیت تهیه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

اگر مایل هستید از آخرین تخفیفات و جدیدترین محصولات با خبر شوید همین حالا در خبر نامه ثبت نام کنید

whatsapp