02146811043 - 02146804982

0 تومان 0 مورد

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

 

میخ پرچ

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل میخ پرچ

برای آشنایی بیشتر با میخ پرچ مطلب زیر را مطالعه کنید :

برای اینکه دو جسم را به هم متصل کنیم می توانیم از روش های متنوعی استفاده نماییم. یکی از پر استفاده ترین ابزار برای اتصال دو یا چند جسم میخ است.

معرفی میخ

وسیله ای که در اغلب متریال های چوبی برای پیوند دو جسم استفاده می شود، میخ است. میخ ها در تنوع بی شماری یافت می شوند که هر کدام می توانند کاربردی خاص داشته باشند. میخ در اغلب صنایع و حوزه های مختلف کارایی داشته از جمله کارهای مربوط به صنعت چوب و یا فعالیت های ساختمانی و عمرانی و غیره.

جنس اصلی بدنه میخ فلز بوده که دارای تنوع زیادی از آلیاژ های مختلف فلزی است. به صورت کلی میخ نوک تیزی دارد و در انتها اغلب یک شکل کروی و تخت پیدا می کند. نحوه کار کردن با میخ بسیار ساده است. فرایندی که میخ انجام می دهد بدین صورت می باشد که میخ با فرو رفتن در متریالی همچون چوب بافت چوب را کنار زده و به درون آن فرو می رود. با همین مکانیزم میخ دو شی را به هم متصل می کند. از ابزارهای گوناگونی برای کوبیدن میخ استفاده می شود که ساده ترین آن چکش است و امروزه با تجهیزات مختلفی از جمله ابزارهای بادی می توان این کار را انجام داد.

دستگاه پرچ کن یا انبر پرچ

برای استفاده از میخ پرچ باید از دستگاهی به نام پرچ کن یا انبر پرچ استفاده کرد. این وسیله برای اتصال دو ورق آهن که این اتصال پرچ کردن نامیده می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع انبر پرچ

انبر پرچ دستی

انبر پرچ بادی

عمل پرچ کردن به وسیله میخ های پرچ با قطر های مختلف به وسیله پرچ کن بادی یا دستی انجام می شود. سایز های رایج میخ های پرچ 3، 5 و7 می باشد. دستگاه های پرچ کن دارای پیچ هایی هستند که میخ در آن ها قرار گرفته و عمل پرچ را انجام می دهد و بر اساس سایز میخ پرچ مورد استفاده باید انتخاب شود. انبر پرچ غالبأ مصرف صنعتی دارد اما در مصارف خانگی از نوع انبر پرچ دستی می توان استفاده کرد. استفاده از انبر پرچ بادی در مصارف خانگی عاقلانه نیست زیرا این ابزار برای عمل پرچ نیاز به کمپرسور باد دارد، در نتیجه هم فضای زیاد تری احتیاج است و هم اینکه قدرت ابزارآلاتی که با کمپرسور باد کار می کنند برای مصارف خانگی بسیار زیاد است. در مورد انبر پرچ دستی نکته کاربردی این است که هر چه دسته انبر بلند تر باشد کار با آن راحت تر است. حین عمل پرچ کاری با انواع انبر پرچ چه بادی و چه دستی نکته بسیار مهم این است که پیچ مورد استفاده باید متناسب با قطر میخ پرچ باشد، به گونه ای که قطر سوراخ پیچ کمی بیش تر از قطر میخ پرچ باشد. بر روی همه انبر پرچ ها چند پیچ در سایز های مختلف نصب شده است. اگر پیچ بزرگ باشد میخ بیرون زده و عمل پرچ کاری ناموفق می شود.

میخ پرچ

در برخی از صنایع نیاز به داشتن اتصالاتی است که بتوانیم دو صفحه را به طور دائم به هم وصل کنیم. برای اتصال این صفحات از میخ پرچ استفاده می شود. یکی از قابلیت های استفاده از میخ پرچ هنگامی است که اتصال را برقرار کرده ایم و می خواهیم آن دو صفحه را بچرخانیم بدون اینکه آسیبی به اتصال وارد شود. در این موقعیت بهترین گزینه استفاده از میخ پرچ است. اصطلاحأ پرچ ‌کردن به معنای پهن‌ کردن سر میخ کوبیده ‌شده‌ است طوری که نتوان آن را از جایش بیرون کشید.

پرچ کاری بر خلاف اتصال پیچ و مهره به عنوان یک اتصال دائم به ‌شمار می ‌رود و باید از اتصال پرچ زمانی استفاده کنیم که دیگر نیازی به جداسازی قطعات از یکدیگر نباشد.

اغلب اتصالاتی که توسط پرچ و میخ های پرچ انجام می شود به دو شکل کلی اعمال می شود.

اتصال لبه به لبه

اتصال مشترک

میخ پرچ دارای انواع و اقسام مختلف با سایز های متنوع تولید و عرضه می شود.

انواع میخ پرچ

میخ پرچ شانه دار

میخ پرچ افشان

میخ پرچ ضربه ای یا چکشی

میخ پرچ توپر یا دائم

میخ پرچ نیمه پر

میخ پرچ توخالی

میخ پرچ قارچی

میخ پرچ لوله ای

میخ پرچ آلومینیومی یا ضد زنگ

اغلب میخ پرچ ها از متریال فلزی همچون فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، مس، برنج ساخته می شوند. به دلیل ساختار میخ پرچ ها می توان از آن ها در محیط های مرطوب و صنایعی که در این محیط های به فعالیت می پردازند مناسب است.

از میخ پرچ در اتصالات ورق های فلزی، پروفیل ها، صنایع کشتی سازی، اسکلت های فلزی و غیره استفاده می شود.

برای استفاده از میخ پرچ، ابتدا با استفاده از مته‌ ای مناسب، سطح جسم را سوراخ نمایید و سپس با استفاده از دستگاه پرچ دو قطعه را به هم پرچ کرد.

اغلب میخ پرچ ها در بسته های مختلف از جمله بسته های 500 تایی در بازار به چشم می خورند. مقاومت میخ پرچ ها را بر اساس حداقل مقاومت کششی بر واحد نیوتن و حداقل مقاومت برشی بر واحد نیوتن محاسبه می کنند.

نمایش بیشتر