02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع مته خزینه چوب

مقایسه،مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع مته خزینه چوب

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل مته خزینه

برای آشنایی بیشتر با مته خزینه مطلب زیر را مطالعه کنید :

مته و دستگاه دریل هر کدام به تنهایی قابل استفاده نیستند. اما باهم می توانند عمل سوراخکاری را انجام دهند. با نصب مته بر روی دریل این عمل به راحتی صورت می پذیرد. یکی از اعضای خانواده مته ها، مته خزینه می باشد.

مته خزینه دارای دو نوع متفاوت می باشد.

مته خزینه چوب

مته خزینه فلز، که مته پخ زن هم گفته می شود. جنس بدنه مته خزینه از فولاد ابزار سازی است و دارای متریال HSS می باشد.

مته خزینه یا مته پخ زن غالبأ بعد از عملیات سوراخکاری مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از مته ها با قطری بیشتر از قطر سوراخ ایجاد شده از قبل تعیین ساخته می شوند. که برای ایجاد کناره در لبه های حفره ایجاد شده استفاده می ‌شوند. این مته‌ ها معمولأ دارای زاویه ‌های متفاوتی همچون ۶۰  و ۹۰ و 120 درجه می ‌باشند. که با توجه به نوع نیاز کاربر از این مته ها انتخاب می شوند. مته خزینه برای ایجاد سوراخ پیچ به ‌صورتی که گل پیچ درون سطح قرار بگیرد بسیار مناسب است. از این مته بیشتر در صنعت کابینت سازی، ام دی اف و سوراخکاری چوب استفاده می شود. از این مته برای ایجاد سطح شیب ‌دار کاربرد دارد. یکی دیگر از مصارف این نوع از مته، ایجاد سوراخ در محل بسته شدن پیچ می باشد. با این کار قسمت ته پيچ كه بعد از بسته شدن بر روی متریال به صورت برجسته و بيرون از سطح كار باقی مانده، با سطح مورد نظر همسطح شود. به طور معمول استفاده از این گونه مته ها در صنایع چوب کاربرد فراوانی دارند.

وقتی می خواهید از سوراخ های ایجاد شده در قطعات برای بستن پیچ استفاده کنید لازم است سر سوراخ ها خزینه شوند. این عملیات را با مته خزینه به وسیله دریل دستی یا برقی انجام دهید. و پس از سوراخکاری، مته خزینه مناسب را روی دریل نصب کرده و به اندازه لازم خزینه کنید. هنگامی که پیچ مورد نظر در خزینه سوراخ قرار گرفت که با سطح قطعه همسطح شد، این اندازه برای سوراخ خزینه کافی است.

همچنین سوراخ های دریل را حدود 2 میلی متر خزینه می کنند تا محلی برای سری پیچ هایی که در اثر فشار دوبل خارج می شوند در نظر گرفته شده باشد.

طرح کلی حفره باید با جای گیری و شیوه خارج کردن ابزارک خود سازگار شده و در حین کار مزاحمت ایجاد نکند.

پیچ ها به دلیل برجستگی مهره و گل خود باید در سوراخ هایی قرار بگیرند که تا جای ممکن از باز شدن مهره یا صدمه دیدن و باز شدن پیچ ممانعت به عمل آید.

بهترین روش برای این منظور سعی در ناپدید کردن گل پیچ و احتمالأ مهره آن در گودال های سطحی قطعه کار است. که به آن ها خزینه و به ایجاد آن ها خزینه کاری می گویند.

خزینه کاری می تواند با استفاده از مته های مخصوص یا طرح خاص مته معمولی بزرگتر از سایز سوراخ و یا ابزار های کاربردی دست ساز انجام شود که در همه حال باید بر تقارن خزینه ایجاد شده نظارت کامل داشت.

در اتصالات روزمره و در محیط های غیر مهندسی نیازی به پوشاندن گل پیچ نیست و با روش های مختلف می توان از باز شدن پیچ یا صدمه دیدن گل آن پیشگیری کرد. اما اتصالات مهندسی مانند اتصال اجزای یک قالب پرس از حساسیت و احتمالأ سطوح تماس زیادی برخوردار باشد که پنهان داشتن ابزارک های اتصالی را برای سهولت کار با آن ها اجتناب ناپذیر خواهد کرد.

چنانچه در نبود مته خزینه، قصد خزینه کاری با مته معمولی بزرگتر را داشته باشید باید از تناسب زاویه پخ در خزینه با زاویه راس مته مذکور اطمینان حاصل نمایید. و در صورت متفاوت بودن آن دو نوک مته را برای خزینه کاری تراشیده و آماده کنید. در غیر این صورت یا گل پیچ بزرگتر از زاویه خزینه بوده و در آن نمی نشیند و با اینکه در داخل آن پایین افتاده و نمای بدی پیدا خواهد کرد. مته های خزینه همانند مته ها در قطرهای مختلفی ساخته می شوند. مته های خزینه یا مته پخ زن از آلیاژهای مختلفی برای موارد مختلف ساخته می شوند. از قبیل خزینه HSS ، مته خزینه HSSE ، مته خزینه کبالت دار، مته خزینه الماس

مته خزینه زبانه دار در مواردی که مته خزینه ناکارآمد است استفاده می‌شود. کاربرد این مته برای ایجاد سطح شیب‌ دار می باشد.

نکات مهم در حین سوراخکاری با هر نوع مته

قبل از روشن شدن دریل از محکم بسته شدن مته اطمینان حاصل کنید.

از مته مناسب برای سوراخکاری استفاده نمایید.

به صورت مرحله به مرحله کار کنید تا فشار زیاد بر روی دریل و مته شما ایجاد نشود.

نمایش بیشتر