02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

زنجیر

انواع زنجیر
تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل زنجیر

برای آشنایی بیشتر با زنجیر مطلب زیر را مطالعه کنید :

مهار بار از هر نوعی که باشد در زمانی که قصد ارسال و جابجایی بار را داریم یکی از اصول حمل بار، ایمنی بار است. مهار کردن کالای مورد حمل روی ماشین باربری در زمان حمل و نقل جاده ای چه داخل شهر و چه حمل بار بین شهر نیاز به مهارت و تخصص دارد تا به صورت اصولی انجام شود و بتوان امنیت بار را تامین نمود. بارگیری بار روی ماشین های حمل بسته به نوع بار و بر اساس مشخصات بار انجام می شود. زنجیرها ابزاری مهم در این گونه موارد به شمار می روند و برای نگه داری بار بر روی هر وسیله نقلیه ای بسیار حائز اهمیت خواهند بود.

معرفی جرثقیل

جرثقیل جزء ماشین آلات سنگین به حساب می آید و دارای انواع مختلفی برای کاربردهای متنوع ساخته می شود. جرثقیل ها نوعی دستگاه‌ مکانیکی به شمار می روند که دارای انواع گوناگونی همچون دستی، باری، برقی و غیره می‌ باشند. جرثقیل یکی از متداول ترین تجهیزات برای جابجایی اجسام سنگین و حجیم محسوب می شود.

معرفی جرثقیل دستی

متداول ترین نوع جرثقیل که در کارگاه‌ های کوچک استفاده می شود جرثقیل دستی است. به کمک این ابزار می ‌توان دستگاه‌ ها و ابزارهای نسبتا بزرگ را بدون فشار و به سهولت جابجا کرد. قطعات کاربردی و مهم در جرثقیل‌های دستی دو زنجیر و یک گیربکس یا تعدادی قرقره است.

معرفی زنجیر

برای کشیدن یا نگه داشتن اجسام و قطعات یکی از روش‌های قدیمی و پرکاربرد، استفاده از زنجیر است. زنجیرها با داشتن مقاومت و استحکام مناسب، گزینه مناسبی برای این گونه کارها به شمار می روند.

اغلب زنجیر از جنس فلزات سخت مثل فولاد ساخته می ‌شود تا استحکام آن بیشینه باشد. بسته به زنجیری که انتخاب می کنید هر کدام دارای توانایی تحمل با وزن های متفاوتی را خواهند داشت. زنجیر با توجه به اندازه و قطر مفتول، از نظر تحمل وزن، دارای انواع مختلفی است، به همین دلیل در هنگام خرید باید به اندازه‌، جنس و گنجایش وزن زنجیر توجه ویژه ‌ای کرد.

به طور کلی از زنجیر برای حمل بار، کشیدن بار، نگه داشتن بار و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. یکی از استفاده های معمول و کاربردی از زنجیر، در ابزار و تجهیزات حمل و جابجایی بار همچون جرثقیل می باشد. پر استفاده ترین دسته جرثقیل که از زنجیر استفاده می کند، جرثقیل دستی است.

یکی از متداول ترین ابزار نگهداری بار در حین جابجایی، زنجیر مهار بار می باشد. این ورش بسیار رایج بوده و از امنیت بالایی برخوردار است. در صورتی که از زنجیر مهار بار در مهار بار کامیون استفاده می کنید، نباید زنجیر مهار بار را با پیچ یا سیم به بارگیر متصل کرد. در این حالت باید از قلاب برای اتصال زنجیرها به بار و بارگیر استفاده کرد. قلاب­‌ ها و زنجیرها باید هم­‌ اندازه و متناسب باشند. همچنین برای جلوگیری از کاهش ظرفیت بسته ­‌بندی، شعاع انحنای گوشه بار باید از ضخامت زنجير بیشتر باشد. نکته دیگر اینکه زنجیر مهار بار مورد استفاده در نحوه بارگیری و نحوه مهار بار نباید برای بلند کردن، تخلیه، و بکسل کردن وسایل سنگین استفاده شود.

نمونه دیگری از انواع زنجیر ها، می توان به زنجیر حمل بار اشاره کرد. زنجیر حمل بار مانند سیم بکسل ها یکی از ابزارآلات بسیار مهم برای لیفت و حمل بار می باشند. زنجیرهای حمل بار از متریال مختلف نظیر زنجیرهای فولادی، زنجیرهای گالوانیزه و استیل تولید می شوند و کاربرد آن ها بر اساس مقدار باری که تحمل می کنند می باشد. اغلب زنجیرهای حمل بار در صنایع گوناگونی همچون صنایع جرثقیل سقفی، لیفتینگ بار به صورت اسلینگ زنجیری، صنایع معدنی و فولاد، صنایع کشتارگاهی برای آویز دام و غیره مورد استقاده قرار می گیرد. شکل دانه های تشکیل دهنده ی زنجیرهای حمل بار یا معمولأ به صورت فورج گرم و گاهی فورج سرد تولید می شوند که می تواند دانه ریز یا دانه درشت باشد.

نمایش بیشتر