02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

خط کش

مقایسه،مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع ابزار اندازه گیری

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل خط کش

برای آشنایی بیشتر با خط کش مطلب زیر را مطالعه کنید :

برای اندازه گیری و محاسبه فاصله بین دو سر یک جسم یا دو نقطه می توان از ابزار و تجهیزات متفاوتی استفاده کرد. این تجهیزات به مرور زمان پیشرفت کرده و از اشکال ابتدایی به شکل امروزی تغییر ظاهری داده و در زندگی روزمره ما نقش پر رنگی ایفا کرده و بسیار کاربردی می باشند. خط کش و متر مهم ترین ابزار اندازه گیری به شمار می روند. البته که ابزار و تجهیزات دیگری به غیر از این دو موردی که بیان شد برای اندازه گیری وجود دارند. 

خط کش چیست؟

خط کش از دیرباز تا به امروز دچار تغییرات ظاهری زیادی بوده و در اشکال مختلف و متریال های گوناگون برای کاربردهای متنوع تولید و عرضه می شوند. اغلب خط کش ها از چوب، پلاستیک و فلزی ساخته می شوند. البته نوع جدیدی از خط کش ها به نام خط کش ژله ای با اشکال مختلف که غالبأ برای کودکان در رنگ های متنوعی تولید می شود. خط کش فلزی، یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین نوع خط کش به حساب می آید. این نوع خط کش به طور تقریبی در همه جا به چشم می خورد. به طور مثال در خانه، اداره، سازمان، کارگاه و مکان های متعدد دیگر. این ابزار اندازه گیری از یک صفحه مندرج به صورت مستطیل شکل تشکیل شده است. این ابزار دارای خطوط منظمی است که می توان با استفاده از آن خطوط صافی را ترسیم کرد. به غیر از ترسیم خطوط می توان از خط کش به منظور اندازه گیری یا در واقع در نبود متر از آن استفاده نمود. خط کش ها به طور معمول از واحدهای اندازه گیری همچون میلی متر، سانتی متر و اینچ استفاده می کنند. خط کش دارای لبه صاف و به شکل خط راست برای ترسیم خط مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد.

خط کش در چه مواردی استفاده می شود؟

برای بهتر کشیدن خط صاف و مستقیم می توان یک جسم را به عنوان تکیه گاه مورد استفاده قرار داد. همچنین خط کش را روی سطح مورد نظر قرار داده و با ابزار نوشتاری همچون مداد یا خودکار یا هر ابزاری دیگر با تکیه دادن نوک آن به لبه خط کش، خط صاف و مستقیمی را ترسیم کرد. این ابزار اندازه گیری از وسایل پرکاربرد در هر مکان است. خط کش در اندازه ها و سایزهای مختلفی به چشم می خورد. به طور مثال خط کش ده سانتی متری، بیست سانتی متری، سی سانتی متری، پنجاه سانتی متری و غیره وجود دارند. خط کش های فلزی از دیگر خط کش ها با دوام تر و مقاوم تر هستند. به طور مثال اگر خط کش را در محفظه ای همچون کیف قرار دهیم یا از روی میز یا هر جایی دیگر به زمین بیفتد یا ضربه ای به آن وارد شود. باید به اندازه ای با کیفیت و مقاوم باشد که براحتی شکسته نشود. خط کش های فلزی در قیاس با دیگر خط کش ها، بادوام تر بوده و طول عمر بیشتر دارند. ضمنأ خطوط و اعداد نوشته شده بر روی خط کش به رنگ سیاه بوده که برای چشم مضر نیست و به چشمان فشاری وارد نمی کند و به راحتی قابل مشاهده است. از خط کش ها استفاده دیگری هم می شود و آن برای منظم بریدن کاغذ است. به دلیل تیز بودن لبه خط کش ها به خصوص خط کش فلزی به راحتی و با دقت می توان کاغذ را در یک راستا و منظم برید و در واقع از وسط نصف کرد. خط کش ها در دسته لوازم تحریر قرار می گیرند. به غیر از استفاده عمومی از خط کش، این ابزار وسیله ای تخصصی برای افرادی است که در رشته عمران و نقشه کشی به تحصیل می پردازند و همین طور در حوزه های مختلف مهندسی فعالیت می کنند. از خط کش به غیر از اندازه گیری به منظور اندازه گذاری هم مورد استفاده قرار می گیرد. به غیر از کشیدن خط، برای ترسیم اشکال هندسی و دیگر اشکال از خط کش های مخصوص به خود استفاده می شود.

خط کش خیاطی

دسته دیگر خط کش ها، خط کش خیاطی است. این وسیله کاربردی ترین ابزار برای خیاط هاست. این وسیله اغلب از جنس مقوایی، پلاستیکی و فلزی ساخته می شوند. خط کش خیاطی در انواع و اشکال متنوعی تولید و عرضه می شوند که به صورت تخصصی برای این مشاغل طراحی و ساخته می شوند.

نمایش بیشتر