02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

چسب سیلیکون و PVC

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل چسب سیلیکون

برای آشنایی بیشتر با چسب سیلیکون مطلب زیر را مطالعه کنید :

یکی از مواد پر کاربرد و پر مصرف که به منظور پیوند دادن دو جسم به هم مورد استفاده قرار می گیرد، چسب است.

معرفی چسب

اغلب چسب را از مواد پلیمری و شیمیایی تولید می کنند. چسب به مواد غیر فلزی گفته می شود که موجب پیوند دو جسم بهم شده و از جدا شدن آن دو جلوگیری به عمل می آورد. چسب ها به دو حالت مایع یا جامد به چشم می خورند. و اغلب چسب ها در پوشش های تیوپی و قوطی تولید و عرضه می شوند. چسب ها در انواع و اشکال و کاربردهای متنوع یافت می شوند. می توان چسب ها را به دو دسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی کرد. چسب های صنعتی از نظر مواد تشکیل دهنده نسبت به دسته دیگر بسیار قوی تر هستند و قدرت چسبندگی بالاتری دارند. برای چسباندن هر متریال چسب مخصوص به آن تولیده شده و می توان آن را تهیه کرد. ماهیت اصلی چسب، چسبنده بودن آن است ولی می توان از این ماده به عنوان عایق، درزگیر یا آب بندی سطوح استفاده کرد.

معرفی چسب سیلیکون

چسب سیلیکون که بسیاری از افراد آن را با نام چسب آکواریوم می شناسند به این علت است که برای ساخت آکواریوم اغلب از این نوع چسب استفاده می شود. چسب سیلیکون نوعی چسب‌ مایع به شمار می رود که بیشتر برای درزگیری و آب ‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور استفاده راحت ‌تر از چسب سیلیکون، مواد درون آن را داخل تیوب‌ های فشاری قرار می دهند. این نوع چسب ‌ها در برابر نفوذ آب، رطوبت، دما، صدا و غیره از مقاومت بالایی برخوردار بوده است. از چسب سیلیکون یا چسب آکواریوم می توان برای درزگیری شیشه ‌های ساختمان، کار گذاشتن سینک و روشویی، کناره کاشی ‌های ساختمانی و غیره استفاده کرد.

ساختار چسب سیلیکون

چسب آکواریوم نوعی چسب‌ شیمیایی است که به روش پلیمری و از ترکیب مواد آلی ساخته می ‌شود. دو عنصر قالب در این چسب ‌ها سیلیکون و اکسیژن است که به آن مقاومت بالایی در برابر تغییرات دمایی و نفوذ رطوبت می ‌بخشد. همچنین موجب می شود که از نظر ساختار مولکولی نیز بافتی محکم داشته باشد. این ویژگی ‌ها باعث تقویت استحکام و ثبات این چسب‌ بوده و در نتیجه از آن می ‌توان برای چسباندن تمامی سطوح استفاده کرد. ضمنأ چسب سیلیکون در دسته چسب های صنعتی قرار می گیرد هر چند که کاربری های خانگی فراوانی دارد.

دسته های چسب سیلیکون

چسب های سیلیکونی به دو دسته چسب های اسیدی و چسب های خنثی دسته ‌بندی می ‌شوند. در چسب‌ اسیدی یا استوکسی، حلال پایه اسید استیک است که در هنگام خشک شدن از بافت چسب آزاد شده و تقریباً بوی سرکه می ‌دهد. از این دسته بیشتر برای چسباندن سطوح بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد. دسته دوم چسب‌ خنثی یا طبیعی است که حلال آن الکل یا حلالی به جز ترکیبات اسیدی است که بوی خاصی نداشته و برای مصارف گوناگونی مثل درزگیری، کار گذاشتن سرویس ‌های بهداشتی و غیره کاربرد دارد. این چسب‌ ها در برابر دما، نفوذ آب و جریان الکتریسیته عایق بوده و به واسطه کشش و انعطاف ‌پذیری بالایی که دارد برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از ویژگی های چسب سیلیکونی یا جسب آکواریوم

حالت کشسانی چسب آکواریوم بالاست.

نارسانایی الکتریکی دارد.

مقاومت بالایی در برابر دما و تغییرات دمایی دارد.

عایق حرارتی است.

از خنثی بودن شیمیایی برخوردار است.

مقاومت بالایی در برابر رطوبت و نفوذ آب دارد.

دارای دسته های استوکسی و طبیعی است.

طریقه استفاده از چسب سیلیکونی

چسب های سیلیکونی برای درزگیری از کاشی، سنگ، سرامیک و سایر سطوح مختلف مناسب بوده و عمده ترین وظیفه ی آن آب بندی سطوح در سرویس های بهداشتی، حمام و غیره می باشد. استفاده نادرست و با نقص از چسب سیلیکونی می تواند مانع عملکرد درست چسب و ایجاد ظاهری ناخوشایندی در سطح کار شود.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای استفاده درست از چسب آکواریوم

یک کارتریج چسب سیلیکون

پمپ مخصوص چسب

تیغ

کاردک

قبل از استفاده از چسب، ابتدا روی سطح مورد نظر را تمیز کرده طوری که هیچ ماده ای روی آن باقی نماند و کاملأ صاف و تمیز باشد. با یک ابزار برنده مانند تیغ، سر کارتریج سیلیکون را برش داده و اطمینان حاصل نمایید که برش به اندازه ای کوچک بوده که می توانید میزان خروجی چسب را کنترل کنید. سپس کارتریج را داخل پمپ بگذارید. ابتدا چسب و میزان خروجی آن را امتحان کنید. توجه داشته باشید که چسب به صورت روان جریان داشته باشد. کارتریج را بالای سطح مورد نظر با زاویه ی 45 درجه نگه داشته و از چسب استفاده نمایید. توجه داشته باشید که در طول استفاده از چسب، کارتریج را بر نداشته و ریختن چسب را متوقف نکنید تا جایی که سطح مورد نظر تمام شود. با این کار چسب به صورت یکنواخت روی سطح ریخته می شود و بریده بریده نخواهد بود. به منظور ایجاد سطحی یکنواخت روی کار، به وسیله ی یک کاردک چسب را در محلی که استفاده کرده اید شکل دهید تا یک پیوند صاف و یکنواخت بین درز ها ایجاد شود.

 نکات ایمنی هنگام استفاده از چسب سیلیکون

در محل استفاده شده از چسب، سیستم تهویه مناسب باشد.

هنگام کار حتما از دستکش و ماسک مناسب استفاده کنید.

در صورت تماس چسب با پوست یا چشم سریعأ آن را بشویید.

نمایش بیشتر