02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

قطره ای و همه کاره

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل چسب قطره ای و همه کاره

برای آشنایی بیشتر با چسب قطره ای و همه کاره مطلب زیر را مطالعه کنید :

اگر شی یا جسمی شکسته شود و به چند قطعه تقسیم شود برای آن که بتوانیم دوباره به همان شکل اولیه آن را بازگردانیم نیاز به ماده ای است که این عمل را برای ما انجام دهد. متداول ترین ماده برای چسباندن دو شی، چسب است. چسب، ماده ای است که با استفاده از آن می توانیم به راحتی هر شی را با هر متریال به هم بچسبانیم.

معرفی چسب

چسب ماده ای غیر فلزی است. این ماده غیر فلزی به دو حالت جامد و مایع تولید می شود. به طور دقیق تر به هر ماده غیر فلزی که باعث پیوند دو جسم به هم شده و از جدا شدن آن دو جلوگیری کند چسب گفته می شود. چسب، ابزاری بسیار مفید و کاربردی است که به طور معمول دارای دسته بندی متنوعی است. این تنوع زیاد گاهأ مشتری را برای انتخاب به تردید می اندازد. هنگام خرید باید به کاربردی که برای شما می تواند داشته باشد دقت کنید. زیرا یک نوع چسب برای همه‌ کارها مناسب نیست و انتخاب اشتباه باعث می شود نتوانید قطعات مورد نظر خود را با موفقیت به هم بچسبانید. چسب ها در موارد مختلفی کاربردی خاص خواهند داشت، از جمله چسب فوم، چوب، آهن، 1 2 3، فوری، قطره ای و غیره.

به غیر از چسباندن اجسام از چسب می توان به عنوان عایقی برای اتصالات رزوه دار نیز استفاده کرد.

معرفی چسب قطره ای

چسب قطره ای دارای قدرت چسبندگی بالایی است و از آن می‌ توان برای چسباندن سطوح مختلفی از جمله : ظروف شیشه ای، کفش، کیف، مواد پلاستیکی، چینی، بدلیجات و غیره استفاده کرد. چسب قطره ای اغلب به صورت تیوپی ساخته می شود. مواد به‌ کار رفته در این چسب قدرت چسبندگی بالایی دارند و ممکن است با برخی مواد واکنش دهد، از این ‌رو بهتر است ابتدا مقداری از چسب را روی سطح مورد نظر امتحان کنید و در صورتی که واکنشی مشاهده نکردید، از چسب استفاده کنید. قدرت بالای چسبندگی و زمان خشک ‌شدن مناسب این چسب قطره ‌ای، آن را به محصولی بسیار کاربردی تبدیل کرده است. ساختار این چسب به ‌گونه ‌ای است که در مجاورت با هوا خشک می ‌شود. از دیگر مزایای این چسب قطره ‌ای می ‌توان به شفافیت آن اشاره کرد که موجب تمیزتر شدن کار پس از اتمام می ‌شود. چسب قطره ای در برابر الکل ها، بنزین، روغن و اکثر حلال ها مقاوم بوده و همچنین در برابر رطوبت و حرارت نیز مقاومت خوبی دارد. برای چسباندن دو سطح توسط چسب قطره ای لازم است مقدار بسیار کمی از آن به کار برید. به طور مثال برای هر 6 سانتی متر مربع یک قطره باید به کار رود. چسب قطره ای چسبی سمی می باشد و هنگام کار با آن باید از دستکش، عینک و ماسک استفاده شود و بخار آن نیز نباید تنفس شود. حلال چسب قطره ای خشک شده استون می باشد و باید به تدریج توسط پنبه آغشته به استون تمیز شود.

معرفی چسب همه کاره

چسب همه کاره یکی از انواع چسب ها به حساب می آید که همان طوری که از نام آن مشخص است، از آن می توان برای چسباندن قطعات گوناگون با جنس های مختلف استفاده کرد. چسب همه کاره برای قطعات پلاستیکی، چوبی، فوم و غیره مناسب می باشد. چسب همه کاره اغلب به صورت تیوپی ساخته می شود. سطح مورد نظر باید کاملا خشک، تمیز و عاری از هرگونه چربی و گرد و غبار باشد. مقدار کافی از چسب  را به وسیله فرچه، کاردک و یا غیره بر هر دو رویه کار به صورت یکنواخت آغشته می نماییم و در زمان کافی به یکدیگر بچسبانید و تحت فشار قرار دهید. حتی الامکان در محیطی با درجه حرارت متعادل از چسب همه کاره استفاده کنید. در صورت تماس با پوست و چشم محل مربوطه فوراً با آب شسته شود. دور از شعله و جرقه نگهداری شود. در هنگام كار حتی المقدور از ماسك وعينك و در محل كار از تهويه مناسب استفاده شود و دور از شعله و جرقه نگهداری شود. بسته بندی چسب همه کاره اغلب به صورت تیوپی است.

از ویژگی های مثبت چسب همه کاره می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خشک شدن سریع

مناسب برای جنس ها مختلف

اتصال محکم و مقاوم

چسب را می توان به اجزای زیر بخش بندی کرد.

این اجزای بر اساس فرایند چسباندن، نوع کاربری، طرح محل و نوع جنس سطوح اتصال تعیین می شود. خواص یک چسب با خواص هر یک از عناصر آن چسب مشخص می شود. در مخلوط اجزای مختلف یک چسب، یک عنصر پایه وجود دارد که تعیین کننده استحکام اتصال است. این عنصر یک پلیمر طبیعی یا مصنوعی مثل اپوکسی، پلی اورتان، رزین های آمینی، فنلی و سیلیکونی، نئوپرن، پلی سولفید ها، پلی وینیل استات یا استال، پلی اکریلیت ها، مشتقات سلولز و مواد طبیعی مثل پلی ساکارید ها از جمله نشاسته و دکسترین، صمغ ها و رزین های گیاهی، پروتئین های حیوانی و غیره است. علاوه بر عنصر پایه ای که بیان شد، اجزای دیگر چسب شامل موارد زیر می شوند.

کاتالیزور یا پخت کننده : این عنصر با عنصر اصلی وارد واکنش شده و موجب تثبیت چسب می شود.

حلال یا رقیق کننده : نقش اصلی این عنصر تنظیم و کنترل گرانروی چسب است و تامین یکنواخت یک پوشش نازک چسبی را میسر می سازد.

تسریع کننده : این ماده سرعت سخت شدن چسب را افزایش می دهد.

کند کننده و بازدارنده : این ماده سرعت سخت شدن چسب را کاهش می دهد یا متوقف می کند.

تعدیل کننده یا اصلاح کننده : این ماده از نظر شیمیایی خنثی بوده و به چسب اضافه می شود تا نحوه استفاده و یا خواص فرایند چسبندگی را تغییر دهد. این ماده شامل پر کننده ها، نرم کننده ها، خیس کننده ها، ضد کف کننده ها و غیره می باشد و هر کدام به منظور خاصی به چسب افزوده می شوند.

نمایش بیشتر