02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع باتری

مقایسه،مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع باتری

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل باتری

برای آشنایی بیشتر با باتری مطلب زیر را مطالعه کنید :

به دلیل استفاده بی حد و مرز انرژی ها و رو به افول رفتن انرژی های تجدید ناپذیر، ناگزیر باید از انرژی های نو و جایگزین استفاده کرد. از آنجایی که تولید برق توسط نیروگاه‌ های بادی و خورشیدی منقطع است. باتری‌ها یک جزء بسیار مهم در تحقق اهداف توسعه پایدار و انرژی ‌های نو هستند و به همین دلیل به سرعت در حال پیشرفت می باشند.

معرفی باتری

باتری در انواع و اقسام مختلف با سایزهای بسیار متفاوت یافت می شود که یکی از متنوع ترین وسایل حال حاضر در جهان به شمار می آید. همان طور که بیان شد باتری‌ ها در اشکال و اندازه ‌های مختلفی وجود دارند، از سلول ‌های مینیاتوری گرفته که برای تأمین انرژی سمعک و ساعت مچی استفاده می ‌شود تا سلول‌ های کوچک و نازک که در تلفن ‌های هوشمند استفاده می ‌شود. باتری ‌های بزرگ اسید سرب یا لیتیوم یون که در وسایل نقلیه استفاده می ‌شوند. باتری ‌های عظیم الجثه به اندازه اتاق ساختمان که برق اضطراری مراکز تلفن و مراکز داده رایانه را فراهم می‌ کنند. در عین حال یکی از پر استفاده ترین وسیله های مصرفی است. باتری در وسایل و تجهیزاتی گوناگونی از قبیل گوشی همراه، ساعت، خودروهای برقی، رایانه ها، انواع چراغ قوه ها، اغلب لوازم الکترونیکی و بسیاری دیگر از وسایلی که در پیرامون ما وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه الکترونیکی از یک یا چند سلول الکتروشیمیایی به همراه اتصالات خارجی ساخته می شود که به منظور تامین انرژی انواع دستگاه های متفاوت که در خط بالا به برخی از آن ها اشاره شد استفاده می شود. به طور کلی باتری انرژی الکتریکی را به صورت شیمیایی در خود ذخیره می کنند.

باتری دارای دو قطب مثبت و منفی است. بخش اصلی باتری توان است که سلول نامیده می ‌شود. هر سلول از سه قسمت تشکیل شده، دو عدد الکترود یا همان ترمینال الکتریکی و یک ماده شیمیایی به نام الکترولیت که در بین الکترودها وجود دارد. برای راحتی و البته ایمنی بیشتر سلول را درون یک محفظه فلزی یا پلاستیکی بسته بندی می‌ کنند. دو پایانه الکتریکی مثبت و منفی در خارج از سلول قرار دارد که با الکترودهای داخلی ارتباط دارند. هنگامی که دو الکترود یک باتری در مدار قرار می گیرد الکترولیت شروع به فعالیت می‌ کند. به آرامی مواد شیمیایی موجود در آن به مواد دیگری تبدیل می‌ شوند. هر الکترود از یون هایی تشکیل شده است که در این واکنش شیمیایی با الکترولیت شرکت می‌ کند. در حین واکنش شیمیایی الکترون ها از یک ترمینال به سمت دیگری به واسطه مدار بیرونی شروع به حرکت می ‌کنند و هر آنچه به باتری متصل باشد را نیرو می ‌بخشد. این روند تا زمانی که الکترولیت کاملأ از بین برود ادامه می‌ یابد. در نتیجه هیچ واکنش شیمیایی انجام نمی ‌شود و قاعدتأ الکترونی هم جابجا نمی‌ شود و هیچ نیرویی را نمی‌ تواند تولید کند. در این شرایط اصطلاحأ گفته می شود باتری خالی شده و دیگر شارژ و نیرو لازم را ندارد.

نکته ضروری در ساخت باتری استفاده از دو فلز غیر همسان برای بخش های ترمینال است. یکی از فلزهای الکترود را تولید کرده و دیگری آن را دریافت می کند. در نتیجه الکترون تولید شده به سمت فلزی که میل به دریافت دارد حرکت می کند که نتیجه این حرکت تولید نیرو است. حال اگر هر دو فلز فقط تولید الکترون را انجام دهند و فلزی برای دریافت وجود نداشته باشد، حرکت و نیرویی حاصل نمی شود. اگر هر دو الکترود از یک ماده ساخته شوند هیچ نیرویی تولید نخواهد شد.

هنگامی که یک باتری در حال تامین توان الکتریکی است ترمینال مثبت آن کاتد و ترمینال منفی آن آند است. ترمینالی که با علامت منفی مشخص شده ‌است منبع الکترون‌ هایی است که از طریق یک مدار الکتریکی خارجی به سمت ترمینال مثبت جریان می ‌یابد. هنگامی که یک باتری به یک بار الکتریکی خارجی متصل می‌ شود، یک واکنش اکسایشی انجام می پذیرد که باعث کاهش واکنش دهنده‌ ها شده و محصولات پر انرژی را به محصولات کم انرژی تبدیل می‌ کند و اختلاف انرژی آزاد را به عنوان انرژی الکتریکی به مدار خارجی تحویل می دهد. در گذشته از اصطلاح باتری برای دستگاه‌ هایی با چند سلول استفاده می‌ شد، با این حال از این اصطلاح همچنان برای دستگاه‌ هایی با فقط یک سلول استفاده می ‌شود.

انواع باتری ها

باتری ها از نظر ساختاری به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

باتری قابل شارژ

باتری های قابل شارژ که به باتری های ثانویه هم معروف می باشند، با استفاده از جریان الکتریکی اعمال شده می ‌توانند چندین بار تخلیه و شارژ شوند. ترکیب شیمیایی اصلی الکترودها را می‌ توان با جریان الکتریکی معکوس، بازیابی کرد. برای نمونه باتری‌ های اسید سرب که در خودروها استفاده می شوند و یا باتری های لیتیوم یون که در تجهیزات الکترونیکی نظیر موبایل و لپ تاپ استفاده می شود اشاره کرد.

به برخی از باتری های قابل شارژ اشاره می کنیم.

Lead-acid battery

Lithium-ion battery

Nickel-cadmium battery

Nickel-iron battery

Nickel metal hydride battery

Nickel- zinc battery

Sodium-ion battery

باتری یک بار مصرف

باتری های یک بار مصرف که به باتری های اولیه هم مشهور بوده، فقط یک بار قابل استفاده می باشند و بعد می توان آن ها را بیرون انداخت. دلیل این امر ترکیب شیمیایی مواد الکترودهاست که در هنگام تخلیه برگشت ‌ناپذیر، دچار تغییر می‌ شوند. یک نمونه باتری یکبار مصرف باتری قلیایی است که برای چراغ قوه و بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مورد استفاده قار می گیرد.

به برخی از باتری های یک بار مصرف اشاره می کنیم.

Alkaline battery

Aluminium battery

Dry cell

Lithium battery

Mercury battery

باید به این نکته توجه داشت که باتری ها لوازمی با بهره دهی صد در صد نیستند و مقداری از انرژی را به صورت گرما در واکنش های شیمیایی، در طول شارژ و دشارژ از دست می دهند.

باتری ها انرژی الکتریکی را به صورت شیمیایی در خود ذخیره می کنند.

نمایش بیشتر