02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع مته الماس و سرالماس

تنظیم جهت نزولی
صفحه:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

تنظیم جهت نزولی
صفحه:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

معرفی کامل مته الماس و سر الماس

برای آشنایی بیشتر با مته الماس و سر الماس مطلب زیر را مطالعه کنید :

برای انجام سوراخکاری و حفاری (حفر دیوار) اشیا و اجسام با متریال های گوناگون، از ابزاری برنده بنام مته استفاده می شود. مته ها به تنهایی قابل استفاده نیستند و باید آن را در دستگاهی مانند دریل قرار داد. بدین صورت که مته را در شیاری که بر روی سه نظام دریل وجود دارد محکم قرار می دهیم و با آچار سه نظام از استحکام مته بر روی دریل اطمینان حاصل می نماییم و سپس از آن استفاده می کنیم. وقتی که دستگاه دریل را روشن می کنیم شروع به چرخیدن کرده و متریال را سوراخ نموده و به درون آن می رود. غالبأ این ابزار، حفره هایی به صورت استوانه ای شکل ایجاد می کنند، اما انواع دیگری از مته وجود دارد که بتوان حفره هایی با اشکال مختلفی ایجاد کرد. مته ها، از مواد مختلفی (متریال های گوناگون مانند فولاد، کبالت، فولادهای تندبرش، الماس و غیره) با کاربری های متفاوت ساخته و عرضه می شوند.

مته الماس به دو صورت تولید می شود:

نوع اول که به مته سر الماس معروف است، این نوع مته ها دارای نوکی با متریالی از الماس (لایه های ریز الماس) می باشد.

نوع دوم که به مته الماس معروف است، تمام مته از لایه هایی با جنس الماس مصنوعی ساخته شده است.

در حقیقت، جنس اصلی این نوع از مته، از فولاد سخت به نام تنگستن کارباید تولید و ساخته می شود که در آن از لایه هایی با الماس مصنوعی پوشیده شده است.

تفاوت های بین مته تمام الماسه و سر الماسه:

از مته الماسه برای سوراخکاری مصالح ساختمانی (بتن، دیوار و غیره) استفاده می شود، اما از مته تمام الماسه برای سوراخکاری متریال فلزی سخت مانند فولاد استفاده می شود. مته تمام الماسه را می توان تیز کرد و تا انتها از آن استفاده نمود و تفاوت دیگر، مته تمام الماسه ته گرد (البته به طور محدود مته الماسه از نوع ته کونیک هم موجود می باشد) است.

این محصول مقاومت بالایی در برابر فشار و گرما از خود نشان می دهد. وجود تنگستن باعث مقاوم شدن مته در برابر حرارت می شود و از سوختن مته جلوگیری می کند. این نوع از مته ها مناسب برای سوراخ کاری سطوح خیلی سخت مثل فولاد های سخت کاری شده استفاده کرد و برخی از انواع الماسه ها مناسب برای حفر بتن، مصالح و دیوار می باشند. مته های الماسه در دو نوع دو الماسه و چهار الماسه فروخته می‌شوند.

نکته : تنگستن باعث می شود مته در برابر حرارت بین 500 تا 600 سانتی گراد شروع به اکسید شدن کند. دمای ذوب تنگستن 2870 درجه سانتی گراد است. درجه سختی آن 2 برابر فولاد می باشد. در مقابل اسیدها، به جز دو نوع اسید نیتریک و هیدروفلوریک خورده نمی شود. این ماده قابل بازیابی است.  همچنین قابل تراش و تیز شدن می باشد.

نکته مهم در هنگام استفاده از این ابزار این است که باید سوراخکاری را با دور بالا انجام داد.

مته، باید دارای سختی بسیار بالایی باشد تا بتواند از روی اجسام سخت مثل آهن یا فولاد براده برداری کند که این ویژگی را می توان در مته الماس پیدا کرد.

اگر در هنگام استفاده از مته الماس دریل در حالت چکشی قرار گرفته باشد، با نتیجه رضایت‌ بخش‌تری مواجه خواهید شد.

در برخی دیگر از این نوع مته زایده هایی وجود دارد که به آن ها الماسه گفته می شود.

اگر بخواهیم در یک پاراگراف به صورت کامل و جزئی تر مته الماس را توضیح دهیم، به صورت زیر می توانیم این مته را تشریح نماییم :

یکی از سخت ترین متریال استفاده شده برای ساخت مته، بلور الماس چند لایه PCD (Poly Crystallin Diamond) است که در برابر سایش بسیار مقاوم است. مواد تشکیل دهنده آن لایه های ریز الماس (کربن) است. قطر (ضخامت) لایه های آن به طور معمول در حدود 0.5 میلی متر (0.019 اینچ) می باشد. لایه های آن در درون محفظه ای از مواد خاکستری رنگ از جنس تنگستن  کارباید قرار گرفته اند. دو روش برای ساخت مته ها با این متریال وجود دارد : اولین روش، با لحیم کاری ریز به دور لبه های برش مته می توان آنها را ساخت و دومین روش، این مواد را در حالت مذاب به صورت رگ هایی درون تنگستن کارباید برای ساخت نوک مته استفاده می شود. از این نوع مته در صنایع هوافضا، ماشین سازی و غیره که نیاز به حفاری روی آلیاژهای ساینده مانند فیبر کربن، پلاستیک، آلومینیوم، بتن و غیره استفاده کرد.

نکات مهم در حین سوراخکاری با هر نوع مته :

قبل از روشن شدن دریل از محکم بسته شدن مته اطمینان حاصل کنید.

از مته مناسب برای سوراخکاری استفاده نمایید.

به صورت مرحله به مرحله کار کنید تا فشار زیاد بر روی دریل و مته شما ایجاد نشود.

نمایش بیشتر