02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع ذره بین

مقایسه،مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع ذره بین

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل ذره بین

برای آشنایی بیشتر با ذره بین مطلب زیر را مطالعه کنید :

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی در اکثر صنایع، قطعات و ابزار بسیار کوچک شده که با چشم غیر مصلح قابل تشخیص نبوده و به منظور تشخیص صحیح اجسام، تعمیر، جایگزینی، مرمت و اصلاح نیاز به انواع وسایل بزرگنمایی احساس می شود. و این نیاز نسبت به زمان های گذشته خیلی بیشتر ضرورت یافته است. یکی از متداول ترین و پر استفاده ترین ابزار برای عمل بزرگنمایی، ذره بین است.

معرفی ذره بین

ذره بین ها در اقسام و انواع مختلف با کاربری های متنوع تولید و ساخته می شوند. مهمترین جزء به کار رفته در ساخت هر نوع ذره بین، عدسی آن است. در حقیقت بر اساس عدسی است که ذره بین در دسته های مختلف قرار می گیرد. ذره بین ابزاری است که از آن برای دیدن اشیای ریز و نوشته ریز استفاده می ‌شود و می توان اجسام ریز را چندین برابر بزرگنمایی کرد. بخش اصلی ذره ‌بین از یک عدسی همگرا درست‌ شده‌ است که عمل بزرگنمایی را انجام می ‌دهد. از دیگر اجزاء ذره بین می توان به قاب دسته دار آن اشاره کرد که عدسی ذره بین را محکم در خود نگه می دارد . یک عدسی همگرا معمولاً از دو سو یا یک سو کوژ یا محدب است. یک قاب دسته‌ دار، عدسی ذره ‌بین را نگه می ‌دارد. برای استفاده از ذره ‌بین به منظور بزرگنمایی اجسام، باید آن را طوری به جسم مورد نظر نزدیک کرد که جسم در فاصله کانونی عدسی قرار بگیرد. فاصله کانونی نامی‌ است که به حد فاصل سطح عدسی تا نقطه کانونی آن اطلاق می‌ شود.

با قرار دادن ذره‌ بین روبروی آفتاب، پرتوها در نقطه کانونی عدسی جمع می ‌شوند. اگر در این حالت جسم غیر براقی را در نقطه کانونی بگذارید، گرمای زیادی تولید می ‌شود و می‌ تواند جسم غیر براق را بسوزاند. این عمل را می‌ توان بر روی کاغذ یا اجسام غیر براق دیگر آزمایش کرد.

عدسی چیست

عدسی یا لنز وسیله ای است که در اثر تابش نور به آن و عبور از آن می شکند و پس از برخورد با آن به همگرا و واگرا تقسیم می ‌شود.

جنس عدسی

عدسی ها از شیشه و پلاستیک شفاف ساخته می شوند. از وسایل و ابزاری که عدسی در ساخت آن ها به کار رفته است می توان به عینک طبی، دوربین دوچشمی، لنز دوربین عکاسی و ذره بین اشاره کرد .

دسته بندی انواع عدسی ها

عدسی ها به دو دسته همگرا یا محدب یا کوژ و واگرا یا مقعر یا کاو تقسیم می شوند.

تعریف عدسی همگرا

از این نوع عدسی در میکروسکوپ تلسکوپ و عینک اشخاص دور بین استفاده می شود این نوع عدسی اشیاء را بزرگتر از واقعیت نشان می دهد .

تعریف عدسی واگرا

از این نوع عدسی در عینک افراد نزدیک بین و آستیکمات می توان استفاده نمود. این نوع عدسی ها، شی را کوچکتر از واقعیت نشان می‌دهند. از همین عدسی برای ساخت ذره بین استفاده می شود .

کارایی عدسی ها

از دیگر کارآیی عدسی استفاده آن در صنعت است. صنعتگران با استفاده از عدسی برای کارهای ظریف و همچنین تصدیق کردن اثر مهر از عدسی ها استفاده می‌ کنند.

معمولأ ذره بین را از نظر کاربردی به دو دسته ذره بین معمولی یا غیر تجاری و دسته ذره بین تجاری یا صنعتی تقسیم می شود. چند نمونه از ذره بین های صنعتی یا تجاری نظیر ذره بینی که برای جواهرشناسی استفاده می شود، عینک ذره بینی که برای تعمیر تجهیزاتی که از قطعات خیلی ریز استفاده می کنند، ساعت سازی که هم از ذره بین چشمی و هم از عینک ذره بینی استفاده می کنند، ذره بین های مهندسی که بسیار با کیفیت می باشند و قابلیت نصب در لبه میز کنار و توانایی حرکت در زوایای مختلف را داشته که پر کاربرد بوده و اکثر نیازها در این زمینه را برطرف می کنند و غیره.

اغلب ذره بین را از نظر ظاهری به دو دسته ذره بین دستی و ذره بین پایه دار که خود به دو دسته رومیزی و ایستاده تقسیم می کنند.

ذره بین های معمولی در سه سایز مختلف وجود دارند.

ذره ‌بین سایز بزرگ که ۱۰۰ میلی متر، ذره‌ بین سایز متوسط که ۷۵ میلی متر و ذره بین سایز کوچک که ۴۰ میلی متر است.

اغلب جنس بدنه این عدسی ها از پلاستیک مات می باشد و تصویر را تا سه برابر بزرگنمایی می‌کند. ذره بین های معمولی عمدتاً برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد تا آن ها بتوانند آزمایش های موجود در کتب درسی خود را با ذره بین انجام داده و درس مورد نظر خود را به بهترین شکل یاد بگیرند.

ناگفته نماند که انواع دیگر عدسی ها در دستگاه‌ هایی همچون میکروسکوپ، تلسکوپ و دوربین استفاده می شود.

نمایش بیشتر