02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع مته مرغک

مشاهده انواع مته مرغک ،قیمت و خرید اینترنتی -فروشگاه ابزار ماتریس،ضمانت اصالت کالا
تنظیم جهت نزولی
صفحه:
  1. 1
  2. 2

تنظیم جهت نزولی
صفحه:
  1. 1
  2. 2

معرفی کامل مته مرغک

برای آشنایی بیشتر با مته مرغک مطلب زیر را مطالعه کنید :

با نگاه دقیق به قطعات صنعتی درمی یابیم که در اکثر قطعات صنعتی سوراخ وجود دارد. به همین دلیل در ساخت قطعات به روش براده برداری یکی از پرکاربردترین عملیات سوراخکاری است. سوراخکاری با روش های مختلف روی قطعات انجام می شود. یکی از روش های متداول به وسیله مته است.

از مته مرغک در صنعت تراشکاری و در ماشين هاي تراش استفاده می شود. با نشان زدن روی قطعه با استفاده از مته مرغک بر روی دستگاه تراش و فرز برای سوراخکاری کاربرد دارد.

یکی از عملیات های متداولی که روی ماشین تراش انجام می شود، سوراخکاری است. در این عملیات قطعه کار به سه نظام دستگاه بسته شده است و مته با کمک سه نظام و کلاهک های واسطه روی دستگاه مرغک قرار می گیرد. مزیت اساسی سوراخکاری روی دستگاه تراش ایجاد سوراخ دقیقأ در مرکز پیشانی قطعه کار و در راستای محور دوران آن است. برای سوراخکاری روی دستگاه تراش ابتدا باید پیشانی قطعه به صورت کامل تراش داده شود تا هیچ گونه برآمدگی یا فرورفتگی در روی آن وجود نداشته باشد.

سوراخ ایجاد شده توسط مته مرغک به ماشین کار کمک می کند تا نوک مته دقیقأ در محل مورد نظر در قطعه در حال چرخش قرار گیرد و مته منحرف نشود. در تصاویر زیر مته مرغک و فرآیند مته مرغک زنی بر روی دستگاه تراش را مشاهده می کنید.

از مته مرغک در تراشکاری برای دو منظور استفاده می شود :

1- مشخص کردن دقیق مرکز سوراخ برای جلوگیری از سر خوردن و نفوذ آسان و مطمئن مته

2- ایجاد تکیه گاه مناسب برای مرغک در عملیات تراشکاری قطعات بلند و مخروط تراشی به کمک انحراف مرغک

ساختمان مته مرغک

مته مرغک که قبلأ به نام مته ترکیبی شناخته می شد، در حقیقت ترکیبی از دو مته با قطر متفاوت یا مته و مته خزینه است. جنس مته مرغک معمولأ از فولادهای تندبر HSS، می باشد. البته مته مرغک های کاربید و کبالت دار نیز وجود دارند.

انواع مته مرغک

مته مرغک ها از لحاظ شکل بدنه به انواع مختلفی تقسیم می شوند که با توجه به عملیات مورد نیاز انتخاب می شوند. از انواع مته مرغک می توان به سه نوع زیر اشاره کرد :

نوع A مته مرغک بدون خزینه محافظ با زاویه مخروط 60 درجه

نوع B مته مرغک با خزینه محافظ با زاویه مخروط 60 درجه و زاویه خزینه 120

نوع R مته مرغک قوس دار

اندازه مته مرغک ها : مته مرغک ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که مهم ترین اندازه آن قطر قسمت مته آن است. قطر قسمت مته

قطر بدنه

به این نکته توجه نمایید، در هنگام خرید مته مرغک باید قطر مته را در نظر داشت، نه قطر بدنه.

این مته دارای شکل استوانه ای می باشد که می توان از هر دو سر آن برای سوراخ کردن یا براده برداری در زاویه 60 درجه استفاده کرد. اغلب از این مته برای شروع سوراخکاری با مته ‌های بزرگتر در دستگاه تراش استفاده می‌شود. بیشترین کاربرد این مته برای ایجاد سوراخ ریز مخروطی شکل روی شفت است تا از لغزش مته بزرگ جلوگيري کند.

نکات مهم در حین سوراخکاری با هر نوع مته

قبل از روشن شدن دریل از محکم بسته شدن مته اطمینان حاصل کنید.

از مته مناسب برای سوراخکاری استفاده نمایید.

به صورت مرحله به مرحله کار کنید تا فشار زیاد بر روی دریل و مته شما ایجاد نشود.

نمایش بیشتر