02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

چراغ قوه

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل چراغ قوه

برای آشنایی بیشتر با چراغ قوه مطلب زیر را مطالعه کنید :

در برخی مواقع به خصوص در محیط های تاریک و کم نور که از شهر دور هستند و منابع نوری به غیر از منبع نور طبیعی مانند نور ماه وجود ندارد نیاز به منبع نوری قابل حمل احساس می شود. در محیط های تاریک و کم نور می توان از وسایل جانبی و قابل هم استفاده کرد. در این شرایط می توان از ابزار گوناگونی استفاده کرد. متداول ترین وسیله که می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم یک منبع نوری داشته باشیم، چراغ قوه است.

معرفی چراغ قوه

چراغ قوه وسیله ای نورافکن است که قابلیت حمل دارد و قادر است نوری را از خود ساطع کند. این نور می تواند محیط اطراف شخص را روشن کرده و بسته به توانایی چراغ قوه تا مسافت های مختلفی روشنایی را برای ما به ارمغان آورد. چراغ قوه ها در اندازه ها و کاربردهای متفاوت وجود دارند. چراغ قوه یک وسیله کاربردی جذاب و جزء ملزومات ضروری در هنگام سفر، کوهنوردی، شکار، نگهبانی و یا در حوادث غیرمترقبه مثل زلزله بسیار کاربردی است. هنگامی که منابع برق شهری قطع می شود و همه جا را تاریکی فرا می گیرد بهترین گزینه برای برقراری نور موقت خواهد بود. اگر کلمه چراغ قوه را بخواهیم تعریف کنیم در واقع یک منبع نور سیار، در مکان هایی است که هیچ منبع نوری وجود ندارد. چراغ قوه در انواع مختلفی برای کاربردهای خاص طراحی و بهینه شده است. این چراغ قوه مجهز به یک عدد لامپ LED در مرکز چراغ جهت نوردهی در حالت کم و زیاد است. همچنین مجهز به دو صفحه نور دهی در طرفین با 12 عدد LED نیز می باشد. میزان زمان نوردهی مورد استفاده از نورافکن در حالت پرنور 2 ساعت و در حالت کم‌ نور 3 ساعت است و میزان زمان نوردهی مورد استفاده از نور صفحه سفید در حالت پرنور 5 ساعت و در حالت کم‌ نور 11 ساعت می باشد. البته که این اعداد و ارقام گفته شده بستگی به چراغ قوه ای که شما خریداری می کنید متغیر خواهد بود و به صورت مثال برای آگاهی بیشتر شما این ارقام نوشته شده است.

با پیشرفت‌ های روزافزون در فناوری LED ها و بهره‌ وری از باتری‌ های موجود، باعث شده تا در قیاس با چند سال گذشته انواع چراغ قوه ها‌ در ابعاد کوچک ‌تر، سبک ‌تر ولی پرنورتر تولید شود. هر زمان به یک منبع پرنور قابل حمل احتیاج داشتید یا زمانی که دقت و مهارت در کنترل نور برای شما اهمیت دارد یا زمانی که می ‌خواهید روشنایی لازم برای انجام یک کار را تنظیم کنید یا به کسی علامت بدهید، انتخاب و خرید چراغ قوه برای شما بیشتر از هر چیز اهمیت پیدا خواهد کرد.

انواع چراغ قوه

بسته به نوع استفاده و کاربری های متنوع، چراغ قوه‌ ها در انواع و مدل‌ های مختلف تولید می ‌شوند. گاهی ممکن است استفاده از یک چراغ قوه برای یک کمپینگ دوستانه در تعطیلات آخر هفته باشد یا بخواهید از آن در عملیات‌ های گسترده جستجو و نجات استفاده کنید.

چراغ قوه قابل حمل یا اصطلاحأ پرتابل

هدلایت

چراغ قوه لیزری

چراغ قوه آویزان

نورافکن دستی

چراغ قوه اضطراری

چراغ قوه فانوسی

فاکتورهای مهم برای خرید چراغ قوه

خروجی نور

نوع باتری و مدت زمان نگهداری شارژ

اندازه و وزن

دلایل مهمی که باعث ایجاد اختلاف قیمت چراغ قوه می شود یکی میزان روشنایی است. گاهأ یک چراغ قوه به ‌دلیل بهره‌ مندی از تکنولوژی پیشرفته، نوع باتری ها و فناوری به‌ کار رفته در مدارها، قدرتمندتر از انواع دیگر عمل می‌ کند. استفاده از باتری‌ های قابل شارژ باعث افزایش قیمت چراغ قوه می ‌شود. همچنین ویژگی ‌هایی مانند ضد آب بودن، توزیع بهینه گرما و حالت ‌های مختلف نوردهی بر قیمت چراغ قوه تاثیر دارد.

توجه به نکات مهم برای خرید چراغ قوه

راندمان چراغ قوه

لومن، واحد اندازه‌ گیری میزان روشنایی در چراغ قوه و هدلایت است. لومن بیشترین میزان نوردهی یک چراغ قوه را در حالت بالاترین روشنایی نشان می‌ دهد. در بعضی چراغ‌ ها ممکن است میزان نوردهی برای حالت‌ های روشنایی مختلف نیز نمایش داده شود. میزان نوردهی بر حسب لومن یک ابزار عالی برای مقایسه چراغ قوه‌ های مختلف و کمک به خرید بهترین است. اما همه اطلاعات مورد نیاز درباره یک چراغ قوه را بیان نمی ‌کند. اطلاع از شعاع نور و مسافتی که روشنایی را می‌ تاباند در خرید یک چراغ قوه نیز موثر خواهد بود. خروجی نور یک چراغ قوه می ‌تواند از ۲۰ لومن  تا ۳۵۰۰ لومن متغیر باشد.

شعاع نور

در حین خرید چراغ قوه باید به‌ مسافتی که نور را می ‌تاباند توجه کنید. این مسافت برحسب متر اندازه‌ گیری می ‌شود. برای سفر در طبیعت هرچه مسافت توزیع نور بیشتر باشد، چراغ قوه شما کارایی بهتری خواهد داشت.

زمان یا تایم نوردهی

زمان نوردهی چراغ قوه بر حسب ساعت اندازه ‌گیری و روی بدنه چراغ قوه درج می ‌شود. اطلاع از زمان قرار دادن باتری جدید در چراغ قوه تا زمان کاهش شارژ باتری به ۱۰ درصد، چند ساعت طول می ‌کشد، می تواند در انتخاب ما تاثیرگذار باشد. اغلب روی چراغ قوه یا درون کاتالوگ و روی جعبه به‌ مدت زمان نوردهی اشاره می ‌شود.

استحکام در برابر ضربه

چراغ قوه‌ ها از نظر ضربه‌ پذیری تست می ‌شوند تا مقاومت آن‌ ها در مقابل ضربه‌ های احتمالی و پرتاب شدن مورد سنجش قرار بگیرند. میزان ضربه ‌پذیری یک چراغ قوه با متر اندازه ‌گیری می ‌شود.

مقاومت در برابر آب ( ضدآب بودن )

مقاومت در برابر آب در یک چراغ قوه زمانی اهمیت دارید که بخواهید از آن در شرایط بارندگی یا درون حفره‌ های آبی استفاده کنید.

ضدآب بودن چراغ قوه ها دارای نشان های مختلفی است.

اگر نشان IPX4 روی بدنه چراغ قوه باشد بدین معنی است که یک چراغ قوه بعد از آزمایش‌ های به ‌عمل آمده، در مقابل آب مقاومت دارد.

اگر دارای علامت IPX7 باشد، نشان‌ دهنده مقاومت چراغ قوه در شرایط غوطه ‌وری در عمق یک متری آب به‌ مدت ۳۰ دقیقه است.

اگر علامت IPX8 روی بدنه چراغ قوه حک شده بود، نشان‌ دهنده مقاومت چراغ قوه در شرایط غوطه ‌وری در آب به ‌مدت ۴ ساعت است.

کاربری و امکانات چراغ قوه

نوع چراغ

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی LED تقریبأ لامپ های دیگر بی مصرف مانده و دیگر استفاده نمی شوند. هر چند در بعضی از انواع چراغ قوه هنوز از لامپ ‌های کریپتون استفاده می ‌شود. که این نوع چراغ قوه‌ ها با مشکل توزیع انرژی، زمان نوردهی و مقاومت در برابر ضربه مواجه هستند.

نوع تاباندن

پرتو های نور در چراغ قوه ها به سه حالت مختلف انجام می پذیرد. رفلکتور لنزهایی که لامپ چراغ قوه را احاطه کرده ‌اند بر چگونگی پراکندگی نور تاثیر مستقیم دارد.

حالت پراکنده، یعنی پرتو افشانی غیرمتمرکز. این حالت مناسب فعالیت‌ هایی مانند پیاده ‌روی در شب است.

حالت متمرکز یا نقطه‌ ای، بهترین نوع پرتو افشانی یک چراغ قوه برای مسیریابی یا فعالیت ‌هایی است که نیاز به سرعت عمل بالا دارد.

حالت قابل تنظیم، امکان تنظیم پرتو افشانی به‌ صورت پراکنده یا نقطه ‌ای را فراهم می ‌کند. این نوع چراغ قوه مناسب کوهنوردانی است که برای پیدا کردن مسیر بعدی یا خواندن نقشه نیاز به نور متمرکز و پراکنده دارند.

خروجی منظم نور

زمانی که نور یک منبع تغذیه منظم با سطح درخشندگی ثابت داشته باشد، تمام طول چرخه عمر باتری برای روشنایی لازم کافی است. میزان شدت نور در پایان عمر باتری به‌ طور قابل‌ توجه و ناگهانی افت کرده، اما تغییرات مداوم حالت نوردهی چراغ قوه، تاثیر مستقیمی در کاهش عمر باتری دارد.

نوع باتری

چراغ قوه ها به سه طریق زیر منبع انرژی خود را تامین می کنند.

باتری یکبار مصرف : متداول ‌ترین نوع باتری برای یک چراغ قوه، باتری‌ های یکبارمصرف است که به ‌راحتی در دسترس ‌اند. CR123A نیز از باتری‌های یکبار مصرف پرتقاضا است. اما قیمت آن کمی بیشتر است و شاید به‌ اندازه باتری ‌های معمولی در دسترس نباشد. باتری‌ های یکبار مصرف در چراغ قوه‌ های کوچک ‌تر خروجی نور بهتری دارند.

باتری‌ قابل شارژ : باتری ‌های لیتیومی با استفاده از یک کابل یو اس بی با اتصال به کامپیوتر، لپ‌تاپ، پریز برق و پنل خورشیدی به ‌راحتی قابل شارژ هستند. قیمت این نوع باتری ها از باتری‌ های یکبار مصرف بیشتر است.

باتری با انرژی تجدید پذیر : چراغ قوه‌ هایی که باتری آن ‌ها از انرژی ‌های پاک و تجدید ‌پذیر مانند پنل‌ های خورشیدی تغذیه می شوند.

حالات نوردهی

به صورت پیش فرض و در اغلب چراغ قوه ها یک حالت برای نوردهی پیش بینی شده است. اما در برخی از مدل ‌های چراغ قوه دو یا چند حالت تنظیمات نور نظیر شدت نوردهی زیاد، متوسط و کم در اختیار مصرف‌ کننده قرار داده شده است. بسیار کم اتفاق می‌ افتد که بیش از یک حالت نوردهی مورد نیاز شما باشد. اما برای اطمینان می‌ توانید چراغ قوه ‌ای بخرید که دو حالت نور دهی کم و زیاد را داشته باشد. به این نکته توجه کنید که هرچه شدت روشنایی بیشتر باشد، مدت زمان عمر باتری کوتاه ‌تر می شود.

کلید خاموش و روشن

اغلب دکمه‌ های روشن و خاموش چراغ قوه به صورتی ساخته می ‌شوند که با فشار انگشت قابل استفاده باشند. در برخی از چراغ قوه‌ ها، دکمه‌ ها چرخشی می باشند. برخی دیگر هم دکمه ایمنی قفل ‌شونده دارند که مانع روشن شدن چراغ قوه به ‌صورت تصادفی و اتلاف نور و انرژی می ‌شوند.

جنس و فرم بدنه

چراغ قوه‌ ها اغلب از بدنه ای با متریال پلاستیک و آلومینیوم ساخته می ‌شوند. در بعضی از قسمت‌ های بدنه به منظور مقاومت در برابر ضربه‌، از فولاد نیز استفاده می ‌شود. در برخی مدل ها برای مقاومت در برابر غلت خوردن، برش‌ هایی در بدنه ایجاد می کنند. در برخی از چراغ قوه ها سطح بدنه آن ممکن است کمی خمیدگی داشته باشد تا مانع سر خوردن ‌شود.

وزن و اندازه

وزن و اندازه چراغ قوه ها متفاوت است و بسته به نوع استفاده ما می توانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم. به این نکته توجه کنید که یک چراغ قوه سنگین‌ تر و بزرگ ‌تر الزاما روشنایی بیشتری ندارد. اما به ‌خاطر فضای موجود می توان از باتری‌ های بیشتری استفاده کرد که محتملأ مدت زمان روشنایی آن بالاتر می رود.

تجهیزات جانبی

بسته به چراغ قوه ای که می خرید، تجهیزات جانبی می تواند شامل تسمه، غلاف یا نوار برای بستن به کمربند، فیلترهای لنز و پخش ‌کننده نور باشد. این تجهیزات ممکن است به صورت جداگانه به فروش برسند.

نمایش بیشتر