02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع مته پخ زن

مقایسه،مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع مته پخ زن

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل مته پخ زن

برای آشنایی بیشتر با مته پخ زن مطلب زیر را مطالعه کنید :

مته ابزاری با تنوع بالا است که در اشکال، اندازه ها و متریال مختلف با کاربری های متفاوت تولید و عرضه می شود. برای سوراخکاری و ایجاد حفره بر روی اجسام گوناگون با ترکیب دستگاه دریل و ابزار مته این امکان پدیدی می آید. قبل از هر کاری باید جسمی را که می خواهیم روی آن حفره ایجاد کنیم بشناسیم و مته ای را انتخاب کنیم که با متریال مربوطه سازگار باشد. سپس مته را بر روی دریل قرار داده و محکم می کنیم. بعد از اطمینان از استحکام مته بر روی دریل عملیات سوراخکاری را شروع می نماییم. قابل ذکر است که بر روی دریل قطعه ای وجود دارد بنام سه نظام. که مته درون شیار آن قرار می گیرد و دارای دو نوع دستی و اتوماتیک می باشد.

مته خزینه یا مته پخ زن غالبأ بعد از عملیات سوراخکاری مورد استفاده قرار می گیرند.

مته پخ زن یا خزینه دارای دو نوع مخصوص به چوب و فلز است.

مته خزینه چوب

مته خزینه فلز

دقیقأ این دو مدل کارایی یکسانی دارند و تفاوت آن ها در متریال استفاده شده می باشد.

مته خزینه (Countersink) که در میان صنعتگران با نام مته پخ زن شناخته می شود. ابزاری جهت ایجاد حفره بر روی جسم است که محل قرار گیری گل پیچ یا خزینه پیچ روی سوراخ متریال را مشخص می کند. قسمت بالای مته خزینه به شکل مخروطی است که دارای لبه های برنده و شیار مانند می باشد. وظیفه شیار انتقال براده حاصل از عملیات خزینه کاری است. دنباله مته پخ زن به صورت استوانه ای شکل است و برای استفاده برخی ماشین آلات به صورت مخروطی یا مورس می باشد. نوع استوانه مته خزینه جهت عمل خزینه کاری بر روی انواع دریل ها، حتی دریل هایی که دارای سه نظام هم هستند قابل اجراست.

قطر مته پخ زن بر اساس بزرگترین قطر قسمت مخروطی شکل آن محاسبه می شود. مته خزینه یا پخ زن برای خزینه کاری گل پیچ دارای زوایای 60، 90 و 120 درجه است. وقتی می‌ خواهید از سوراخ‌ های ایجاد شده در قطعات برای پیچ‌ گذاری استفاده کنید لازم است سر سوراخ‌ ها خزینه شود. این کار را با مته خزینه به وسیله دریل دستی یا برقی انجام دهید. پس از این‌ که سوراخ اصلی را انجام دادید مته خزینه مناسب را بر روی دریل قرار داده و آن را به اندازه لازم خزینه کنید.

اغلب وقتی پیچ مورد نظر شما طوری در خزینه سوراخ قرار گیرد که با سطح قطعه همسطح شود، این اندازه برای سوراخ خزینه کافی است. همانطور که از اسم مته پخ زن پیداست، برای پخ زدن لبه ورودی سوراخ ایجاد شده توسط مته از این ابزار استفاده می کنند. مته های پخ زن همانند مته ها در قطرهای مختلفی ساخته می شوند. مته های خزینه یا مته پخ زن از آلیاژهای مختلفی برای موارد مختلف ساخته می شوند. از قبیل مته پخ زن HSS ، مته پخ زن HSSE ، مته پخ زن کبالت دار، مته پخ زن الماس

نکات مهم در حین سوراخکاری با هر نوع مته

قبل از روشن شدن دریل از محکم بسته شدن مته اطمینان حاصل کنید.

از مته مناسب برای سوراخکاری استفاده نمایید.

به صورت مرحله به مرحله کار کنید تا فشار زیاد بر روی دریل و مته شما ایجاد نشود.

نمایش بیشتر