02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

نردبان

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل نردبان

برای آشنایی بیشتر با نردبان مطلب زیر را مطالعه کنید :

برای اینکه بتوانیم به نقاط بلند تر از قد خودمان دسترسی پیدا کنیم و یا در ارتفاع کاری انجام دهیم نیاز به ابزار یا تجهیزاتی که به ما کمک کنند داریم. متداول ترین ابزارهایی که می توانیم نام ببریم نردبان و یا چهارپایه است. نردبان دارای متراژ بالاتری است و در انواع و اقسام مختلفی ساخته می شود. این وسیله از ساده ترین تجهیزات ممکن ساخته می شود. البته که امروزه از تجهیزات پیشرفته تری برای ساخت نردبان استفاده می شود. آمار سقوط و تلفات ناشی از استفاده نادرست این ابزار به ما خواهد فهماند، که چطور به صورت ایمنی از نردبان استفاده کنیم. اهمیت استفاده به صورت ایمنی از نردبان را باید آموخت. اگر به صورت عامیانه به نردبان فکر کنیم نکته ای برای ایمن استفاده کردن از آن نخواهیم یافت.

معرفی نردبان

به صورت کلی نردبان وسیله ای است برای دست یابی به ارتفاعات بالاتر از حد دسترسی ما. این ابزار در انواع مختلف، ارتفاعات متنوع و جنس‌ های گوناگون ساخته می‌ شود. به منظور ساخت ساده ترین نردبان ممکن می توان با استفاده از دو قطعه چوب بلند و چند تکه چوب برای ساخت پله ها و تعدادی میخ، یک نردبان ساده ساخت. نردبان ‌ها بسته به نوع کاربردشان به دو دسته بزرگ خانگی و صنعتی یا کارگاهی دسته ‌بندی می‌ شوند. ساختار نردبان ها اغلب از سه دسته کلی نردبان ساده، نردبان تاشو و نردبان‌ تلسکوپی یا مخابراتی تشکیل می شود. همچنین نردبان از متریال های متنوعی همچون استیل، آلومینیوم، چوب، فایبرگلس، پلاستیک و یا به صورتی ترکیبی از چند متریال ساخته می‌ شود. برای پی بردن به اندازه یا واحدی برای سایزبندی نردبان ها معمولاً طول آن ها را برحسب تعداد پله و یا با عدد حداکثر ارتفاع بیان می ‌کنند. اگر از نردبان به طریقه صحیح استفاده نماییم و شرایط درست نگهداری از آن را رعایت کنیم عمر آن ها طولانی شده و به مدت طولانی تری از نردبان استفاده خواهیم کرد. نردبان ها از نظر ظاهری به غیر از ارتفاع و تعداد پله ها، دارای اقسام دیگری همچون نربادن دو پا یا نردبان هشتی می باشند. مکانیزم نردبان دو پا بدین شکل است که باید حتمأ تکیه گاهی به طور مثال دیوار داشته باشد که نردبان را بر روی آن گذاشته تا بتوانیم از این ابزار استفاده کنیم. مکانیزم نردبان هشتی که اصطلاحأ دارای چهار پا می باشد در هر جایی قابل استفاده است. با ذکر اینکه حتمأ باید سطحی که نردبان روی آن قرار می گیرد، سطح صاف و همواری باشد یا لغزنده نباشد.

خطرات احتمالی نردبان

خطراتی که کاربران نردبان را می تواند تهدید کند و موجب آسیب دیدگی افراد شود می توان به صورت مواردی بیان کرد.

سقوط از ارتفاع

سقوط نردبان روی کاربر و یا نیروهای کار اطراف

برخورد نردبان به افراد یا تجهیزات هنگام جابجایی

آسیب بدنی ناشی از حمل و نقل نردبان‌های سنگین

سقوط ابزار و تجهیزات از روی نردبان

برق گرفتگی یا اتصالی ناشی از برخورد نردبان با تجهیزات الکتریکی

چرا باید اتفاقات بیان شده در بالا رخ دهد؟

در هنگام گذاشتن نردبان موقعیت آن نسبت به محل کار فرد ومصرف ‌کننده نامناسب بوده است.

ایستادن بی مورد فرد بر روی پله ‌های بالایی نردبان که منجر به برهم خوردن تعادل او خواهد شد.

با قرار دادن نردبان بر روی سطح ناپایدار و بی‌ ثبات اتفاقات ناگواری رقم خواهد خورد.

با رعایت نکات پیش پا افتاده ای مانند اقدامات زیر می توان از اتفاقات ناگوار بالا جلوگیری کرد.

آموزش صحیح افرادی که می خواهند از نردبان استفاده کنند.

قبل از استفاده نردبان مورد استفاده را بازرسی کرد و به صورت‌ مداوم از آن بازدید کرد.

از نردبان به صورت درست نگهداری کرده و در جایگاهی که صحیح و کاربردی است از نردبان استفاده کرد.

انواع نردبان ها از نظر متریال استفاده شده برای ساخت آن ها

نردبان چوبی

یکی از متداول ترین نوع نردبان دو پا که در زمان های گذشته بسیار رایج بوده و مورد استفاده قرار می گرفته است، نردبان چوبی است. این نردبان باید از چوب با وزن مخصوص ساخته شود. چوب هایی که قبل از ساخت نردبان، سنباده کاری شده تا بدون لبه و نوک تیز نباشد. در هنگام بازرسی از این گونه نردبان ها نباید در ظاهر آن‌ ها پوسیدگی، ترک خوردگی، شکستگی، نقص‌ های حاصل از فشردگی تراکم یا سایر نقاط ضعف مشاهده شود. ریل های نردبان نیز باید سالم و بدون تاب خوردگی باشند. برای مشاهده تغییرات حاصل شده بر روی چوب نردبان می ‌توان از رنگ های روشن برای رنگ کردن آن‌ ها استفاده کرد. در اغلب نردبان های چوبی پله ‌ها از جنس چوب ساخته می ‌شوند. این چوب ها اغلب از نوع چوب سخت متراکم همانند چوب درخت بلوط یا درخت گردو ساخته می شود. علت استفاده از این نوع چوب، استحکام بالای آن ‌ها در حالت طبیعی می ‌باشد.

نردبان فایبرگلاس

اغلب این گونه از نردبان ها در طول های بلند در دسترس نمی ‌باشند. به دلیل اینکه فایبرگلاس متراکم تر از چوب بوده و به همین دلیل در یک سایز مشابه، نردبان فایبرگلاس سنگین تر از نردبان چوبی ولی هم سایز خواهد بود. نردبان فایبرگلاس محصولی است که در حالت خشک نارسانا بوده و جریان الکتریسیته را از خود عبور نمی ‌دهد. فایبرگلاس در زیر نور خورشید و یا در کنار منابع تولید گرما خشک نشده و پوسته پوسته نمی ‌گردد. فایبرگلاس از جمله مواد متراکم بوده و نسبت به فلزات گرمای کمتری را هدایت می‌کند. همچنین می ‌تواند در برابر تماس کوتاهی با درجه حرارت های بسیار بالا مقاومت نماید، بدون آنکه ضعفی در ساختار آن پدیدار گردد. سپس بعد از وارد شدن به درجه حرارت اتاق مجدداً تمامی طول اولیه خود را بدست می‌آورد، مگر آنکه در اثر حرارت بالا بسوزد.

نردبان آلومینیومی

نردبان آلومینیومی به دو دسته نردبان هایی با ریل های یکپارچه و نردبان هایی با ریل های نواری شکل تقسیم می ‌شوند. نردبان های یکپارچه نوعی از نردبان های حاوی ریل های یکپارچه آلومینیومی به همراه پله‌ هایی از جنس آلومینیوم می ‌باشند که با اتصالاتی در فواصل منظمی به ریل ها وصل شده‌ اند. پله‌ های آلومینیومی عمدتاً به وسیله اتصالات جوشکاری یا توسط یک گیره رابط به ریل ها متصل می ‌شوند. اما در صورت استفاده از این روش، پله ‌ها هرگز به سهولت شل نخواهند شد، مگر آنکه ریل ها دچار مشکل خاصی شوند که در صورت بروز این مشکل پیشنهاد می ‌شود که کل نردبان تعویض گشته و سعی در جابجایی ریل ها ننماییم.

نمایش بیشتر