02146811043 - 02146804982

0 تومان 0 مورد

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

 

جک

مقایسه، مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع جک

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل جک

برای آشنایی بیشتر با جک مطلب زیر را مطالعه کنید :

برای حمل، جابجا کردن و یا بلند کردن بار و اجسام سبک و سنگین می توان از ابزار و تجهیزات مختلفی استفاده کرد. این ابزار در تنوع گوناگون برای کاربردهای متفاوت طراحی و تولید می شود.

معرفی جک

جک ها در انواع و اقسام بسیار متنوع با کاربردهای مختلف و در اشکال و اندازه های متفاوت تولید و عرضه می شود. ماهیت اصلی جک بلند کردن اجسام گوناگون است. برای بلند کردن اجسام و ابزارآلات بزرگ در محیط‌ های مختلف یکی از وسایل پر استفاده، جک می ‌باشد. اغلب جک ها دارای سیستمی برای تنظیم ارتفاع دارند. به طور مثال جک سوسماری از کمترین ارتفاع در حالت خوابیده و بیشترین ارتفاع در حالت بیشینه استفاده می کند.

جک در واقع ابزاری است که با استفاده از مکانیزم خاص به وسیله‌ ی نیروی هیدرولیک (استفاده از روغن)، پنوماتیک(استفاده از نیروی باد) یا مکانیکی اقدام به بلند کردن قطعه می‌ کند. بنابراین می توان انواع جک ها را به صورت کلی در سه دسته اصلی قرار داد.

انواع جک

جک هیدرولیک

جک پنوماتیک

جک مکانیکی

به طور تفضیلی به دسته های مختلف جک ها می پردازیم.

جک هیدرولیک

جک هیدرولیک یا جک روغنی، نوعی جک است که نیروی محرکه ‌ی آن به وسیله‌ ی نیروی دست تامین می ‌شود و نیروی وارده به روغن درون استوانه وارد می‌ شود و سپس روغن غیر قابل تراکم به استوانه ی بزرگتر انتقال می یابد و فشار روغن به پیستون استوانه ی بزرگتر منجر به بلند شدن بار از روی آن می شود. جک هیدرولیک توانایی بلند کردن اجسام مختلف با وزن های گوناگون را دارد. در اغلب این گونه جک ها، نیروی مورد نیاز از طریق اهرمی که همراه با جک ارائه می ‌شود قابل انتقال است.

اغلب از جک هیدرولیک به منظور بلند کردن وسایل نقلیه، صنایع ساختمان سازی، پالایشگاه ها و حفاری ها استفاده می شود.

یکی از متداول ترین جک های مورد استفاده به صورت عموم، جک سوسماری است. جک سوسماری در دسته جک های هیدرولیک قرار می گیرد.

جک های سوسماری در ظرفیت های مختلف و ارتفاع گوناگون وجود دارد. که عمومأ از آن ها در تعمیرگاه‌ های خودرو، فروشگاه‌ های تعویض رینگ و لاستیک و غیره استفاده می ‌شود. دلیل این طیف وسیع استفاده از این جک‌ ها، قابلیت تحمل وزن سنگین می ‌باشد. علت دیگر پر کاربرد بودن آن توان زیاد جک سوسماری در بلند کردن اجسام و راحتی و سادگی استفاده از آن می‌ باشد.

از ویژگی های مهم جک سوسماری داشتن سیستم ایمنی می‌ باشد. به این معنی که هر زمان جک در حداقل و حداکثر ارتفاع خود قرار بگیرد و یا زمانی که باری بیش از ظرفیت جک به آن اعمال شود کاربر در حالت ایمنی قرار می‌ گیرد و جک متوقف می شود. در واقع در هر حالتی اگر جک از حالت عادی خارج شود سیستم ایمنی عمل می کند و جک متوقف می شود.

جک پنوماتیک

جک پنوماتیک دسته ای از عملگر های پنوماتیک هستند. همان طور که از نام آن ها مشخص است توسط هوای فشرده کار می کنند. روند کلی حرکت در جک پنوماتیک بدین صورت می باشد که هوای فشرده از پورت ورودی جک وارد شده و در پشت سیلندر جمع می شود. در نهایت با فشار خود منجر به حرکت صفحه ای شده که شفت جک به آن متصل است و به این ترتیب جک به حرکت درخواهد آمد. این جک ها به منظور جابه جایی و انتقال خطی مورد استفاده قرار می گیرند. پارامتر های مهم برای انتخاب جک پنوماتیک مشخص کردن طول کورس و قطر پیستون جک است. لازم به یادآوری است که فاصله بین نقطه حرکت اولیه تا آخرین نقطه ای که میله پیستون یا شفت سیلندر طی می کند طول کورس نام دارد. جک پنوماتیک با واحد میلی متر مشخص می شود. به طور معمول طول کورس برای جک های پنوماتیک متناسب با طراحی انجام شده می تواند بین 1 تا 2000 میلی متر متغیر باشد.

جک مکانیکی

جک مکانیکی یا جک دنده ای نوعی دیگر از انواع جک است که باعث می شود پیچ یا دنده ابزار باز و بسته شده تا بتواند اجسام سنگین را حرکت دهد یا بلند کند. متداول ترین این نوع جک ها، جک ماشین است که معمولأ برای بلند کردن خودرو برای تعویض چرخ ماشین مورد استفاده قرار می گیرد. به غیر از جک ماشین، در برخی موارد از این نوع جک ها به منظور بلند کردن اجسام در انبارها و کارگاه ها قابل ‌استفاده است. به طور کلی از جک مکانیکی برای بلند کردن تجهیزات سنگین یا حمل نیروهای بسیار زیاد به کار می ‌رود. به غیر از جک خودرو، جک کفی و جک گاراژی هم جزء این دسته قرار می گیرند. جک‌ ها برای اعمال نیروهای خطی بسیار بالا از رزوه‌ های پیچی و یا سیلندرهای هیدرولیکی استفاده می ‌کنند. جک‌ های قوی ‌تر از توان هیدرولیک برای ارایه لیفت بیش‌ تر در فواصل بزرگ ‌تر استفاده می ‌کنند. اغلب جک‌ های مکانیکی بر اساس بیشینه ظرفیت لیفت دسته ‌بندی می‌ شوند.

نمایش بیشتر