02146811043 - 02146804982

0 تومان 0 مورد

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

 

انواع منگنه کوب

مقایسه، مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع منگنه کوب

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل منگنه کوب

برای آشنایی بیشتر با منگنه کوب مطلب زیر را مطالعه کنید :

ابزار های گوناگونی وجود دارد که بتواند عمل اتصال را انجام دهد. برای متصل کردن دو جسم یا دو شی باید از وسیله ای استفاده کرد که توانایی انجام این عملیات را داشته باشد. منگنه یکی از این نوع تجهیزات است که می تواند دو شی را بهم متصل کند. برای این منظور دستگاه منگنه از میخ منگنه یا سوزن منگنه استفاده می کند.

دستگاه منگنه

دستگاه منگنه به ابزاری گفته می شود که می تواند دو یا تعدادی صفحات کاغذی یا متریال دیگر از جمله چوب، پلاستیک، و غیره را با استفاده از سوزن منگنه به هم متصل کند. نام دیگر دستگاه منگنه، دستگاه پنس است. و به این عمل پنس کردن یا منگنه کردن می گویند. دستگاه منگنه شامل دو دسته منگنه برقی و منگنه دستی است. یکی از ابزار های پر استفاده برای اتصال اجسام و قطعات، منگنه است. منگنه با فرو رفتن درون اجسام همچون میخ، باعث اتصال دو قطعه می شود.

سوزن منگنه

سوزن منگنه از فلز ساخته شده که هر دو سر آن به صورت نود درجه خم شده است. سوزن منگنه با سایز های متفاوت و دسته بندی های مختلف تولید و عرضه می شود. نام دیگر سوزن منگنه، میخ منگنه است که بسیاری افراد با این نام سوزن منگنه را می شناسند. با قرار دادن میخ منگنه درون دستگاه منگنه عمل پنس کردن صورت می گیرد. روکش سوزن منگنه از نوع گالوانیزه یا آلیاژ مس می باشد.

دستگاه منگنه کوب

یکی از پرکاربردترین ابزارآلات نجاری منگنه کوب یا منگنه زن است. برای کوبیدن منگنه از ابزار منگنه کوب استفاده می شود. به دستگاه منگنه کوب، دستگاه منگنه زن هم می گویند و با هر دو اسم شناخته شده است. از دستگاه منگنه زن برای اتصال و محکم کردن دو قطعه استفاده می ‌شود. از منگنه کوب در کارهایی مانند ساخت مبلمان، رویه کوبی و ساخت دکوراسیون استفاده می‌ شود. این دستگاه در مدل های مختلف تولید و عرضه می شود.

اجزای اصلی دستگاه منگنه زن

جای منگنه یا سوزن منگنه

اهرم فشار دهنده

ضامن پیچ تنظیم

اهرم ضربه زن

انواع منگنه کوب

دستگاه منگنه کوب در چهار مدل ساخته می شود. البته که بیشتر افراد منگنه زن را در سه گروه دستی، بادی و برقی تقسیم بندی می کنند.

منگنه کوب دستی

منگنه کوب برقی یا منگنه کوب شارژی

منگنه کوب بادی یا منگنه کوب پنوماتیک

منگنه کوب جراحی

چهار مدل فوق را به صورت تفصیلی توضیح می دهیم.

منگنه کوب دستی

استفاده از منگنه کوب دستی به قدرت بدنی نیاز دارد و باید از قدرت بالایی در دستان خود برخوردار باشید. کاربرد این دستگاه محدود بوده و از آن بیشتر برای پرس ‌کاری، تثبیت روکش، نصب پیش ‌بند کابینت و رویه کوبی استفاده می‌ شود. منگنه زن دستی ارزان بوده و اغلب برای کارهای خانگی استفاده می ‌شود. کار با این نوع منگنه بسیار ساده بوده و تنها با فشار دادن دسته منگنه می‌ توان از آن استفاده کرد. به طور معمول سوزنی که در دستگاه منگنه زن دستی به کار می رود حداکثر به طول ۶ میلی متر است. از انواع منگنه کوب های دستی می ‌توان به منگنه چند منظوره، منگنه چکشی، منگنه کارتن و منگنه نصب کابل و سیم اشاره کرد.

منگنه کوب بادی یا منگنه کوب پنوماتیک

ابزار های پنوماتیک یا ابزار های بادی انواع و اقسام گوناگونی دارند که هر کدام از این ابزار ها کاربری خاصی داشته ولی مکانیزم آن ها اکثرأ مشابه هستند. مکانیزمی که منگنه کوب بادی از آن بهره می برد استفاده از هوای فشرده است. هوای فشرده از کمپرسور با استفاده از شلنگ وارد منگنه کوب شده و نیروی لازم برای منگنه کوبی را فراهم می ‌کند.  قدرت و کاربرد منگنه کوب بادی در مقایسه با انواع دیگر بسیار بیشتر بوده و در کار نجاری بیشتر از این نوع منگنه استفاده می ‌شود. نیرو و فشار منگنه کوب به قدری بالا است که یک سوزن ۸ میلی متری را در کسری از ثانیه به راحتی در چوب نرم فرو می‌ کند. در منگنه زن بادی منگنه کردن از طریق اهرمی که در زیر انگشت تعبیه شده است انجام می شود.

منگنه زن پنوماتیک توانایی استفاده از منگنه های بلند را دارد که این امر قابلیتی ایجاد کرده است، که هنگام ساختن لوازمی که چسب نمی خورند بتوان از آن ها استفاده کرد. لوازمی که چسب خور نیستند همچون پالت های چوبی، لمبه کوبی سقف، جعبه بسته بندی تجهیزات، دیوارکوبی های چوبی، پارکت کف و رویه کوبی مبل.

 تولید کنندگان مبلمان، نصب کنندگان کفپوش و برق ‌کاران از این وسیله برای پروژه ‌های خود استفاده می‌ کنند. سوزن و میخ این دستگاه به‌ صورت به ‌هم پیوسته و خشابی است تا در زمان صرفه‌ جویی شود. از جمله مزایای منگنه زن بادی وزن کم، طول عمر بالا و دارا بودن سیستم ایمنی برای جلوگیری از شلیک اشتباه سوزن منگنه است.

منگنه کوب برقی یا منگنه کوب شارژی

عملکرد منگنه کوب برقی همانند منگنه زن دستی بوده و تنها تفاوت آن در منبع انرژی لازم برای انجام کار است. منگنه کوب برقی با جریان برق و منگنه کوب شارژی با استفاده از باتری کار می ‌کند. در این گونه از منگنه کوب ها یک شستی به جای اهرم که باید فشار داده شود استفاده می شود و تنها به فشار اندکی برای کوبیدن سوزن منگنه نیاز است. درون برخی از انواع منگنه کوب می ‌توان میخ و سوزن منگنه قرار داد و برای میخ و منگنه با طول متفاوت قابل تنظیم است. 

از لحاظ قدرت منگنه کوب برقی شبیه نوع دستی آن است. از منگنه زن برقی برای اتصال قطعاتی که زیر کار هستند و هیچ دیدی ندارند گزینه مناسب تری است. همچنین جهت جلوگیری از خارج شدن قطعات اتصال از محل خود به کار می رود. با فشار دادن شستی، منگنه کوب در هر دقیقه تعداد زیادی سوزن منگنه را با فشار یکسان می ‌کوبد که باعث ایجاد ظاهری یک دست تر می ‌شود. برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از آسیب دیدگی روی منگنه زن برقی شستی ایمنی تعبیه شده تا زمانی که دستگاه در مکان درست قرار نگرفته باشد کار نکند.

قیمت منگنه زن برقی و شارژی از منگنه زن دستی گران ‌تر است.

منگنه کوب جراحی

نوع دیگری از انواع دستگاه منگنه کوب، منگنه زن جراحی است که برای بستن زخم و محل جراحی به جای بخیه استفاده می شود. جنس منگنه کوب جراحی اغلب پلاستیکی بوده و با قرار دادن منگنه روی پوست و کنار هم قرار دادن لبه‌ های پوست عملکردی مشابه عمل بخیه زدن را انجام می ‌دهد. کاربرد دیگر این نوع منگنه زن به منظور جدا کردن بخشی از بافت روده یا معده مورد استفاده قرار می گیرد.

نمایش بیشتر