02146811043 - 02146804982

سبد خرید

0

0 items - ‎0ریال

انواع فرزT

مقایسه،مشاهده قیمت و خرید آنلاین انواع فرزT

تنظیم جهت نزولی

تنظیم جهت نزولی

معرفی کامل فرز T شکل

برای آشنایی بیشتر با فرز T شکل مطلب زیر را مطالعه کنید :

یکی از جذاب ترین تجهیزات برای علاقه مندان به صنعت دستگاه فرز است که در تراشکاری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تراشکاری جزو بخش ‌های مهم صنعت است که در آن با تراش دادن و شکل دهی اجسام، قطعه مورد نظر ساخته می‌شود. فرزکاری، یکی از بخش ‌های مهم در صنایع تراشکاری است که از رایج ترین مراحل تولید به شمار می آید که برای تولید محصولات و قطعات با دقت بالا در شکل ها و اندازه های مختلف استفاده می شود. عمل فرزکاری با دستگاه فرز انجام می شود. دستگاه فرز یک قطعه برنده به نام تیغه فرز دارد. تیغه فرز، توسط موتور دستگاه فرز به گردش در آمده و از روی قطعه براده برداری می کند. با کمک ماشین های فرز می توان بسیاری از عملیات برش و عملکردهای قطعه سازی را از اجسام کوچک گرفته تا کارهای بزرگ انجام داد. از دستگاه های فرز برای ماشین کاری طیف گسترده ای از مواد جامد مانند فلز، پلاستیک، چوب و غیره استفاده می شود.

فرز تی، یکی از انواع فرزها می باشد که به دلیل شکل فیزیکی آن به فرز T معروف شده است. از فرز تی برای جای خار زدن و چاک بر روی انواع اجسام و قطعات مختلف فلزی و غیر فلزی استفاده کرد. و همچنین از این نوع فرز می توان برای ایجاد شیار روی سطوح مختلف استفاده کرد. و می توان بر روی متریال مختلف از جمله واشرهای اورینگ شیارهای ایجاد کرد. این فرز به دليل داشتن شکل خاص تنها توسط تيغه فرزهای انگشتی تی شکل کاربرد دارد و بر روی ماشين فرز عمودی ايجاد می شود. پيش نياز ايجاد شيار بدین شکل در یک قطعه، زدن شياری خاص به منظور حرکت دنباله ابزار تی است. بنابراين هر شيار T شکل، ابتدا به يکی از روش های گفته شده شيار تراشی شده، سپس با استفاده از تيغه فرز انگشتی تی، فرم دهی نهايی می گردد.

جنس فرز T

اغلب فرزها از موادی با سختی بالا ساخته می شوند تا بتوان از آن برای کار کردن روی سطوح سخت استفاده کرد. جنس  فرز تی از فولاد با آلیاژ HSSE ساخته شده است و برای کارکردن با سرعت و دور بالا مناسب می باشد.

مراحل تراشيدن و کنترل شيار T:

بستن و تنظیم قطعه کار

ایجاد شیار راست گوشه

ایجاد شیار تی شکل

کنترل شیار تی

بستن و تنظیم قطعه کار :

قبل از شيار تراشی خط کشی قطعه بسيار با اهميت است. اگر سطح قطعه قبل از ایجاد شیار بر روی آن براده برداری شده باشد می توان عمود بودن و موازی بودن سطوح را با ساعت اندازه گيری کنترل کرد و در آخر باید مطمئن شويم که بر روی سطح تکيه گاه ها قرار گرفته است.

ایجاد شیار راست گوشه :

قبل از هر کاری و در ابتدای عملیات تراش، با انتخاب يک تيغه فرز انگشتی مناسب که بتواند راه را برای حرکت تيغه فرز تی شکل فراهم کند، شيار راست گوشه را با دقت لازم ايجاد می کنيم. شیار ایجاد شده می تواند تا عمق نزديک به عمق نهايی ادامه پيدا کند.

ایجاد شیار T:

بعد از اینکه شیار راست گوشه ایجاد شد. تيغه فرز انگشتی تی شکل را به طور دقيق در وسط شيار قرار می دهيم و عمل ایجاد شیار تی را با عمق بیشتر پی می گیریم.

کنترل شیار T:

شيارهای تی شکل را با کوليس، ميکرومتر و يا بلوک سنجه های طول که دقت بالايی دارند اندازه گرفته و کنترل می کنيم.

نکته : با استفاده از تيغه فرزهای انگشتی دم چلچله امکان تراش شيار راهنمای داخلی و خارجی وجود دارد. در تراش سطح راهنمای داخلی بهتر است، ابتدا شيار تی شکل را ايجاد کرده و پس از آن شيار را به شکل دم چلچله ای درمی آوريم.

نمایش بیشتر